На минути от историята: Launch America почти се случи
Първият полет с екипаж в Космоса в 18-годишната история на SpaceX и първият такъв за NASA от 2011 година насам.
На 27.05 в 23:33 ч. Crew Dragon, прикрепен към ракетата Falcon 9, трябваше да бъде изстрелян - момент, за който Елон Мъск каза, че дори не си е мечтал. Атмосферните условия обаче не позволиха това да се случи: прекалено високото наличие на електричество във въздуха отмени събитието за 30 май.
Дори и така обаче случилото се на Kennedy Space Center във Флорида беше интересно преживяване - отново бяхме обединени от тема, различна от Covid-19.
След дълги приготовления, шоуто започна - астронавтите Боб Бенкин и Дъг Хърли излязоха от основната сграда на Kennedy Space Center, за да се насочат към ракетата.
И двамата с по два полета зад гърба си - Боб е прекарал повече от 708 часа в Космоса, а Дъг близо 700. Част са от NASA от 2000 година.
Когато е замесен Елон Мъск, нямам как да не се появи и Tesla. След като говориха от дистанция със семействата си и направиха няколко "въздушни" прегръдки, двамата астронавти влязоха в Tesla Model X - вместо с обичайния астрован, те се придвижиха до площадката за излитане със суперкола.
Преди да потеглят обаче, получиха още няколко минути да си кажат довиждане със семействата си, като този път имаха възможност да се приближат повече - само стъклата на прозорците на автомобила ги разделяха.
През по-голямата част от времето основателят на SpaceX Елон Мъск бе в компанията на администратора на NASA Джим Брайденстайн. За официалното излизане на астронавтите към тях се присъедини и вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс.
Любопитен детайл е решението на SpaceX да качат два специални товара на борда на Crew Dragon - произведение на изкуството, изработено от злато, месинг и алуминии, което да символизира големия напредък на компанията през последните години, и мозайка с повече от 100 хиляди снимки на студенти от целия свят, завършили обучението си през 200 година.
Поради коронавирус пандемията почти никакви журналисти не бяха допуснати до Kennedy Space Center, като събитието се отразяваше от телевизията на NASA, излъчвана през редица платформи - Youtube, Twitch.tv, Twitter, Facebook и т.н.
Тепърва обаче предстоеше да пристигне най-важният гост. Доналд Тръмп се появи на Air Force One, за да се превърне в първия президент на САЩ, присъствал на изстрелване на ракета в Космоса, от Бил Клинтън насам.
Въпреки лошото време и мерките за социално дистанциране, в района на Kennedy Space Center се бяха събрали хора, които искаха да видят на живо този исторически момент.
Над 14 милиона души следяха събитието през Youtube.
В крайна сметка обаче всички ще трябва да изчакаме до събота, 30.05, когато в 22:22 ч. българско време ще бъде направен втори опит за излитане.