Най-добрите филми за 2021 до този момент
"The Dig"
Филмът на Саймън Стоун е базиран на романа на Джон Престън, който, от своя страна, е по истински случай. В основата на сюжета е разкриването на съкровището Сътън Ху – колекция от англо-саксонски артефакти, през 30-те години.
Те са заровени във владенията на вдовицата Едит Прити в английската провинция. В ролята на Прити повече от успешно влиза Кери Мълиган, а Ралф Файнс играе в образа на Бейзил Браун. Той е опитен археолог, на когото жената се доверява и му предоставя земята си за работа.
Героят на Файнс е човекът, който първи открива златото и скъпоценните камъни. Те разказват историята на далечните поколения, живели преди хиляди години, и са в основата на платоничната връзка, която се изгражда между Прити и Браун.
Това е разказ за двама души, които сътворяват история и оставят наследство на бъдещите поколения.
Филмът е достъпен в Netflix.
„The Disciple“
Въздействащият драматичен филм на режисьора Чейтаня Тамхане разказва историята на певец, борещ се да изгради кариера в недоходоносния жанр на индийската класическа музика.
„The Disciple“ излезе в Netflix в края на април с не много шум, но не трябва да се пропуска. „Това е един от най-добрите филми на годината до момента“, пише анализаторът на сп. „Time“ Стефани Захарек.
Той показва какво означава да преследваш мечтата си толкова трескаво, че реалният свят да премине на заден план. В същото време „The Disciple“ съдържа в себе си една паралелна реалност – изкуството може да е това, което да ни движи напред, но за да му се наслаждаваме, първо някой трябва да го създаде, а това винаги струва скъпо.
„About Endlessness“
Ако сте гледали някой от филмите на шведския режисьор Рой Андерсон – особено „Гълъбът, кацнал на клона и размишляващ за съществуването“ – най-вероятно сте запознати с шеговития му подход към абстрактната фраза „човешко състояние“.
„About Endlessness“ е серия от кадри в нежни, приглушени цветове. Филмът разказва за това как хората преминават през ежедневието си – понякога са удовлетворени, друг път изпитват огромна болка.
Една история се отличава от всички останали – объркан свещеник (в ролята: Мартин Сернер) търси помощ от психиатър, след като осъзнава, че губи вярата си в Бог. В даден момент режисьорът и актьорите карат зрителя да се чуди дали да плаче, или да се смее. „About Endlessness“ показва, че човек трябва да поддържа баланса между двете.
"The Truffle Hunters"
По принцип трябва да си богаташ, за да се наречеш познавач и ценител на трюфели – малките гъби, струващи стотици долари за килограм. Документалният филм на Майкъл Дуек и Грегори Кършоу обаче показва на зрителите, че тези малки „парчета злато“ растат на място с не толкова много богаташи.
„The Truffle Hunters“ проследява група възрастни мъже и техните ловджийски кучета, които обикалят горите на италианския регион Пиемонт в търсене на редките трюфели Алба, които не могат да бъдат култивирани.
Тези мъже проявяват страхотни характери, но кучетата ги засенчват (както често обичат да правят).
Зрителите трябва да са подготвени за малко тъга, но за още повече радост в този документален филм.
"The Human Voice"
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар е кратък – едва 30 минути. Представлява адаптация на пиесата на Жан Кокто от 1930, която е вдъхновила създаването на продукции за големия екран няколко десетилетия наред, включително „Жени на ръба на нервна криза“ на испанския режисьор.
В „The Human Voice“ една жена (Тилда Суинтън) чака бившия ѝ любовник да вземе куфарите си от дома ѝ, но той така и не пристига. През това време тя разкрива чувствата си, а кучето, което мъжът ѝ е оставил, не осъзнава, че и то е част от драматичната развръзка.
"Gunda"
Красотата в света е навсякъде – това ви подсеща Виктор Кошаковский с документалния си филм „Gunda“. Въпреки че не е много точно да го наричаме документален.
Той е полуекспериментален, предизвикващ емоционални реакции, толкова колкото разказва и визуална история. Няма думи, няма музика, а само грухтене на прасета. Разказва живота на майката Гунда, която нежно се грижи за малките си деца във фермата.
Филмът е черно-бял и проследява ежедневието на животните във фермата, които всеки ден трябва да вземат важни решения, пред които стопаните им ги изправят.