Умните изобретения на 2020 г.
В края на 2020 г. списание Time събра стоте най-интересни технологични иновации, които помогнаха за улесняването на живота в трудна година като тази. Някои от тях преобърнаха начина, по който гледаме видеосъдържание, други ни помогнаха да се ориентираме в потопа от информация около Covid-19, а трета от умните устройства дефинираха ползите си като решение на два основни проблема - опазването на човешкото здраве и защитата на климата. В галерията можете да видите няколко от най-идейните и обещаващи изобретения, които попадат в класацията.
4G балоните на Loon
Проектът Loon на Alphabet цели да разшири достъпа до интернет сред хората в нужда, като изгради мрежа за 4G мобилна връзка с помощта на гигантски стратосферни балони с размерите на тенис корт. Досега подобна инсталация е използвана над Пуерто Рико след ураганите Ирма и Мария, както и след земетресението в Перу, но през лятото на 2020 г. стана факт първата мрежа на Loon за комерсиални цели в Кения. Устройствата покриват над 77,6 хиляди кв. км. площ и осигуряват мобилна свързаност на жителите в съответните населени места.
Oura Ring
Принц Хари го носи още от 2018 г., за да следи съня си и други здравословни показатели, но тази година умният пръстен се превърна в задължителен аксесоар на десетки спортисти в условията на Covid-19. NBA беше сред асоциациите, които си партнираха с Oura и поръча 2000 пръстена, за да може играчите и сътрудниците им да следят състоянието си при подновяването на мачовете след пандемията. Устройството мери сърдечния ритъм, нивото на активност, съня и дори телесната температура. Сред инвеститорите в Oura са баскетболни звезди като Шакил О'Нийл и Ману Джинобили.
Full Metal Jacket
Якето не е за всеки - таргет потребителите му са хора с възможности и с огромно желание да се предпазят от допир до някои вируси или бактерии. Full Metal Jacket струва почти 1100 долара, но е съставено от микроскопични медни нишки, които би трябвало да ликвидират патогени от типа на грип А или ешерихия коли. Моделът все още не е тестван за реакция при допир с коронавирус, но създателите му от Vollebak се надяват, че идеята им ще вдъхнови нова промяна в създаването на всекидневни дрехи от защитни материи.
Пречистващата капачка за вода от CrazyCap
Хигиената и дезинфекцията бяха трендът на 2020 г. - един от резултатите е проектът на CrazyCap капачка на бутилка с вграден UVC светлинен източник, който дезинфекцира питейната вода за 60 секунди. Устройството има два режима, които позволяват допълнително пречистване на водата от битовите чешми или от природни водизточници по време на излет. Капачката е съвместима с повечето бутилки за многократна употреба.
Вертикалният телевизор от Samsung Sero
Sero не е обичайният телевизор, може би защото Samsung го проектират за малко по-различна публика от обичайния телевизионен зрител. 43-инчовият екран се завърта от хоризонтално във вертикално положение с едно натискане на дистанционното. Дизайнът му е оптимизиран за излъчването на публикации от социалните мрежи, стрийминг или гейминг усллуги - онзи тип съдържание, което често гледаме на телефоните си във вертикален формат.
Хирургическите AR очила на xvision
Как ли щеше да протича една операция, ако хирурзите имаха рентгеново зрение? Това е въпросът, който главният изпълнителен директор на Augmedics си поставя, преди да създаде xvision - устройство с добавена реалност, което взема компютърно-томографичните изследвания на пациентите и ги превръща в 3D визуализация, така че лекарите да не отместват поглед, докато работят. Технологията им е особено полезна при провеждането на операции върху гръбначния стълб, където всеки милиметър отклонение може да има опасни последствия. Устройството вече се използва в болници като "Джонс Хопкинс" и медицинския център на университета "Ръш".
GeForce Now
Производителят на видеокарти Nvidia създаде услуга, която позволява на геймърите да стриймват тежки игри на най-висока скорост от телефони, таблети и обикновени лаптопи, като обработват графиките в облачна система. Платформата тръгна през февруари и вече има около 4 милиона потребители, които могат да играят през наличните си устройства, без да правят компромис със скоростта и качеството.
Екранът за бележки на reMarkable
Магнус Ванберг забелязва, че колегите му продължават да си водят бележки на хартия, въпреки че всеки разполага с лаптоп или смартфон. Защо досега никой не е заменил бележниците с технологично решение?, пита се той, а въпросът му поставя началото на проекта reMarkable. Първият му вариант се появява през 2016 г. и представлява таблет със супер тънък дизайн, който пресъздава писането на хартия и конвертира ръкописните бележки в дигитален текст. Новата му версия reMarkable 2 е с 30% по-тънка от оригинала и има още по-продължителен живот на батерията, която издържа до 2 седмици с едно зареждане.
Базите данни на "Джонс Хопкинс" за Covid-19
Всеки, който е търсил информация за световната статистика за Covid-19 през последните месеци, може да благодари на учените от университета "Джонс Хопкинс". Техният ресурсен център се превърна в практическия официален сигурен източник на данни за развитието на коронавирусната пандемия. Информацията им е сваляна милиарди пъти, като се превърна в ориентир както за властите по цял свят, така и за хората.