Грешка на служител е довела до сигнала от "BG Alert", изпратен до телефоните на хиляди българи

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Човешка грешка е причината много потребители да получат съобщението за тревога от системата за ранно известяване BG ALERT. Това стана ясно от думите на директора на "Пожарна безопасност" Александър Джартов пред Нова телевизия.

В сряда вечерта до мобилните устройства на много хора беше изпратено тестово съобщение с продължителен алармент звук. То беше пуснато само на абонати на Vivacom.

"Това съобщение е следствие на грешка на служител на фирмата, на която е възложено да разработи системата BG ALERT и да я интегрира със системите на мобилните оператори. По погрешка вместо да бъде изпратено съобщението в тестова среда, която е създадена за такива цели, се изпраща в реалната система", обясни Джартов.

Съобщението до мякои потребители е било с текст "Сигнал от президента". Това обаче е така, защото устройствата с по-стара операционната система, особено на Android, нямат възможност да визуализират надписа "BG ALERT". Директорът на "Пожарна безопасност" уточнява, че съобщението няма нищо общо с президентската институция.

От фирмата, която е ангажирана с работата по системата за ранно предупреждение, се извиниха на гражданите.

"Поради човешка грешка бяха изпратени две различни съобщения през мрежата на Виваком, които са получени от техни крайни клиенти. ДЗЗД "Сискод" се извинява на населението, всички засегнати страни и институции за причиненото безпокойство и неудобство. След установената вече работоспособност на системата, се надяваме в бъдеще да бъде важен инструмент за известяване на населението в случаи на бедствия и аварии", се казва в тяхна позиция.

Тестовете за BG ALERT тепърва започват

Във връзка с внедряването на системата предстоят тесотве, които ще се случат между 7 и 29 ноември. Те целят проверка на функционирането, както и населението да придобие представа за съобщенията на мобилните си устройства.

Те ще се извършват по области съгласно следния фрафик:

7 ноември - област Габрово

14 ноември - областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен

15 ноември - Велико Търново, Разград, Русе и Силистра

16 ноември - Варна, Добрич, Търговище и Шумен

21 ноември - Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол

22 ноември - Благоевград, Кюстендил, Перник, София и Софийска област

23 ноември - Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково

29 ноември - тест за цялата страна

Националният тест ще се проведе в края на месеца между 12:00 и 12:30 ч., като на мобилните устройства ще излезе съобщение с текст на български и английски език. Известията ще бъдат текстови, но ще бъдат съпроводени със специфичен алармен звук и вибрация - дори и устройството да е на тих режим.

Спорт

Два мача за седмица, две победи с 2:0 за ЦСКА срещу ЦСКА 1948

Христо Янев отново има поводи за радост

18:58 - 14.02.2026
Важно днес

Алексей Навални е убит в затвора в Русия с токсин от жаба, обявиха пет европейски държави

Няма невинно обяснение за наличието на токсина епибатидин в пробите от тялото на Навални, обявиха пет държави

17:29 - 14.02.2026
Спорт

Няколко секунди разделиха Милена Тодорова от медал на Олимпийските игри

Страхотно представяне на българските състезатели

17:18 - 14.02.2026
Важно днес

Дългоочакваната реч на Марко Рубио пред Европа - опит за помирение или „отровен подарък“?

Държавният секретар на САЩ успокои част от съюзниците след напрежението около Доналд Тръмп, но остави разногласията между Вашингтон и Европа видими

15:57 - 14.02.2026
Важно днес

Кой е Беноа Ришо, който тренира 16 фигуристи от 13 държави на Зимните олимпийски игри

През последното десетилетие той се превръща в един от най-търсените хореографи в света

15:41 - 14.02.2026
Живот

Най-тревожният човек, когото познавам

Все повече хора живеят със симптомите на невротичност, натрапчиви мисли и паник атаки.

12:48 - 14.02.2026
Спорт

„Богът на четворните скокове“ Иля Малинин и катастрофалното изпълнение, което го свали от върха

21-годишният състезател по фигурното пързаляне падна два пъти и завърши на осмо място

11:03 - 14.02.2026
Важно днес

Украинската армия съобщи, че е пленила българин, воювал за руските сили

По време на проверката в него е открит български паспорт

09:38 - 14.02.2026
Важно днес

Православните християни отбелязват първата за годината Задушница

След тази задушница започва периодът на Великденските пости

09:29 - 14.02.2026