Молитва и траур: Как "Света София" превърна в джамия
Исторически ден за мюсюлманите в Турция - сградата на "Света София" отново беше огласена от петъчна молитва, за първи път от 86 години насам. Катедралата, която съществува от повече от 14 века, се ползваше като музей от 30-те години на ХХ в. Този статут обаче беше премахнат по искане на президента Ердоган и консервативното крило в турския елит.
Вижте още снимки от молитвата в галерията.
Хиляди души от Турция и други мюсюлмански държави се събраха, за да отбележат заедно събитието. Сред почетните гости бяха министри от правителството и други политици.
Самият Реджеп Тайип Ердоган присъства на петъчната молитва и произнесе стих от Корана.
Както във вътрешността на храма, така и в широкия периметър около него бяха разположени сили за сигурност. През това време вярващите изчакваха реда си, за да видят новия интериор на "Света София".
Каменният под на сградата беше покрит с дебели синьо-зелени килими, върху които коленичеха молещите се. Християнските мотиви по стенописите и мозайките бяха прикрити с бели платнища.
Богородица и Исус - преди и след.
Всички участници в молитвата са призовавани да носят маски , за да не допринесат за разпространението на Covid-19.
Върховният административен съд на Турция отне музейния статут на "Света София" на 10 юли. На това основание Ердоган нареди сградата да се отвори като джамия.
Как изглеждаше "Света София", докато беше музей. Църквите в Гърция реагираха на решението на Ердоган със серия от символични траурни литургии в цялата страна, в Кипър и в САЩ. Гръцкото правителство многократно предупреждаваше Ердоган, че допуска "историческа грешка".
За Ердоган и неговите симпатизанти това е много важен символичен акт - президентът на Турция се представя като защитник на интересите на най-религиозните / националистически настроени турци.
Първото превръщане на византийската катедрала в джамия се случва през 1453 г. след покоряването на Константинопол по време на възхода на Османската империя. Отнемането на "Света София" от християните се е смятало за символ на победата.
Част от множеството пред "Света София".