Тед Тинлинг, който скъси полите на жените на корта
"Увереността е може би това, което прави разликата между победа и загуба. Ако жена се чувства по-красива или по-добра от опонентката си, нищо не може да я спре."
Тед Тинлинг е името на революцията в тенис облеклата през миналия век. Той променя завинаги екипите на състезателките, като при това го прави на турнира, който най-трудно допуска своеволия в този аспект - Уимбълдън.
Негова е и репликата: "В живота има хора от два различни вида класа - първа и тези, които никога няма да притежават такава."
В галерията ще проследим историята му, която включва някои от най-големите имена в спорта, шпионаж и много мода.
Преди да се превърне в модно гуру, двуметровият Тинлинг също прекарва известно време на корта. Като тийнейджър прекарва зимите си в тенис клуб в Ница, където тренира и Сюзан Ленглен.
Баща ѝ го забелязва и го моли да бъде съдия на един от мачовете ѝ, което по-късно става негово редовно занимание - в продължение на две години е рефер на срещите ѝ, което му отваря вратата към Уимбълдън.
Веднъж влязъл в All England Club, той се превръща в отговорник по церемониите, който освен това съпровожда играчите до корта за техните двубои.
С времето ролята му се разраства и той започва да превръща шампионките от турнира в свои модели. Смелите му дизайни обаче не се харесват на организаторите на турнира, които са известни със своя консервативен вкус.
През 1949 година Гуси Моран участва с негова дреха, която изглежда прекрачва границата. Роклята ѝ е прекалено къса и това не допада на отговорните лица в турнира, които уволняват Тинлинг и му забраняват достъпа до надпреварата след 23 години служба там.
От разстояние той продължава да облича състезателки през 50-те, 60-те и 70-те години, като през този период са негови екипите на носителките на титлите от сезон 1959, 1960, 1961, 164, 1969, 1971, 1973, 1975, 1977, 1978 и 1979.
Наказанието му остава в сила цели 33 години, като е приет отново в комплекса чак през 1982 г.
"Обличаше ни в екипи, невиждани дотогава."
Тинлинг, който години наред изготвя екипи за Уимбълдън, работи с някои от най-големите имена в спорта. А когато става дума за All England Club, най-голямото име е Мартин Навратилова.
Осемкратната шампионка носи облеклата на Теди неведнъж, като вдига и няколко трофея с тях.
Работи още с Били Джийн Кинг, Маргарет Корт, Крис Евърт и Трейси Остин, която казва за него:
"Гледаш всички тези снимки на шампионките, които той е обличал - всички екипи са много различни и пасват на характера на съответния шампион."
Най-известният му екип остава този на Били Джийн Кинг от "Битката на половете" - серия от демонстративни мачове през 1973 година, в които 55-годишният Боби Ригс предизвиква някои от най-добрите активни тенисистки в Тура.
Срещата между Кинг и Ригс се наблюдава от близо 90 милиона души и се превръща в победа не само за нея, но и за дамския тенис като цяло. По трибуните в Хюстън тогава има над 30 хиляди души, което и до днес остава най-посещаваният тенис сблъсък на територията на САЩ.
Историята на Тинлинг не е свързана само с мода.
По време на Втората световна война прекъсва кариерата си за кратко, за да служи като шпионин в британските служби.
Освен това пише две книги, свързани с тениса - "Love and Faults: Personalities Who Have Changed the History of Tennis" и "Sixty Years in Tennis".
През 80-те години на миналия век Тед Тинлинг развива респираторни проблеми, които водят до края на живота му през 1990.
Преди това обаче, през 1986 година, той е приет в Международната зала на славата на тениса за своите дръзки дизайни и заслугите си за развитието на начина, по който тенисистките се обличат на корта..