Топ историите на август



Август беше месец, наситен с важни събития от различен характер - политика, култура, спорт. „Булевард България“ ви представя всичко топ историите на последния летен месец от 2020.

Целият свят говори за отравянето на Алексей Навални. Руският опозиционен лидер, който е ръководител на Фонда за борба с корупцията и един от най-големите критици на Владимир Путин, бе отровен. По време на полет от Томск към Москва на 20 август 44-годишният мъж усеща, че здравословното му състояние се влошава, а самолетът каца по спешност в Омск.

Снимка: © Getty Images

Така започна дългата сага около случая „Навални“ – лекарите съобщиха, че не се намерили отровни вещества в организма му и не позволяваха да бъде транспортиран до Германия, каквото бе желанието на съпругата му Юлия. Тя изпрати писмо на Путин, за да го помоли да разреши този ход, а филмовият продуцент Яка Бизил организира полет от Берлин, който да вземе намиращия се в тежко състояние политик. Накрая той бе преместен в клиника „Charite“ в немската столица.

Там установиха, че Навални е бил отровен. Резултатите показаха „интоксикация с вещество от групата на активните холинестеразните инхибитори“. Германското правителство каза, че политикът се нуждае от протекция. Преди няколко дни стана ясно, че състоянието на Алексей Навални е стабилно, като се отчита известно подобрение в симптомите, причинени от потискането на холинестеразната активност.

Голямо събитие през август бе внасянето на нов проект за конституция от страна на ГЕРБ, като от управляващата партия поискаха и свикване на Велико народно събрание. Управляващата партия обаче е подложена на критики, че с този ход само печели време, за да не се стигне до оставка, а основното мнение е, че предложението им за нова конституция е провал.

ГЕРБ иска да събере 120 подписа под проекта до 2 септември, но вчера ДПС отказа да ги подкрепи, с което ги лиши от 25 гласа и знакова политическа подкрепа. Към момента НФСБ и ВМРО от групата на "Обединените патриоти" са дали принципно съгласие, но БСП и ДПС отказват да подкрепят управляващите. Тези две партии разполагат общо със 103 народни представители. За да се стигне до избори за Велико народно събрание обаче, ГЕРБ се нуждае от 160 гласа.

Проектът предвижда разделянето на досегашния Висш съдебен съвет на две отделни институции - Съдебен съвет на съдиите и Съдебен съвет на прокурорите; дава законодателна инициатива на тези два нови съвета; отнема правото на президента да се намесва в избора на "тримата големи"; иска се намаляване на народните представители от 240 на 120; въведена е индивидуална конституционна жалба и др.

5 август 2020 г. ще остане в историята на ГЕРБ като PR-провал - събирането на партийния актив в "София Тех Парк" трябваше да демонстрира единство и самочувствие за довършване на управленския мандат. Вместо това се запомни с агресията срещу журналисти около сцената на Борисов и с една необичайна реч на лидера на ГЕРБ.

По всичко личеше, че срещата в София е подготвена в последния момент, а организацията на охраната, по неясни причини, е оставена на отговорността на домакина - държавната фирма "София Тех Парк".

Там имаше участници в антиправителствените протести, но и провокатори. Речта на Бойко Борисов беше прекъсната по средата, след като млад мъж успя да пробие огражденията и стигна близо до сцената. "Бойко, набий им го на тези кърджалийски *****", извика той, преди да бъде отведен от активисти на партията. Мъжът се представя като Нестор Арсенов, астрофизик, завършил в Мюнхен. Изваждането му извън периметъра на събранието е било придружено с удари, влачене и дърпане за косата.

Междувременно - извън обективите на акредитираните медии, които излъчваха на живо от сцената - започнаха да се развиват изключително грозни сцени. Маскирани мъже, някои от които с баджове "ГЕРБ", се сблъскаха с протестиращите. Официалната охрана, която "София тех парк" е трябвало да осигури на място, не се намесваше в боя. Журналисти, сред които репортерът на "Свободна Европа" Полина Паунова, заснеха извършителите на нападенията - само за да станат жертва на агресия. Телефонът на Паунова беше блъскан и хвърлян от агресорите.

ГЕРБ се разграничи от насилието и обвини "платените провокатори".

Август ще се запомни и с протестите срещу правителството на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Демонстрациите събираха и продължават да събират стотици и дори хиляди недоволни граждани. От много време насам кръстовищата на "Орлов мост", пред Ректората на СУ и пред Министерски съвет са блокирани от палатковите лагери на протестиращите.

Отскоро организаторите на демонстрациите предприеха нови методи - блокади-изненади. Те организираха такива пред Министерството на правосъдието и пред ЦИК, пред БНТ, замеряха парламента с яйца и поднесоха цветя на областния управител Илиан Тодоров, който нарече недоволстващите "изроди".

Кулминация в напрежението стана случка на бул. "Ситняково". Жена се опита да премине през протестиращите граждани пред посолството на Румъния, в резултат на което предното стъкло и фаровете ѝ бяха счупени от трима демонстранти, а самите те бяха задържани от полицията за проявена агресия.

44-годишната жена, която пътуваше със съпруга си и двете си деца – момче на две години и момиче на 9, е карала с ниска скорост, но е била на път да сгази двама души. Именно поради това действие на шофьора протестиращите са започнали да удрят автомобила и да нанасят щети. Жената е излезе и предприе спорове с демонстрантите.

Кой носи отговорност за това да не се допускат провокации или саморазправа по време на протестите? Краткият отговор: МВР, Столична община и организаторите на демонстрациите.

На фона на продължаващото обществено недоволство един глас се чу много силно. Този на режисьора и директор на Националния драматичен театър в Тулуза, Франция - Галин Стоев.

Той написа отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов. В него Стоев прави силен критичен разрез на стила на управлението в последните 10 години, като го описва със "системно погазване на всякаква законност, чрез мрежа от обвързани фирми за предрешени държавни поръчки, изпълнени калпаво, заради пренасочени средства, чрез откровени кражби на успешни бизнеси, разпределяне на зони на влияние и балкански клиентелизъм, който осигурява безпрепятствено забогатяване на върхушката от приближени за сметка на обедняването на обикновения гражданин".

Стоев посочва, че протестиращите граждани "не са нито толкова наивни, нито толкова неориентирани", колкото биват представяни в "официализираното презрение" спрямо недоволството срещу властта.

По българското Черноморие се появи нов проблем - банкомати, разпръснати като "кафе машини", които прибират до 13% комисиона при теглене от валутни сметки. За това сигнализираха недоволни граждани в Несебър, Равда и Слънчев бряг.

Община Несебър направи проверка, но съобщи, че не може да стори нищо по въпроса, тъй като дейността на Euronet е законна. От НАП са съобщили, че казусът не е от тяхната компетентност, а БНБ също твърди, че нищо не може да се направи.

Снимка: © Getty Images

Няма как да не следим случващото се в Беларус, където, подобно на България се провеждат протести срещу властта. На протестите се събират десетки хиляди души и искат промяна на системата, чийто лидер е президентът Александър Лукашенко.

На 9 август той спечели изборите с 80% подкрепа, но нито опозицията в Беларус, нито международната общност призна резултатите, а гражданите излязоха по улиците. Полицията обаче започна масово да арестува участници в протестите. Появиха се разкази как в килия за четирима са били държани по 50 човека, а недоволни от статуквото полицаи, които не можеха да бъдат насилници, напуснаха системата и разказаха за зверствата в Минск и другите големи градове.

Демонстрациите там не стихват. Прибалтийските републики обявиха Лукашенко за "персона нон грата", ЕС готви санкции, опозиционният лидер Светлана Тихановска създаде Национален координационен съвет и призовава за помощ отвън, но руският президент Владимир Путин подкрепя белоруския си колега и му обеща подкрепа при евентуална външна намеса в Беларус.

Снимка: © Getty Images

В началото на август мащабна експлозия на пристанището в Бейрут отне живота на над 180 души, рани хиляди и остави още повече хора в ливанската столица без дом.

Експлозията се е случила вследствие на много голямо количество амониев нитрат. "Неприемливо" е обаче приблизително 2750 тона от веществото да е било съхранявано в склад на пристанището, заяви тогава вече бившият ливански премиер Хасан Диаб.

Великобритания, Германия, Франция, САЩ, а и Европейската комисия обещаха милиони долари спешна помощ за Ливан. Френският президент Еманюел Макрон призова за бързи действия на международната общност.

Снимка: © Getty Images

Русия стана първата страна в света, която официално регистрира ваксина срещу Covid-19. По-малко от два месеца след началото на тестовете при хора здравният регулатор на страната даде своето одобрение. Това съобщи президентът Владимир Путин пред държавната телевизия по-рано през август и дори каза, че една от дъщерите му е участвала в клиничните тестове.

„За първи път в света бе регистрирана ваксина срещу новия коронавирус“, каза Путин във видео разговор с министрите. Президентът добави, че ваксината, разработена от московския институт „Гамалея“, се е доказала като ефикасна по време на тестовете и обещава да предложи „устойчив имунитет“ срещу Covid-19. Тя обаче дори не е преминала през третата фаза на клинични изпитания.

Снимка: © Getty Images

Илон Мъск представи най-новия си технологичен проект - чип за имплантиране в черепа, с който твърди, че може да разчита и стимулира мозъчната дейност.

"Линк" представлява компютър с размерите на голяма монета. За целите на презентацията Мъск използва две прасета - Гъртруд и Дороти, които са участвали в експерименталното имплантиране и са показали, че то не ги уврежда.

По думите му - чипът дава възможност на експертите да следят активността на сетивните центрове в мозъка на животното чрез импулсите, които се засичат при допира на носа му до различни предмети в околната среда.

На въпрос от зрители "Ще можем ли да записваме и преглеждаме спомените си в бъдеще", Мъск отговаря: "Да, мисля, че в бъдеще ще можем да записваме и преглеждаме спомените си".

Снимка: © Getty Images

Бенедикт Къмбърбач има свежа конкуренция в класацията за най-нестандартна адаптация на Шерлок Холмс. Тя е само на 16 години и вече има звездна репутация. Мили Боби Браун ("Елевън" от сериала Stranger Things) ще се върне назад във времето на викторианска Англия, за да разкаже необичайната история на Холмс през очите на неговата по-малка сестра Енола. Филмът "Енола Холмс" трябва да направи премиерата си по Netflix на 23 септември.

Тя е най-младото момиче в списъка на списание Time за 100-те най-влиятелни личности в света, една от най-популярните звезди в Instagram и TikTok и е детето-чудо на Холивуд, което се превърна в световна сензация на 12 години благодарение на ролята си във фантастичния сериал на Netflix "Stranger Things".

Влиянието й в попкултурния свят далеч не се ограничава със сериалите и киното. Мили Боби Браун има над 35 милиона последователи в Instagram, където пуска клипове от новите си трейлъри, снимки от рекламни кампании, лични позиции по социални теми или просто улавя моменти от живота си на 16-годишно момиче с огромен талант и късмет.

Снимка: © Getty Images

Брад Пит, изглежда, е преодолял развода с Анджелина Джоли отпреди четири години. Носителят на „Оскар“ е във връзка с 29 години по-младата от него Никол Потуралски, пишат Harper’s Bazaar и Page Six.

56-годишният американски актьор и 27-годишният немски модел се срещат от края на 2019 г. Първоначално се спекулираше, че звездата от „Боен клуб“ и „Седем“ е във връзка с актрисата Алиа Шоукат, но след като Пит и Потуралски са били засечени заедно във Франция, тези слухове утихнаха.

Може и да не сме чували за Никол преди, но, очевидно, името ѝ ще се появява все по-често в медийното пространство. Тя развива кариера на модел в последните няколко години, можем да я видим на корици на списания като немското издание на "Elle", а също така вече трупа последователи в Instagram, където 142 хиляди души са се абонирали за профила ѝ.

Снимка: © Getty Images

Лионел Меси е тема, излизаща извън границите на футбола и спорта. Аржентинецът е легенда на Барселона, тъй като играе там вече 20 години, но ето че обяви официално, че иска да напусне каталунците.

33-годишният нападател се позовава на клауза от договора си, в която пише, че може да си тръгне след края на всеки сезон. Големият проблем в случая е, че тя е изтекла на 10 юни. Меси обаче твърди, че поради пандемията от коронавирус сезонът е бил удължен и тази точка от контракта все още трябва да е в действие.

Манчестър Сити на бившия му наставник Пеп Гуардиола е основен фаворит за подписа на аржентинеца.

Меси създаде истинска златна ера в Барселона. Спечели 10 титли на Испания, триумфира 4 пъти в Шампионската лига и стана най-голямата легенда клуба, печелейки шест "Златни топки".

Ние използваме "бисквитки" и други персонализиращи технологии, за да подобрим вашето преживяване в нашия сайт, да ви покажем персонализирано съдържание, таргетирана реклама, за да анализираме трафика на сайта и да проследим откъде идва нашата аудитория. Ако искате да разберете повече по темата можете да прочетете нашата "Политика на поверителност", както и "Политика за съхранение на личните данни", съобразно регламента за GDPR, който е в сила от 23 май 2018г.

Избирайки "Приемам", вие се съгласявате да използваме вашите "бисквитки" и други трафични данни.

Приемам