Олаф Шолц пред ООН: Светът е изправен пред нова фрагментация

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"Светът е изправен пред нова фрагментация след години на надежда след края на Студената война. Пред нас се натрупват големи глобални кризи, които се комбинират и подсилват една друга. Някои дори виждат в това предвестник на един свят без правила".

Това заяви късно снощи от трибуната на ООН германският канцлер Олаф Шолц.

Той каза още, че президентът Владимир Путин "ще се откаже от войната и империалистическите си амбиции само ако осъзнае, че не може да я спечели".

Очаквано, войната в Украйна зае централно място в изказванията на световните лидери пред Общото събрание на ООН до момента.

Френският президент Еманюел Макрон определи руската инвазия като "завръщане към нова ера на империализъм и колониализма" и предупреди, че бездействието рискува да "разруши световния ред, без който мирът е невъзможен. Не става въпрос за избор на една страна между Изтока и Запада, или Севера или Юга. Това е въпрос на отговорност пред Устава на ООН", добави той.

Японският министър-председател Фумио Кишида определи нахлуването на Русия в Украйна като дестабилизиращо до основи международния ред и заяви, че трябва да надделее върховенството на закона, а не принудата на силата.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова за "достоен изход" от продължаващата вече седем месеца криза, предизвикана от руската инвазия в Украйна.

"Заедно трябва да намерим разумно практично дипломатическо решение, което да даде и на двете страни достоен изход от кризата", каза той.

Президентът на САЩ Джо Байдън ще направи обръщение към Общото събрание на ООН днес, същото ще направи и украинският президент Володимир Зеленски - единственият лидер, на когото е разрешено да говори чрез видеотранслация.Очаква се Байдън да говори за войната в Украйна и световния ред. В разрез с традицията за президентите на САЩ той не говори през първия ден, тъй като пътува до Великобритания за погребението на кралица Елизабет II.

"Байдън смята да настоява за реформиране на Съвета за сигурност на ООН, по време на речта си пред Общото събрание", каза съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан и допълни, че американските официални лица са разочаровани от ветото на Москва върху мерките и декларациите на Съвета за сигурност във връзка с руската инвазия в Украйна.

Важно днес

Евакуираха 50 души заради голям пожар край Слънчев бряг

Горят ниви и сухи треви в района на вилната зона на с. Кошарица

18:44 - 18.07.2026
Спорт

Другият Лионел - геният зад най-великата версия на Меси

Селекционерът на Аржентина, който ще премери сили с учителя си в неделя

18:00 - 18.07.2026
Важно днес

Президентът на Аржентина ще гледа финала на Световното от вкъщи заради суеверие

Хавиер Милей ще носи и дебело яке, за да не развали късмета на националния отбор

17:09 - 18.07.2026
Важно днес

САЩ може да започнат разследване за заобикалянето на санкциите по "Магнитски" в България

Демерджиев е предоставил на американските власти документи и е предупредил, че прокуратурата може да не окаже съдействие

17:05 - 18.07.2026
Спорт

Никола Цолов увеличи аванса си във Формула 2 след перфектно състезание на „Спа“

Българския лъв продължава да бъде лидер в класирането

16:21 - 18.07.2026
Важно днес

Le Monde: Брюксел е поставил Румен Радев под наблюдение

Европа все още не е сериозно обезпокоена от действията на българския премиер

15:44 - 18.07.2026
Живот

Адвокатката, която гони титли по планинските трасета: Венета Захариева

За Венета спортът е начинът, по който функционира - физически, психически и професионално

14:48 - 18.07.2026
Важно днес

Жълтите павета стават пешеходна зона през августовските уикенди

"Лято на паветата" спира автомобилите по бул. "Цар Освободител"

13:53 - 18.07.2026
Живот

Димитър Бербатов прави дебют в театъра с авторския моноспектакъл „Бербатов: Разкодиране“

Представлението е под режисурата на Яна Титова и с музика на Графа

12:27 - 18.07.2026