Милиони американци скандираха „Без крале“ в най-масовия протест срещу Тръмп Снимка: © Getty images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Масови протести се проведоха по улиците на редица американски градове в събота под мотото „Без крале“ („No Kings“).

Демонстрантите се обявиха срещу „авторитарните наклонности и безконтролната корупция на президента Доналд Тръмп“.

Организаторите на акцията обявиха, че по улиците са излезли близо 7 милиони души в общо над 2600 демонстрации – от големите градове до малките общности и предградията.

За сравнение, на предходния масов протест от 14 юни (бел. ред. - рождения ден на Тръмп, когато във Вашингтон имаше и военен парад) организаторите обявиха участие на около 5 милиона души.

Протестиращите се противопоставят на политиката на Тръмп, която според тях е преобърнала демократичните норми и системата на управление с небивала скорост от началото на втория му мандат.

„Няма нищо по-американско от това да кажем „Ние нямаме крале“ и да упражним правото си на мирен протест“, коментира пред Reuters Лия Грийнбърг, съоснователка на прогресивното НПО Indivisible, което стои в основата на движението „Без крале“.

В Ню Йорк протестиращите изпълниха площада Тайм Скуеър, където не се е стигнало до арести, въпреки участието на над 100 000 души.

Подобни масови прояви се проведоха в Бостън, Филаделфия, Атланта, Денвър, Чикаго и Сиатъл.

протести анти тръмп

Протестите демонстрират нарастващото недоволство сред американците от левия политически спектър срещу действията на Доналд Тръмп.

Фокус на недоволство са преследването на политически опоненти, военизираната имиграционна политика и изпращането на Националната гвардия в градовете.

В подкрепа на политиката по засилване натиска върху медиите, университетите и адвокатските кантори, Тръмп е заменил опитни служители с лоялни, но некадърни кадри, смятат критиците на властта.

В столицата Вашингтон протестиращите изпълниха улиците по пътя към Капитолия докато скандират лозунги и развяват знамена, балони и плакати с карикатури на Тръмп. Много от демонстрантите заявиха, че се чувстват разочаровани и обезверени от управлението.

„Не разбирам какво се случва с тази страна. Служил съм в Ирак, Афганистан и Сирия, а сега виждам ценностите, за които се борихме, да се рушат“, коментира пред Reuters Даниел Абойте Гамес, бивш морски пехотинец от Хюстън.

протест срещу Тръмп

Мнозина протестиращи споделят, че са излезли заради икономическата несигурност и инфлацията, която свързват с политика на Тръмп по линия на международната търговия и митата.

„Не съм крал, но защо короната ми е толкова малка“

Самият Тръмп не коментира протестите, но в интервю за Fox в петък заяви: „Наричат ме крал, но аз не съм крал.“

По-рано тази седмица той атакува списание Time заради подбора на негова снимка, която стана корица на броя за примирието между Израел и Хамас. Тръмп пренебрегна ласкателното заглавие “Неговият триумф”, което реферира с ролята му в разрешаването на конфликта. Вместо това американският президент се възмути от снимката на корицата и заяви, че Time го изобразява с рехава коса и с “изключително малка корона”.

В услуга на Тръмп, критици на протестите предупредиха, че подобни прояви могат да провокират политическо насилие, особено след убийството на крайнодесния активист и съюзник на Тръмп Чарли Кърк миналия месец.

Според преподаватели от университета във Вашингтон протестите „Без крале“ могат да се окажат едни от най-масовите в съвременната история на САЩ.

Важно днес

Росен Желязков се включи в Борда за мир на Тръмп

България все пак ще участва на държавно ниво в Борда за мир на Доналд Тръмп за Газа

12:58 - 22.01.2026
Важно днес

Елизабет Холмс се обърна към Тръмп с молба за предсрочно освобождаване от затвора

Основателката на "Theranos" излежава 11-годишна присъда за измама

12:35 - 22.01.2026
Важно днес

Бойкот спря ремонта на Изборния кодекс в парламента, а БСП се разцепи

Депутати от левицата се присъединиха към опозицията

12:22 - 22.01.2026
Живот

Делото, което се обърна срещу жертвите на Ружа Игнатова - в новия епизод на подкаста The Missing Cryptoqueen

Над 400 пострадали в OneCoin на Ружа Игнатова са направили опит да си върнат поне част от загубените инвестиции

12:04 - 22.01.2026
Живот

SABORNA No 4 - Марките на "добрия вкус" вече са на един адрес

Магазинът е среда за хора, които ценят естетиката и осъзнатия избор

11:14 - 22.01.2026
Кино и сериали

Никол Кидман се завръща с нов криминален сериал - „Scarpetta“

Премиерата на продукцията е на 11 март в Prime Video

10:33 - 22.01.2026
Важно днес

Хаос с полетите в Сицилия, циклонът „Хари“ затвори училища и институции

Скоростта на вятъра достигна около 100 км/ч.

09:28 - 22.01.2026
Важно днес

Михаил Миков: Историята на една 130-годишна партия приключва, а ръководството на БСП не реагира

Според Михаил Миков конгресът на БСП незабавно трябва да избере нов председател

09:01 - 22.01.2026