Добрите новини и българските успехи през 2024 г.
2024 г. беше богата на добри събития, за които може би понякога забравяме - заедно станахме свидетели на постижения, технологични пробиви и силни личности, които заслужават своя момент в годишната равносметка.
Българският олимпийски връх
България направи най-доброто представяне на лятна Олимпиада от две десетилетия насам и завърши участието си в Париж със 7 медала.
Разпределението е: 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови отличия.
И тримата златни медалисти бяха мъже - борците Семен Новиков и Магомед Рамазанов и щангистът Карлос Насар.
Другите четири отличия бяха поделени поравно между жените и мъжете - гимнастичката Боряна Калейн стана сребърна медалистка, а бронз заслужиха таекуондистката Кимия Ализаде, щангистът Божидар Андреев и боксьорът Хавиер Ибанес.
Българско кино за милиони
"Гунди - легенда за любовта" влезе в историята на киното с най-успешната филмова премиера.
Българският филм събра приходи от над 1 млн. лв. още с дебюта си. Общият приход от билети е сред най-високите в българските киносалони, като задмина досегашния лидер - "Бързи и яростни 10" (1 118 190 лв).
"Гунди" счупи и още един рекорд по пътя си, като премина границата от 500 хил. зрители, с което се утвърди не само като най-гледаното българско заглавие, но и като най-гледания филм изобщо в кината у нас след 10 ноември 1989 г.
Григор Димитров - най-добрият тенисист с най-доброто шоу
За първи път от 2017 г. насам Григор Димитров завършва годината в топ 10 на най-добрите тенисисти в света.
Той постигна това след много успешен сезон - титла от ATP 250 турнира в Бризбън, финал на ATP 250 състезанието в Марсилия и полуфинал на ATP 500 в Ротердам. Димитров достигна и до четвърфиналите на "Ролан Гарос" и US Open.
Сред всички тези постижения той зарадва и българските фенове на тениса, като организира демонстративен мач в София с големия Новак Джокович.
Двамата подариха страхотна вечер на 12-хилядната публика в "Арена София" и зрителите пред екраните и споделиха момент, който стана пример за взаимно уважение и партньорство. А някои хора още си припяват "Луда по тебе".
Сбогом на граничния контрол
След 13 години чакане България беше приета за пълноправен член на Шенген.
Още през март беше премахнат граничния контрол по въздух и море, а през декември лидерите от Европейския съвет окончателно гласуваха той да отпадне и за сухопътните граници.
Пълноправното членство на страната ни в Шенген беше цел на много правителства. Това е добра и важна новина не само за пътуващите граждани, но и за икономиката и европейската интеграция на България.
Първият концерт на Ед Шийрън в България
За първи път София посрещна една от най-големите звезди в съвременната попмузика Ед Шийрън.
Над 60 хил. души - от 8 до 80-годишни, изпълниха стадион "Васил Левски" за концерта.
Успехът на зрелищното шоу се дължи на българския промотър Fest Team, който доведе и още световни звезди в София тази година, включително Андреа Бочели и метъл звездите от Five Fingers Death Punch.
Столицата ще продължи да бъде домакин за световна музика и догодина, когато се очакват концерти на Роби Уилямс и Guns N' Roses.
Историята излезе на повърхността
Археолозите от екипа на проф. Людмил Вагалински за първи път откриха у нас изцяло запазени антични статуи при разкопки в Хераклея Синтика край Петрич.
Скулптурите са уникални за България и се смята, че на една от тях е изобразен един от двамата внуци на римския император Октавиан Август,
В света няма друго подобно разкритие на археолози, при което две такива статуи да са намерени на едно място и да се знае какъв е техният контекст.
По същото време през годината на плажа във Варна "мистериозно" се появи античен саркофаг - също от римската епоха. Оказа се обаче, че той от години е бил използван за маса във варненски бар. Особеният случай повдигна сериозни въпроси за опазването на културното наследство у нас.
Българско участие със "Златна палма"
Късометражният филм "The Man Who Could Not Remain Silent" с българско участие спечели "Златна палма" тази година.
Проектът, който е копродуцкия между Хърватия (Antitalent), България (Contrast films) и Франция (Les Films Norfolk), е реализиран и с подкрепата на българския Национален филмов център.
Той и на крачка и от номинация за "Оскар", след като през декември попадна в краткия списък за престижните награди.
Моделът на INSAIT и световното ниво на българския AI
България стана първата държава със собствен езиков модел с изкуствен интелект, който дори ChatGPT предпочита пред себе си.
BgGPT е само част от разработките на INSAIT - водещия център за AI иновации в България. Моделът е и свободен за ползване от всички потребители, а тестовете му показват, че изпреварва останалите големи комерсиални модели в задачи на български език.
Той беше основан през 2022 г. като част от Софийския университет и с подкрепата на двата най-големи технологични университета на Швейцария ETH Zurich и EPFL.
Първият медицински хеликоптер
През 2024 България се сдоби и с първия си медицински хеликоптер.
Оборудването беше закупено с европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост, като до края на 2026 г. страната трябва да разполага с общо шест медицински хеликоптера.
Този успех отваря нов етап в българското здравеопазване и спешната помощ. Хеликоптерите са единственото ефикасно и бързо решение за транспоргтиране в случаи на тежко състояние, когато наземната помощ не е възможна.
За 6 месеца бяха изпълнени 43 мисии. Най-малкият транспортиран пациент е дете на 4 г., а най-възрастният - на 92 г.
Журналистиката, която върши работата на МВР
Тази година МВР и службите за сигурност отново се оказаха безразлични към серия от скандали с голям обществен интерес и значение за националната сигурност.
Ютубърът Любо Жечев обаче свърши част от работата на полицията - и то няколко пъти. От разкриването на бияча в "Кайт бар", който в крайна сметка се оказа действащ служител на МВР Бургас, до разследването за "Историческия парк" на Ивелин Михайлов, с което напълни Зала 1 на НДК.
От Forbes до Vogue
Икономистката и директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева беше избрана за No.13 в топ 100 на най-влиятелните жени в света за 2024 г. в класацията на Forbes.
Тя задминава други успешни жени като директорки на глобални технологични компании, или поп звездите Тейлър Суифт и Бийонсе, Опра Уинфри и др. Георгиева е единствената българка и единствената жена от Източна Европа в списъка.
През декември за първи път актрисата Мария Бакалова стана лицето на корицата на модното списание “Vogue” в Чехия и Словакия.
Това се случи в годината, в която Бакалова се снима и в един от най-обсъжданите проекти в Холивуд - биографичния филм за Доналд Тръмп "The Apprentice",
Учениците от НПМГ: "Не пипай моята гимназия"
Учениците от НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" застанаха зад своя учител по география с протестната кампания "Не пипай моята гимназия".
Тя беше организирана в защита на техния преподавател след тормоз и неоснователни атаки от родител, който обвиняваше неоснователно учителя в разпространение на "джендър пропаганда" в учебните часове.
Жестът на учениците от НПМГ беше последван и от вълна от подкрепа от други ученически съвети в София и страната.
Най-добрият ученик по биология и химия
17-годишният Виктор Лилов стана най-добрият ученик в света по биология и по химия.
Той е единственият европеец в топ 10 на Международната олимпиада по биология и е единственият в света, който успя да спечели два златни медала в две различни науки - биология и химия.
Тази година Виктор Лилов завърши Софийската математическа гимназия (СМГ) и беше приет да учи в Кеймбридж, Тринити колидж, където да продължи да се развива в специалността "Природни науки".
Женска сила
Да се изправиш пред една от най-силните криминални групи в съдебната власт - това изисква смелост. Да не спреш дотук и да търсиш справедливост до край - това е още по-рядко срещано качество в България. През 2024 г. две жени показаха какво означава смелост и непримиримост. Съдия Владислава Цариградска и Ивайла Бакалова свидетелстваха за тормоза, на който са били подложени, и не се поколебаха да застанат с лицето си пред всички.
Докато България още чака национална детска болница, ДАНС и Комисия "Антикорупция" бяха активирани да разпитват членовете на обществения съвет зад тази кауза. Надежда Цекулова и Мария Шаркова първи разкриха как службите са използвани за оказване на натиск от страна на частен здравен инвеститор, недоволен от публичните критики срещу негов проект.