Българските успехи в спорта през 2021 г.

2021 беше една от най-успешните за българския спорт в последните няколко години. Фактът, че страната ни записа най-доброто си постижение на Летни олимпийски игри от цели две десетилетия, говори достатъчно красноречиво. 

Имахме обаче и много други впечатляващи постижения извън Токио, и то в най-различни спортове:

Златният медал на ансамбъла по художествена гимнастика от Олимпиадата

"Златните момичета" Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова записаха имената си в историята. Грациите ни донесоха първо златно отличие на България в художествената гимнастика на Олимпийски игри.

Ансамбълът изигра прекрасно двете си съчетания и сложи край на хегемонията на Русия. Преди момичетата на треньорите Весела Димитрова и Михаела Маевска да постигнат този успех, българският ансамбъл бе стигал до сребро в Атланта през 1996 г. и два пъти бронз - в Атина 2004 и Рио де Жанейро 2016 г.

Грациите трябваше да завършат кариерите си на световното в Япония, но контузия на Лаура Траатс сложи преждевременен край на професионалния им път.

Междувременно Боряна Калейн завърши пета на големия финал на индивидуалното състезание на Олимпиадата в Токио.
 

Триумфът на Ивет Горанова

21-годишната каратистка със сигурност е една от личностите на годината в България. Горанова ознаменува дебюта си на Олимпийски игри с титла в дисциплината "кумите" до 55 кг. след успех над украинката Анжелика Терлюга с 5:1.

Само в рамките на един ден тя надделя над всичките си съпернички и стана една от първите олимпийски шампионки в каратето, което дебютира като спорт на Летни игри в Токио. За жалост, то няма да е част от програмата в Париж 2024.

През ноември Ивет Горанова завоюва бронз на световното първенство в Дубай.
 

Златото на Стойка Кръстева в Токио

Стойка Кръстева спечели другия от общо трите златни медала за България на Летните игри. 

36-годишната боксьорка триумфира в категория до 51 кг. след 4 поредни категорични победи.

На финала тя надделя с 5:0 над туркинята Бюс Наз Чакъроглу и стана първата жена от България с олимпийска титла в този спорт. Кръстева е и петият български шампион в бокса в историята на Летните игри.

След състезанието в Токио тя обяви края на кариерата си.
 

Олимпийското сребро на Антоанета Костадинова и рекордът на Гроздева

Състезателката по спортна стрелба откри българския актив в Токио със сребърен медал още в първите дни на Летните игри.

Тя се представи страхотно в категория 10 метра въздушен пистолет, а броени дни след това остана на крачка от нов медал на 25 метра пистолет, завършвайки четвърта.

Легендата Мария Гроздева записа впечатляващ рекорд. Състезателката по стрелба участваше на своята 7-ма Олимпиада - нито един друг български спортист няма подобно постижение. 

Карлос Насар - момчето чудо

Карлос Насар е само на 17 години, но стана първият български световен шампион в щангите от 2007 г. насам. Тежкоатлетът стигна до златото в Ташкент в категория до 81 кг. с двубой от общо 374 кг., като дори постави световен рекорд за мъже в изтласкването с 208 кг..

Цели 14 години български щангист не беше ставал световен шампион. За последно Иван Стоицов стана първенец в Чангмей през 2007 г. в категория до 77 кг.

Насар спечели и сребро на първото си европейско при мъжете през април.

Доброто ни представяне в Ташкент беше допълнено от златния медал на Ангел Русев в най-леката категория при изтласкването, както и от златните отличия на Надежда Мей Нгуен и Стилян Гроздев. Христо Христов спечели сребро, а Валентин Генчев - бронз.

Волейболните национали до 19 г. - втори в света

Националният младежки отбор на България по волейбол стигна до сребърните медали на световното първенство в Иран тази година. 

Момчетата на Мартин Стоев се класираха на финала, но не успяха да победят отбора на Полша и отстъпиха с 0:3 гейма. Въпреки това постижението им е феноменално. Те надделяха над съперници като Италия (световни първенци от 2019 г.) и Русия (трикратни световни шампиони). 

България не беше участвала на финал на световно първенство по волейбол за младежи от 30 години насам. 

Тайбе Юсеин и Евелина Николова - бронзови медалистки в Токио

Двата бронзови медала за България на Олимпиадата бяха завоювани в борбата - от Тайбе Юсеин (в свободния стил до 62 кг.) и от Евелина Николова (до 57 кг.).

Николова стигна до бронза и на световния шампионат през октомври.

 

Биляна Дудова покори световния връх

Борбата е един от традиционно най-силните ни спортове и Биляна Дудова го доказа тази година. Тя за четвърти път спечели европейската титла и триумфира за първи път със злато на световното.

24-годишната състезателка стигна до титлата в категория до 59 кг. на световното в Осло през октомври. На финала българката победи с 6:4 Акие Ханай от Япония, за да повтори триумфа си от континенталния шампионат в Полша през април.

Дудова завърши годината под №1 в световната ранглиста в категорията си.

"Торпедото" Йосиф Миладинов

Още един млад талант от България се показа пред света. 18-годишният плувец Йосиф Миладинов се класира на финала на 100 м бътерфлай в Токио, където завърши осми.

Не това обаче е единственото му постижение през годината. В началото на юли плувецът от Пловдив стана европейски шампион за юноши на 50 и 100 метра бътерфлай на шампионата в Рим.

 

Християн Стоянов и мечтите, които се сбъдват

България впечатли и на Параолимпийските игри в японската столица, където едно 23-годишно момче от Габрово показа, че всичко е възможно – дори ако съдбата ти е обърнала гръб.

Християн Стоянов е роден с увреждане на дясната страна, която е по-слабо развита от лявата. Това е от огромно значение при бягането, но лекоатлетът ни стигна до среброто на 1500 метра.

"Всъщност пътят е важен, а не медалът, който спечелих сега. Важно е как миналите месеци и години съм се борил, как много хора са ми помогнали – един е бягал с мен, втори е карал колело с мен, трети просто е викал на стадиона, докато съм бягал. Всеки един има своята роля, за да бъде спечелен този медал. Това е екипна работа", каза скромният Християн след впечатляващото постижение.

Пореден важен медал за Ружди Ружди

Ружди Ружди прибави още един медал към колекцията си от Параолимпийски отличия - този път сребърен. След като в Рио де Жанейро през 2016 българинът спечели златото, сега остана втори в тласкането на гюле.

Той успя да запише постижение от 12.23 метра. Шампион стана бразилецът Уолъс Сантос, който постигна 12.63 м в последния си опит и подобри световния рекорд на Ружди от 2017 г., който беше 12.47 метра.

30-годишният българин е двукратен световен шампион в тласкането на гюле.

Мария Оряшкова и успехът на българското самбо

Мария Оряшкова (с червено на снимката) спечели единствения медал за България от световното първенство по самбо в столицата на Узбекистан - Ташкент. Тя завоюва бронзово отличие в категория до 80 кг.

По-рано през годината шесткратната световна шампионка спечели още един медал в кариерата си, като стана първата носителка на световна титла при най-тежките в дебютното издание на планетарния шампионат по плажно самбо.
 

Петата олимпиада на Ивет Лалова

37-годишната лекоатлетка е перфектният пример за спортно дълголетие. Въпреки че остана пета в сериите на 200 метра в Токио и така приключи участието си, Лалова записа впечатляващо постижение - тя стана състезателят от България с най-много олимпийски участия в леката атлетика. В Япония тя записа старт на петите си Летни игри.

Българката е бивша европейска шампионка на 100 м и на 200 м в зала, а най-доброто ѝ класиране на Олимпиада е 4-ото място в Атина (2004 г.) на 100 метра.

Христо Христов, който заслужаваше да се качи на олимпийската почетна стълбичка

Христо Христов заслужаваше медал на Олимпиадата в Токио, но щангистът ни остана на петата позиция в категория до 109 кг. след противоречиви отсъждания на съдиите.

Реферите на място и журито, което ревизира решенията им, по спорен начин не признаха абсолютно редовния последен опит на 20-годишния Христов в изтласкването. Така лишиха българските щанги от първо олимпийско отличие от 2004 г. насам.

Христов спечели сребро на европейското в Москва.

Снимка: © Лазар Пенев (вляво) и Емил Нейков (вдясно) / Sportal TV

Емил Нейков по стъпките на родителите си

България има двама европейски шампиони по гребане през 2021. Световният първенец до 23 години на скиф Емил Нейков триумфира и с титлата на Стария континент в същата възрастова група, а Лазар Пенев спечели златото в дисциплината скиф лека категория на шампионата в Крушвица (Полша).

Нейков, който е син на олимпийската шампионка от Пекин 2008 Румяна Нейкова и на легендата Свилен Нейков, е на 20 г. и е състезател на „Академик“ (София). Той триумфира със световната титла до 23 години в чешкия град Рачице през юли тази година. 

В бокса с европейски титли при младежите ни зарадваха Уилям Чолов и Радослав Росенов (на снимката), които триумфираха на първенството в Будва, Черна гора.

Роденият през 2003 г. тенисист Пьотр Нестеров стигна до финала на US Open при двойките юноши заедно с партньора си на корта Вячеслав Биелински. Двамата загубиха шампионския тайбрек и само това ги раздели от трофея.

Нестеров е определян за най-добрия млад талант на българския тенис.

България отново на европейско по баскетбол след дълго отсъствие

„Българи юнаци“ – баскетболът ни сякаш беше позабравил тази фраза, но точно с нея състезателите от националния ни отбор бяха посрещнати като герои на летище София през февруари. „Лъвовете“ се прибраха от Рига, където надиграха безспорния фаворит – домакините от Латвия, и за първи път от 10 години насам се класираха за европейското първенство.

Страстта и желанието на „лъвовете“ им спечели бленувания „билет“ за Евробаскет 2022. В „Арена Рига“ те изоставаха с цели 13 точки в третата четвърт, но успяха да обърнат един от най-класните отбори на Стария континент. 

Съперникът от Латвия разчиташе на всичките си звезди от Евролигата, за разлика от България, но това не спря играчите на Росен Барчовски да стигнат до успеха с 66:65 и да си върнат самочувствието.

Ние използваме "бисквитки" и други персонализиращи технологии, за да подобрим вашето преживяване в нашия сайт, да ви покажем персонализирано съдържание, таргетирана реклама, за да анализираме трафика на сайта и да проследим откъде идва нашата аудитория. Ако искате да разберете повече по темата можете да прочетете нашата "Политика на поверителност", както и "Политика за съхранение на личните данни", съобразно регламента за GDPR, който е в сила от 23 май 2018г.

Избирайки "Приемам", вие се съгласявате да използваме вашите "бисквитки" и други трафични данни.

Приемам