Нургюл Салимова започва участието си в Турнира за претендентите за световната титла по шахмат Снимка: © FIDE/Anna Shtourman

В четвъртък 20-годишната Нургюл Салимова започва участието си в Турнира на претендентите за световната титла по шахмат в Торонто.

Това е едно от най-важните събития в календара на спорта, в което се явяват само 8 от най-добрите шахматистки в света.

Победителката ще има възможността да играе с трикратната световна шампионка - китайката Цзю Вънцзюн - в мач за най-престижната титла.

Наградният фонд на турнира е 250 000 евро, а финалът е на 22 април.

В първия кръг българката ще се изправи срещу украинката Анна Музичук. Двубоят започва в 21:30 ч. българско време.

Нургюл Салимова е най-младата участничка на турнира през 2024 г.

Тя е на 36-то място в световната ранглиста и е единствената жена извън топ 15, която се класира в Турнира на претендентките.

Тя успя да завоюва мястото си на състезанието благодарение на отличното си представяне по време на Световната купа в Баку през лятото на 2023, когато спечели сребърен медал.

Турнирът е разделен на два кръга, в които всяка от осемте съпернички ще играе срещу останалите в два мача - веднъж с белите и веднъж с черните фигури.

Нургюл Салимова Нургюл Салимова стана четвърта в света по бърз шахмат

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Как се пише и как се изговаря: правописният речник на БАН вече е онлайн

Около 2,4 млн. думи могат да се намерят в дигитализираното издание

15:52 - 10.05.2024
Кино и сериали

"Шогун" се прицели в награда за "Най-добра драма" и разбърка прогнозите за "Еми"

Ако промени категорията си, сериалът влиза в оспорвана битка с вече сочени за фаворити

15:20 - 10.05.2024