Радев нападна кабинета за Украйна в навечерието на нов протест срещу него Снимка: © European Union

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът Румен Радев продължава с острите критики срещу управляващите, като този път ги обвинява, че "експлоатират" темата за Украйна за сметка на проблемите на българските граждани.

Пред журналисти в Бургас държавният глава се възмути, че правителството използва темата за Украйна като "спасителен пояс", с който да отдалечи "вниманието на хората от, това че няма визия, програма и реални действия в отговор на проблемите пред страната и пред хората".

"Това криене зад Украйна може да е работило за известно време, защото проблемите се трупат, а хората чакат отговори", изтъкна той.

Според президента действията на управляващите - или както той ги нарече "управляващата коалиция" - отстъпват от редица важни европейски ценности като:

"Върховенството на правото, а не неговото погазване. Борба с корупцията, а не нейното предпазване. Прозрачност, а не задкулисие. Свобода на словото, а не цензура. Повишаване на стандарта и начина на живот на хората, а не тяхното ограбване. И много важно - отговорност пред избирателя, а не неговата измама", изреди Радев.

Междувременно в сряда в София ще се проведе протест срещу държавния глава. Причина за гражданската демонстрация са думите на президента, че Украйна е отговорна за започнатата от Русия война.

Организаторите на протеста посочват, че с предстоящото събитие изразяват възмущението си от последните изяви на Радев, с които "той не прави нищо друго освен да разпространява пропутинска пропаганда". Думите на на президента бяха осъдени по-рано и от украинското посолство у нас, макар името на Радев да не беше споменато поименно.

Запитан за коментар относно протеста Радев се оправда, че "има много протести" в страната, включително и такива "срещу войната". Според него това, което е важно, е протестите "да водят до някакъв резултат".

Румен Радев Радев: Украйна настоява да води тази война. Сметката се плаща от цяла Европа

Президентът Румен Радев не е подкрепил декларация в подкрепа на Украйна Украинското посолство осъди думите на Радев: Русия, а не Украйна настоява да води тази война

Важно днес

Европрокуратурата обвини бизнесмен от България заради проекти за 700 000 евро

Обвиняемият е представил неверни данни, за да получи безвъзмездна финансова помощ.

19:43 - 04.06.2026
Важно днес

Румен Гайтански - Вълка: 150-те млн. лв от ББР бяха за Ахмед Доган

Бизнесменът твърди, че се е страхувал от Доган, затова изпълнявал всички негови нареждания и му се отчитал

17:31 - 04.06.2026
Важно днес

Дете и още трима души са пострадали при челен сблъсък на трамваи в София

Инцидентът е станал в при булевардите „Константин Величков“ и „Александър Стамболийски“

17:08 - 04.06.2026
Важно днес

Сарафов е бил информиран от ДАНС за „тайния град“ край Варна още през 2025 г.

Докладът на ДАНС е описвал данни за възможни престъпления около корпорация КУБ

15:56 - 04.06.2026
Важно днес

Кой ще ръководи най-важните комисии в Народното събрание

9 комисии остават за опозицията, Костадин Ангелов от ГЕРБ ще ръководи Комисията по здравеопазването

15:34 - 04.06.2026
Важно днес

Трус в ДПС на Пеевски: Структурата в Кирково e подала оставка

Местното ръководство се оплаква от "липса на взаимно уважение и доверие" в партията

14:34 - 04.06.2026
Важно днес

„Поход за семейството“ се отменя - няма нито пари, нито участници

Симпатизантите били заети покрай празниците през май и Петдесетница, твърдят организаторите

13:32 - 04.06.2026
Важно днес

Съдът остави на свобода студента, обвинен за смъртта на 16-годишната Ивана в Благоевград

Според съда липсват доказателства дали смъртта на момичето е резултат от престъпление

11:43 - 04.06.2026
Политика

Бисквитите бяха истински. Параноята също: Елиът Хигинс от Bellingcat за цената на разследванията

Разследващият журналист казва как open-source данните променят информационната среда

11:29 - 04.06.2026