OMV спечели дело за 230 млн. евро срещу "Газпром" заради нарушените доставки Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Австрийската енергийна компания OMV съобщи, че е спечелила арбитражно дело срещу "Газпром" с обезщетение от 230 млн. евро, плюс разноски и лихви, заради проблемите с газовите доставки през 2022 г.

Решението е взето от Международната търговска камара. OMV незабавно ще поиска компенсацията под формата на приспадане от фактури по дългосрочния договор за доставки на газ до Австрия.

Тоест - компанията ще спре да плаща на "Газпром" за известен период от време.

Това е причината, поради която OMV допуска, че е възможно да се стигне до "влошаване на договорните отношения" с руснаците, включително прекратяване на доставките на газ.

Оттам посочват, че са взети мерки за диверсификация, а газовите резерви на Австрия надвишават 90%. OMV купува гориво от няколко допълнителни източници от Норвегия, като има и дългосрочни договори за LNG обеми.

Дори в случай на прекъсвания на снабдяването с руски газ OMV ще може да обслужва своите клиенти в пълен обем.

Министърът на климата в Австрия Леоноре Гевеслер съобщава, че правителството гледа сериозно на развитието около делото, но "няма непосредствена заплаха за сигурността на нашето снабдяване".

"Винаги сме знаели, че газовите доставки от Русия са несигурни. Отдавна се подготвяме за евентуалното им прекратяване. Във всички случаи снабдяването на държавата с природен газ е гарантирано. Хранилищата ни са пълни. Тръбопроводите от Германия и Италия предлагат достатъчен капацитет. В последните години създадохме плътна защитна мрежа. Австрия може и ще се справи без руски газ. И все пак е ясно, че едно внезапно прекъсване на доставките може да доведе до напрежение на газовите пазари. Затова призовавам всички газови компании - довършете програмите си за независими доставки. Направете така, че вече да не сте зависими от Русия", пише тя.

Делото на OMV срещу "Газпром експорт" беше заведено през януари 2023 г. заради прекратяване на снабдяването с газ от Русия през Германия през есента на предходната година.

Австрия продължава да купува руски природен газ и досега през Словакия.

В края на 2024 г. обаче се очаква да се спре транзита през Украйна, което ще засегне и последните клиенти на "Газпром" в ЕС.

Важно днес

Аварии прекъснаха парното и топлата вода в няколко района на София

На някои места парното и топлата вода ще бъдат възстановени след 48 часа прекъсване

16:51 - 28.01.2026
Важно днес

Повдигнаха обвинения срещу кмета на Будапеща заради многохилядния прайд през лятото

Обвиненията идват преди изборите на 12 април

16:29 - 28.01.2026
Важно днес

Управляващите и "Възраждане" задействаха план "Б" за промяна на изборните правила

Правната комисия одобри драстично ограничение на секциите в Турция, САЩ, Великобритания

16:16 - 28.01.2026
Важно днес

Андрей Гюров е съгласен да стане служебен премиер, но под условие

"Честни избори може да има, когато едно служебно правителство не се намесва на политическия терен"

15:53 - 28.01.2026
Важно днес

Близо 2 милиона руски и украински военни са загинали на бойното поле в Украйна

Загинали са около 1,2 млн. руснаци и 600 000 украинци

14:47 - 28.01.2026
Важно днес

Димитър Радев и двама от подуправители на БНБ отказаха поста на служебен премиер

Ръководството на БНБ смята, че напускането на централната банка ще има негативни последици за държавата

13:32 - 28.01.2026
Важно днес

Д-р Цветан Костадинов, бивш кмет на Червен бряг, загина при жестока катастрофа край Телиш

Д-р Костадинов е пътувал към работа в плевенската болница

13:21 - 28.01.2026
Живот

Бивш френски сенатор е осъден за упояване на депутатка с цел сексуално посегателство

Жоел Герио получи четири години затвор за това, че е сложил екстази в напитката на Сандрин Жосо

13:17 - 28.01.2026