Човекът емоция: Най-запомнящите се роли на Чадуик Боузман
Трагедия е, когато ракът покоси 43-годишен човек. А когато той е прикривал болестта в продължение на четири години, за да продължи да живее, посветен на каузата си, е още по-трагично.
На 28 август светът загуби актьора Чадуик Боузман и сякаш празнината в ужасната 2020 г. стана още по-голяма. Роденият в Южна Каролина американец беше виртуоз, който притежаваше рядката способност да пресъздава героите си и вътрешно, и външно. Изигра музиканта Джеймс Браун, първия чернокож бейзболист в MLB Джаки Робинсън и първия чернокож върховен съдия Търгуд Маршал, като във всеки един от образите умело улови това, което ги характеризира.
Показа ни на екрана техния бунтарски дух, върховете, към които са се целили, и изобрази перфектно невидимите прегради, зад които са се крили в един свят, погълнат от несправедливост.
Боузман притежаваше талант, който лесно му позволяваше да влиза в роли, да ги представя в няколко различни измерения и да изкара наяве мисията на героите си. Именно поради тази причина се превърна в световна кино звезда.
Стана и човек, променил концепцията за класическия супергерой, след като през 2018 г. изигра първия чернокож герой от комикс в историята на Холивуд. „Черната пантера“ промени представите на феновете на този тип продукции. Боузман спечели шест награди за филма, включително тази на Гилдията на филмовите актьори.
Неговото превъплъщение в образа на Т’чала, както е истинското име на „Черната пантера“, не приличаше на никое друго представяне на супергерой. Достигна до нова аудитория и следващо поколение зрители. Затова Оуен Глайбърмен от Variety определя смъртта му като тъжна колкото тази на Хийт Леджър, Филип Сеймур и Джеймс Дийн – незаменими актьори, които продължават да живеят.
Чадуик Боузман стана известен през 2013, когато изигра Джаки Робинсън от „Мейджър лийг бейзбол“ във филма „42“. Веднага се усети силата на неговото представяне.
Робинсън е първият чернокож спортист в лигата – афроамериканецът е трябвало да се изправи пред властващата през 40-те и 50-те години на 20 век расова несправедливост. Филмът разказва за неговия кураж, но тъй като Боузман се отдаде напълно на образа, успя да пресъздаде гнева на Робинсън, който самият бейзболист не е успял да изрази, поне не публично.
Година по-късно Боузман изигра главната роля в „Get on Up“ на режисьора Тейт Тейлър. Представянето му като Джаки Робинсън представляваше контролирана ярост, но като фънк и соул звездата Джеймс Браун той беше… Джеймс Браун.
Трудно е да изиграеш този вихър от емоции, който музикантът представлява – все едно да изиграеш торнадо. Боузман обаче бе впечатляващ. Сякаш беше научил всяко едно движение от репертоара на певеца и всеки жест. Не спечели „Оскар“, но ролята му винаги ще се помни.
Представянето му като съдията Търгуд Маршал също ще остане в историята. Филмът от 2017 на Реджиналд Хъдлин разказа за житейския път на афроамериканеца, който пробива в съдебната система и стига до Върховния съд. Продукцията се фокусира върху най-известните му дела и всички се замислиха дали Боузман не е учил право или е адвокат, когато не е на снимачната площадка.
Филмовият списък на Чадуик Боузман е сравнително кратък, но подборът не образите му е специален. Ако се вгледаме в представянето му в „21 Bridges“ – криминалният трилър, който излезе в края на миналата година, ще видим как актьорът показва качествата на един не дотам известен персонаж.
Детективът от Ню Йорк Андре Дейвис бе пресъздаден по такъв начин, че в дадени моменти на Боузман не му бяха нужни думи – той командваше случващото се само с поглед. Имаше я обаче и емоционалната част от образа, нетипична за едно ченге в големия град.
Тъжно е, че Боузман не успя да изиграе романтична роля, която още повече да разкрие неговата емоционалност.