Известните личности, които загубихме през 2020

Светът изпраща една много тъжна 2020 година, в която ни напуснаха много известни и влиятелни личности - актьори, музиканти, спортисти, журналисти, писатели, творци на изкуството.

Христо Явашев-Кристо (1935-2020)

И светът, и България в частност, загубиха много. Световно известният творец Кристо почина на 84 г. от естествена смърт на 31 май. Христо Явашев е скулптор и художник от български произход, който живя в Америка и заедно със съпругата си Жан-Клод де Гийебон направи през годините множество оригинални пространствени и художествени инсталации.

Той е роден в Габрово, но се мести в Прага, Виена и Женева, после в Париж, а 56 години живее в Ню Йорк. Сред най-известните му творби са "Опакованият бряг", Литъл Бей в Сидни; Завесата в долината - Колорадо; Бягащата ограда в Калифорния; Обградените острови в Маями; опаковането на моста Пон Ньоф в Париж.

Милен Цветков (1966-2020)

На 19 април - точно на Великден - си отиде журналистът Милен Цветков. Докато чакаше на червен светофар на кръстовището пред мол "Парадайс", той бе ударен от автомобил, движещ се с висока скорост и малко след това загина.

Обвиняемият за смъртта му е 22-годишният Кристиан Николов, който е бил под въздействието на няколко наркотични вещества. Той е в ареста и го грози затвор от 15 до 20 г. или доживотна присъда.

Милен Цветков беше дългогодишен водещ в "Нова телевизия". След като медията свали предаването му "Часът на Милен Цветков" през юни 2018 година, журналистът повече не се върна в национален ефир. Последно водеше предаването "ALTERNATIVATA с Милен Цветков" по кабелната TV1.

Максим Минчев (1953-2020)

През ноември ни напусна генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Максим Минчев, който се лекуваше в болница с Covid-19.

Завършва специалност "Журналистика" в Лвовския университет в Украйна, а от 2003 е генерален директор на БТА, като е преизбиран няколко пъти.

"Ще го запомним като рядко добър, работлив и обаятелен човек", написаха колегите му.

Проф. Александър Чирков (1938-2020)

Той бе един от най-известните български специалисти в областта на кардиологията, първи директор и създател на кардиологичната болница "Св. Екатерина" в София. Проф. Чирков беше човекът, извършил първата трансплантация на сърце в България през 1986 г.

В неговата школа са преминали множество от най-големите български кардиолози като Генчо Начев, Юлия Джоргова, Божидар Финков, Иво Петров, Валентин Диков и др.

Димо Стоянов (1975-2020)

Вокалистът на известната българска група P.I.F. почина на 45-годишна възраст, след като загуби битката с Covid-19.

Той е един от създателите на P.I.F. Заедно с Иван Велков основава групата във Варна през 1992 г. под името Resemblance. Няколко поколения израснаха с песните им "Приказка", "Колело" и "Пътуване".

Камен Чанев (1964-2020)

Световноизвестният оперен певец бе диагностициран с коронавирус и приет за лечение в Университетската болница в Стара Загора, но почина на 26 ноември.

Той беше най-успешният български тенор с международна кариера - солист на Националната опера и балет в София и на Пражката опера в Чехия.

Репертоарът на певеца включва над 30 главни роли. Сред тях са тези в "Аида”, “Дон Карлос”, “Травиата”, “Риголето” и др.

Проф. Симеон Хаджикосев (1941-2020)

Големият български литературен критик и историк ни напусна на 29 декември.

Дългогодишният университетски преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" е създател на поредицата от 13 тома "Западноевропейска литература", която обхваща развитието на литературата от началото на Средновековието до първите десетилетия на ХХ век.

50 години от живота си той посвещава на преподавателската и научната дейност. В годините на тоталитаризма беше един от първите литературни изследователи, които реабилитираха българския символизъм в лицето на Яворов, Дебелянов, Траянов и Лилиев.

Николай Щерев (1987-2020)

Бившият състезател по борба не успя да пребори коронавируса и почина на 15 юли. Синът на олимпийския медалист Симеон Щерев бе на 33 години.

Носител е на златния пояс "Дан Колов" от 2011 г. и национален шампион в борбата свободен стил в категория 125 кг от 2018 г.

През 2020 г. България загуби още режисьора проф. Снежина Танковска, един от доайените на НАТФИЗ проф. Димитрина Гюрова-Савова, един от най-известните български мимове Вельо Горанов, преводача и журналист Силва Зурлева, поетесата Федя Филкова, депутата от ОП Валентин Касабов, футболния треньор Никола Спасов и още влиятелни личности.

Диего Армандо Марадона (1960-2020)

Светът скърби за един от най-великите футболисти на всички времена. Аржентинецът почина на 25 ноември от сърдечен арест. Седмици преди това той претърпя мозъчна операция и състоянието му бе влошено.

Диего Марадона е световен шампион с Аржентина от 1986 г. Той е известен като човека с "Божията ръка", тъй като бележи с ръка на Англия по време на точно този Мондиал.

Дон Диего е обичан не само в родината си, но и в Италия, където играе с екипа на "Наполи" и е определян за божество. Причината - носи първата титла на тима в Калчото, а освен това печели Купата на Италия и Купата на УЕФА.

Годините на успех са последвани от сериозни здравословни проблеми заради пристрастяване към алкохола и наркотиците.

Коби Брайънт (1978-2020)

Легендарният баскетболист напусна този свят на 26 януари в катастрофа с хеликоптера си над Калабасас, Лос Анджелис. С него бе и 13-годишната му дъщеря Джиана.

Трагедията е от огромни мащаби за света на спорта, тъй като Черната мамба бе един от най-великите в историята на NBA. Той спечели 5 титли с Лос Анджелис Лейкърс, беше определен за MVP на лигата, два пъти взе приза за "Най-полезен играч" на финалите и участва 18 пъти в "Мача на звездите".

В кариерата си отбеляза над 33 хиляди точки и е четвърти във вечната класация на NBA по този показател.

Паоло Роси (1956-2020)

Италианската футболна легенда почина на 64-годишна възраст от „неизлечима болест“. Нападателят е част от селекцията на „Скуадра Адзура“, която побеждава Бразилия на Зико, Аржентина на младия Диего Марадона и Германия на Карл-Хайнц Румениге на Мондиала в Испания през 1982. Срещу "селесао" вкарва хеттрик и това го прави една от легендите на световните първенства, тъй като води тима си до трофея.

В рамките на четири години Роси печели две титли на Италия с „Ювентус“, два европейски трофея и Купата на страната. За геройството си от Мондиал 1982 триумфира и със „Златната топка“.

Сър Шон Конъри (1930-2020)

На 31 октомври, само няколко месеца след 90-ия си юбилей, този свят напусна един от най-обичаните актьори на всички времена. Сър Конъри почина в дома си на Бахамските острови.

Шотландецът е първият, който се превъплъти в ролята на „Джеймс Бонд“ и изведе агент 007 на големия екран в серията шпионски филми. Актьорската му кариера продължи десетилетия наред, като спечели „Оскар“, две награди БАФТА и три „Златни глобуса“.

Шон Конъри участваше още в "Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход", "Недосегаемите", "Скалата", "Името на розата", "Шотландски боец", "Клопка", „Мъжът, който искаше да бъде крал“ и други.

През 2000 г. кралица Елизабет Втора връчи на актьора рицарско звание на специална церемония.

Кърк Дъглас (1916-2020)

През февруари великият актьор почина на 103 години. Той е една от легендите на Холивуд и баща на Майкъл Дъглас.

Първият филм, с който Дъглас прави пробив, е Champion от 1949 г., в който той влиза в образа на боксьора Мидж Кели. Филмът му носи първата от общо 3 номинации за "Оскар".

Сред най-известните му роли са тази на Спартак в едноименния филм от 1960 г., Винсент ван Гог в "Lust for Life"(1956), "Paths of Glory" (1957) на Стенли Кубрик, "Seven Days in May", "The Bad and the Beautiful" и др. Дъглас служи като специален посланик на добра воля за четирима американски президенти, а през 1981 г. получава Медал на свободата от Джими Картър.

Чадуик Боузман (1976-2020)

Звездата от филма "Черната пантера" почина на 43 години в края на август. Той беше един от емблематичните чернокожи актьори в последното десетилетие, известен с образите си на икони на афроамериканската култура като музиканта Джеймс Браун, първия чернокож бейзболист в "Мейджър" лигата Джаки Робинсън и първия чернокож върховен съдия Търгуд Маршал.

Той почина след боледуване от рак на дебелото черво, но дори в последните си дни бе на снимачната площадка за "Marshall", "Da 5 Bloods", "Ma Rainey’s Black Bottom". Боузман може посмъртно да получи награда "Оскар".

Бен Крос (1947-2020)

Той е британец, но избра България за свой дом. Игра в „Огнените колесници“, „Първият рицар“ и „Стар Трек“, но това не му попречи да влезе в ролята на Джеймс Баучер в спектакъла „Осмото чудо“ на Ансамбъл „Българе“. Не го спря да се ожени за българка по старите народни обичаи и да заяви гордо на сцена пред стотици души: „Да живее България!“.

Той е Бен Крос. 72-годишният актьор почина на 18 август във Виена, но винаги ще бъде помнен като човека, припомнил на народа ни да цени своите традиции, за да не бъде „погубен“.

„Вярвам, че ако ние не съхраняваме пламъка на нашите традиции и история, ще загубим връзка със себе си. А когато загубим връзката със себе си, нашата национална идентичност е изгубена“, казваше британецът.

Мирела Френи (1935-2020)

Оперната певица бе съпруга на знаменития български бас Николай Гяуров. Тя почина през февруари на 84-годишна възраст. Последната италианска примадона страдаше от дегенеративно заболяване.

На 19 години дебютира на оперната сцена в „Кармен“ от Бизе. На международната сцена прави пробив през 1960-а в „Любовен еликсир“ от Доницети, а после често си партнира с Павароти.

Френи пее 40 години в „Метрополитън опера“. С Гяуров участват в основаването на „Centro Universale del Bel Canto“, разположен в средновековен замък във Виньола, където през 2002-а започват да водят майсторски класове.

Литъл Ричард (1932-2020)

Пионерът на рокендрола Литъл Ричард почина на 87-годишна възраст на 9 май.

Ричард Уейн Пениман е известен с хитовете си „Good Golly Miss Molly“, “Tutti Frutti” и “Long Tall Sally” от 50-те години на миналия век. Роденият в Джорджия певец е повлиял кариерите на "Бийтълс", Елтън Джон и Елвис Пресли.

Той е един от първите приети в Залата на славата на рокендрола през 1986 г. Продал е повече от 30 милиона копия на албумите си по целия свят.

Кени Роджърс (1938-2020)

Американската легенда на кънтри музиката Кени Роджърс напусна света на 81 години.

Той е певец, актьор и продуцент, който оглавява класациите за кънтри музика в САЩ през 70-те и 80-те години на XX век и печели три награди „Грами“.

Известен е със своя дрезгав глас и с емблематичните балади The Gambler, Lucille и Coward Of The County. Кариерата му се простира в продължение на шест десетилетия, през които е продал над 100 000 плочи и е спечелил 18 американски музикални награди.

Чарли Прайд (1934-2020)

Американецът бе певец, китарист и бивш професионален бейзболист. Най-големите му успехи в музиката са от средата на 70-те, когато се превърна в човека с най-много продадени албуми за RCA Records от Елвис Пресли насам.

Успя да вкара 52 от хитовете си в топ 10 на класацията на „Billboard“. Член е на Залата на славата на кънтри музиката от 2000 г. насам.

Енио Мориконе (1928-2020)

Големият италиански композитор ни напусна през юли. Мориконе беше автор на някои от най-красивите и разпознаваеми композиции за филми - "Имало едно време в Америка", "Ново кино Парадизо", "Малена" и др.

Композитор с кариера, разгърната върху седем десетилетия, автор на музиката към стотици филми, номиниран шест пъти за "Оскар", спечелил статуетката за "The Hateful Eight" и носител на почетното отличие на Американската филмова академия, Енио Мориконе е легенда както в Италия, така и в Холивуд.

Джон Льо Каре (1931-2020)

Авторът на шпионски романи е най-известен с „Дама, поп, асо, шпионин“ и „Шпионинът, който дойде от студа“. Той почина от пневмония през декември.

Британецът, чието истинско име е Дейвид Корнуел, е работил за британското разузнаване, преди да превърне опита си в литературна фикция в ерата на Студената война. Няколко от неговите 25 творби са превърнати във филми, включително „Вечният градинар“, „The Tailor of Panama“ и други.

Кансай Ямамото (1944-2020)

Популярният японски моден дизайнер бе известен с това, че обличаше звезди като рок иконата Дейвид Боуи. Той бе диагностициран с левкемия и загуби битката с болестта през юли.

Кансай дебютира като дизайнер в Лондон през 1971 като първият японец, организирал модно шоу в британската столица. Колекцията му е впечатляваща и му носи световна слава, както и изграждане на дълги приятелства с Елтън Джон, Стиви Уондър и Дейвид Боуи. Последният носи дрехите на Ямамото по време на известния си тур „Aladdin Insane“ от 1972-1973 г.

Японският дизайнер показва колекциите си още в Токио, Ню Йорк и на Седмицата на модата в Париж от 1974 до 1992 г.

През 2020 почина и модният дизайнер Кензо Такада. Японецът продаде марката си Kenzo на френската луксозна група LVMH, собственост на милиардера Бернар Арно, през 1993 г., а шест години по-късно окончателно се оттегли.

Пиер Карден (1922-2020)

Световно известният моделиер напусна света на 98-годишна възраст. Дизайнерът беше смятан за последния представител на великото поколение от златната ера на френската висша мода. Карден е популярен с авангардния си футуристичен стил и разчупването на догмите за модата като индустрия, насочена само към женска аудитория.

Той е сред пионерите на унисекс-стила и е първият висококачествен моделиер, който започва да продава колекции от дрехи и парфюми на по-ниски цени, за да ги направи достъпни за повече потребители. Прави и първата модна линия, предназначена специално за мъже.

Ние използваме "бисквитки" и други персонализиращи технологии, за да подобрим вашето преживяване в нашия сайт, да ви покажем персонализирано съдържание, таргетирана реклама, за да анализираме трафика на сайта и да проследим откъде идва нашата аудитория. Ако искате да разберете повече по темата можете да прочетете нашата "Политика на поверителност", както и "Политика за съхранение на личните данни", съобразно регламента за GDPR, който е в сила от 23 май 2018г.

Избирайки "Приемам", вие се съгласявате да използваме вашите "бисквитки" и други трафични данни.

Приемам