"Псевдоприрода" се разгръща на българския павилион на Венецианското архитектурно биенале
Сняг посред пролет посреща посетителите в двора на българския павилион на 19-ото архитектурно биенале във Венеция.
Концепцията е част от проекта "Псевдоприрода" на арх. Ясен Марков, който беше официално открит тази седмица.
Инсталацията от две части, посветена на темата за климатичните промени, спечели националния конкурс за български павилион по-рано тази година.
"Псевдоприрода" е описвана като експериментална инсталация на границата между природата и технологиите, която поставя под въпрос бъдещето на устойчивостта в свят, в който природните процеси все повече се повлияват от изкуствения интелект и човешката намеса.
Тя развива абсурдна хипотеза, при която през лятото във Венеция вали сняг. Машина за сняг затрупва соларните панели и ги спира да функционират.
Проектът показва неспособността на хората да се справят с климатичните кризи.
Използването на технологии, които изглеждат като част от решението, още повече обърква ситуацията.
Инсталацията преминава във вътрешното пространство на павилиона в изложбената зала "Тициано" в културния център “Дон Орионе Артиджанели”.
То е формено като уютен интериор – с камина, интерактивен екран и малка клавиатура. Там посетителите могат да играят игра, която показваа какво ще се случи, ако снежното оръдие в двора никога не спре.
Във вътрешната част на павилиона е поставен и голям, ръчно изработен килим дело на на Rosie Eisor - визуален артист от София и съосновател на колектива "Blood Becomes Water".
Върху килима са изобразени митологични Хали в борба, обвити от змия - алегория за сложната връзка между човека, изкуствените системи и природата.
Българският павилион е само един от проектите на 66 страни, които участват в изложението.
Това е третото участие на България в архитектурното биенале във Венеция след представянията ни през 2008 и 2023 г.
Темата на тазгодишното Биенале представя различните измерения на интелигентността – естествена, изкуствена, колективна – и призовава глобалната архитектурна общност да предложи ефективни и бързи решения в отговор на предизвикателства като изменението на климата и еволюцията на населението.