Скандалният инфлуенсър Андрю Тейт се оказа новата "кауза" на Белия дом под управлението на Доналд Тръмп.
Бивш кикбоксьор с американско и британско гражданство е разследван в Румъния по подозрения в трафик на хора, изнасилване и пране на пари още от края на 2022 г.
Изненадващо - сега представители на американското правителство се опитват да окажат влияние върху хода на делото.
Това е вторият сигнал за натиск от страна на Вашингтон срещу Букурещ в последната седмица. На конференцията по сигурността в Мюнхен вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс разкритикува Конституционния съд в страната заради анулирането на президентските избори. До решението се стигна заради данните за руска намеса в кампанията на фаворита Калин Джорджеску.
Въпросът е защо хора от висшето ръководство на САЩ демонстрират интерес към съдбата на човек с толкова противоречива репутация като Андрю Тейт?
Дали става дума за принципна защита на американски граждани в чужбина, или за политическа протекция над обвиняем собственик на сексбизнес, само защото той е ярък поддръжник на Тръмп?
Андрю Тейт, който сам се определя като "женомразец", е бил многократно забраняван в социалните мрежи заради своето безобразно поведение. Срещу 8000 долара годишен абонамент той е давал уроци на млади мъже как да експлоатират жени и да ги склоняват към платени сексуални услуги.
Самият той признава, че е възприемал Румъния като по-привлекателна алтернатива от родната си Англия, защото можел "да прави каквото си иска" в балканската държава.
Намесата на САЩ в делото
38-годишният Андрю Тейт и брат му бяха арестувани в Румъния преди три години и очакват съдебен процес по обвинения в изнасилване, трафик на малолетни момичета и пране на пари. Самите те отричат вина, но проблемите им не свършват дотук.
Двамата са издирвани от британската полиция по сходни обвинения, като тяхната екстрадиция ще бъде разгледана след приключването на делото в Румъния.
Според информация на Financial Times американски представители са обсъдили случая с румънското правителство миналата седмица, а намесата е продължила и през уикенда чрез Ричард Гренел, бивш специален пратеник на Тръмп за мирните преговори между Сърбия и Косово.
Източник на FT разкрива, че САЩ са поискали връщането на паспортите на братята, за да могат да пътуват свободно, докато делото продължава.
В момента на Тейт и брат му Тристан е забранено да напускат Румъния, въпреки че вече не са под домашен арест. Ако ограничението отпадне, това би позволило на двамата да се приберат в САЩ, а страната да открие мотив и да откаже да ги върне обратно, ако съдът ги признае за виновни.
Румънският външен министър Емил Хурезеану потвърди пред Euronews, че Гренел е повдигнал въпроса за тяхната съдба, но отрече това да е било натиск от страна на Вашингтон.
„Румънските съдилища са независими и работят в съответствие със закона“, заяви говорител на Хурезеану пред Financial Times.
Политическите измерения на случая
Румънският премиер Марчел Чолаку също отрече твърденията в социалната мрежа X, като написа: „САЩ не са отправяли никакви искания към Румъния относно законовия статут на известни чуждестранни инфлуенсъри, разследвани от румънските власти.“
Гренел от своя страна заяви, че не е имал "съществен разговор" с Хурезеану по въпроса, но публично изрази подкрепата си за Тейт в социалните мрежи.
Четири жени, които твърдят, че са били сексуално малтретирани от него, призоваха САЩ да не се намесват в делото.
Те изразяват "крайна тревога" относно съобщенията, че американски представители са поискали облекчаване на ограниченията за пътуване на Тейт и брат му Тристан, които имат двойно гражданство – британско и американско.
Адвокатът им казва пред BBC, че е "напълно озадачен защо администрацията на Тръмп е решила да се намеси по този начин".
"Gaslighting" и травмиране на жертвите
Братята Тейт имат значителна подкрепа в среди, свързани с крайната десница в социалните мрежи, а самият Андрю Тейт е отявлен поддръжник на Доналд Тръмп. Според адвоката на жертвите Матю Джури, членовете на екипа на Тръмп демонстрират "голяма симпатия към Тейт".
„Или не знаят, или не ги интересува тежестта на обвиненията срещу него“, коментира той пред BBC.
Адвокатът добавя, че клиентките му са "абсолютно съкрушени" от тази намеса: „Да видят как най-могъщият човек в света подкрепя техния предполагаем насилник е изключително травмиращо... Това е своеобразен gaslighting.“
Gaslighting е форма на психологическа манипулация, при която жертвата е накарана да се съмнява в собствените си възприятия, спомени или реалност, често с цел контрол или омаловажаване на нейните травми.
Адвокатът определи действията на САЩ като "грубо вмешателство в правото на моите клиентки на справедлив процес".
Очакванията за справедлив процес
Делото срещу Тейт в Румъния продължава, а четирите жени настояват властите в Румъния и Великобритания "да бъдат оставени да си свършат работата".
В същото време британският консервативен депутат Робърт Дженрик също предупреди САЩ да не се намесват в случая и заяви, че "братята Тейт трябва да бъдат изправени пред нашата правосъдна система".
„Не бива да се поставят никакви препятствия пред британските власти. Правителството трябва ясно да заяви това на американските си партньори“, подчерта Дженрик.
Андрю Тейд е на свобода - румънски съд отмени домашния му арест
Скандалният инфлуенсър Андрю Тейт загуби дело за 2,8 млн. паунда
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: