Англия арестува четирима младежи за мащабната кибератака срещу Marks & Spencer Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Четирима младежи са арестувани във Великобритания във връзка с мащабната кибератака срещу британската търговска верига Marks & Spencer, съобщава BBC. Арестуваните са на възраст между 17 и 20 години - трима са британски граждани, а един е латвиец.

Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство (National Crime Agency, NCA) потвърди, че акцията е извършена в ранните часове на 10 юли 2025 г. Заподозрените са задържани в домовете им в Стафордшър, Лондон, и Уест Мидландс. Полицията е иззела значително количество електронни устройства.

Очевидци в Стафордшър описват как десетки служители на NCA с маски са разбили вратата на жилище в тих квартал и са изнесли техника.

Според информацията младежите са арестувани по подозрение в нарушения на Закона за злоупотреба с компютърни системи, пране на пари, изнудване и участие в дейността на организирана престъпна група.

Пол Фостър, ръководител на Националното звено за киберпрестъпност към NCA, нарече операцията „значителна стъпка“ в разследването. „Работата ни продължава, съвместно с партньори във Великобритания и в чужбина, за да гарантираме, че отговорните ще бъдат идентифицирани и изправени пред правосъдието“, заяви той.

Кибератаките, започнали в средата на април, са нанесли сериозни щети на Marks & Spencer. Откраднати са били лични данни на клиенти и служители, а в IT системите на M&S е инсталиран зловреден софтуер тип ransomware – програма, която криптира (заключва) данните и блокира достъпа до системите, докато не бъде платен откуп. Според информация на BBC хакерите са изпратили обиден имейл до ръководството на компанията с искане за плащане.

Пред британски депутати председателят на M&S заяви, че атаката е изглеждала като опит за унищожаване на бизнеса. Компанията оценява щетите си на около 300 милиона паунда, като част от IT инфраструктурата ще остане неработеща поне до октомври или ноември.

Няколко дни след пробива в системите на M&S, хакерите атакуват и Co-op – друга голяма търговска верига. Както и при атаката срещу M&S, отново успяват да откраднат лични данни на милиони клиенти и служители. Компанията признава за пробива едва след като самите хакери се свързват с BBC и предоставят доказателства. Co-op успява в последния момент да прекъсне интернет достъпа до своите мрежи и така предотвратява разгръщането на ransomware атака.

Малко по-късно и Harrods става обект на хакерски натиск, но при по-слабо въздействие – компанията е принудена да изключи IT системите си от интернет като предпазна мярка.

Кино и сериали

Сериалът "Приятели" напуска Netflix от началото на 2026 г.

В България ситкомът е достъпен в HBO, където се излъчва и в САЩ

16:55 - 26.12.2025
Кино и сериали

"Не е непоносимо и това е чудо" - новите три епизода на Stranger Things и първите реакции

Последният 8-и епизод от финалния сезон излиза на 31 декември

13:32 - 26.12.2025
Важно днес

"Тиранията в САЩ процъфтява", заяви Джими Кимъл в алтернативно коледно обръщение

Той разкритикува състоянието на страната под управлението на Доналд Тръмп, наричайки го "крал Дони VIII"

13:00 - 26.12.2025
Важно днес

Зеленски обяви среща с Тръмп "в най-близко бъдеще" - преди Нова година

Руският "Комерсант" пише, че Путин можел да се съгл

12:00 - 26.12.2025
Кино и сериали

След провала на "Кристи" Сидни Суини се завръща с "Прислужницата" и боксофисът я оцени

Актрисата не се отказва от проекти, които слагат на фокус домашното насилие

10:51 - 26.12.2025
Важно днес

От 29 декември до 5 януари плащането на битови сметки ще е затруднено

Причините са технически проблеми с актуализацията на софтуерите при смяната на левовете с евро и струпването на много почивни дни по Нова година

10:11 - 26.12.2025
Важно днес

Заради студеното време е обявен жълт код в Северна България

Максималните температури ще бъдат не повече от минус 2° - минус 1°

09:12 - 26.12.2025
Важно днес

На втория ден на Коледа почитаме св. Йосиф Обручник и Деня на Бащата

Днес се празнува Деня на бащата

08:52 - 26.12.2025
Живот

„Един процент промяна“ или как се създава общество от дарители

Как работи един прозрачен модел за редовно дарителство в България

08:41 - 26.12.2025