Белият дом съди Харвард, иска университетът да възстанови милиарди долари Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп заведе дело срещу Харвард с искане да възстанови милиарди долари заради твърдения, че университетът не е осигурил защита на еврейски и израелски студенти, съобщава Reuters.

Харвард е сред основните мишени в кампанията на Тръмп за промени в големите американски университети. Той ги критикува за предполагаеми антисемитски и „радикално леви“ идеологии и заплашва да спре или да си върне федералното финансиране.

В жалба, подадена във федерален съд в Бостън, Министерството на правосъдието на САЩ посочва, че Харвард проявява съзнателно бездействие спрямо враждебността в кампуса и не прилага собствените си правила, когато жертвите са евреи или израелци.

„Това изпрати ясно послание към еврейската и израелската общност в Харвард, че бездействието не е случайно; те са били умишлено изключвани и на практика лишавани от равен достъп до образователни възможности“, се казва в жалбата.

Харвард не е отговорил на запитване за коментар, съобщава Reuters. Университетът вече е обявил мерки за справяне с антисемитизма в кампуса, включително промени в дисциплинарните процедури и разширяване на обученията за студенти и преподаватели.

Заведеното дело идва по-малко от два месеца след като Тръмп заяви, че администрацията му претендира за 1 милиард долара обезщетение от Харвард за уреждане на разследвания, свързани с политиките на университета. По-късно се появи информация, че е оттеглил предишното си искане за 200 милиона долара.

Отделно, на 13 февруари правителството заведе друго дело срещу Харвард, в което го обвини, че не съдейства на федерално разследване. Бяха поискани и документи, за да се провери дали университетът незаконно е вземал предвид етническата принадлежност при приема на студенти.

Харвард и още няколко университета бяха обвинени от Белия дом, че са пренебрегнали прояви на антисемитизъм в кампусите след началото на войната между Израел и „Хамас“ през октомври 2023 г.

Колумбийският университет постигна споразумение през юли, след като беше обвинен в сходни пропуски при защитата на еврейски студенти и допускане на дискриминация по време на пропалестинските протести. Университетът се съгласи да плати 200 милиона долара, за да бъдат възстановени спрени федерални средства.

В последния заведен иск от администрацията на Тръмп срещу Харвард се посочва, че бездействието на университета спрямо евреи и израелци нарушава Title VI от Закона за гражданските права от 1964 г. Законът забранява дискриминация по признак раса, цвят на кожата и национален произход в програми с федерално финансиране.

Не е ясно каква точно сума иска администрацията. В жалбата се посочва, че Харвард получава над 2,6 милиарда долара публични средства само от Министерството на здравеопазването и социалните услуги на САЩ

Миналата година администрацията отмени стотици научни грантове за изследователи от Харвард с аргумента, че университетът не е спрял тормоза срещу еврейски студенти в кампуса.

Харвард оспори част от тези действия в съда. През септември федералният съдия Алисън Бъроуз постанови, че прекратяването на над 2 милиарда долара научни грантове е било незаконно.

Съдията също блокира опита на администрацията да забрани на чуждестранни студенти да посещават занятия. Администрацията обжалва и двете решения.

Тръмп иска 1 млрд. долара обезщетение от Харвард

Важно днес

Георги Кандев обяви, че "няма да бъде прибран" и ще изчисти името си по законов ред

Реакцията идва след видео на Станислав Цанов с обвинения за връзки с Картофа

16:21 - 14.07.2026
Спорт

Григор Димитров започна седмицата с победа в Бостад

Първата ни ракета се завърна в турнира след 13 години

16:16 - 14.07.2026
Важно днес

Държавната Банка за развитие търси нов директор с "невидима" обява

ББР ще попълни мястото на Ивайло Московски

16:06 - 14.07.2026
Важно днес

Софийската математическа гимназия отново е с най-висок бал в столицата

След нея се нареждат 91-ва Немска гимназия и 164-та Испанска гимназия

15:47 - 14.07.2026
Важно днес

"Вакханки" на Явор Гърдев ще се играе на Античния театър в Пловдив и в НДК

Театралната продукция получи отлични отзиви след премиерата си в Гърция

15:40 - 14.07.2026
Политика

Кой е Искандaр Махмудов, когото България иска да изключи от санкциите на ЕС заради метрото

От преводач в Либия и Ирак - през "Калашников" - до софийското метро

14:03 - 14.07.2026
Важно днес

ДБ обвини Радев, че "завлича България в сивата зона" след напускането на Коалицията на желаещите

"За снимките сме в Париж, а когато трябва да влияем върху европейските решения, столът ни е празен"

13:23 - 14.07.2026