Руски дрон се вряза и предизвика пожар в защитния купол на Чернобил Снимка: © МААЕ/ Х

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Дрон се е врязал в обезопасителния купол над бившата атомна електроцентрала в Чернобил в Украйна и е предизвикал пожар. За инцидента съобщи Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

"През нощта на 13 срещу 14 февруари, около 01:50, екипът на МААЕ на територията на Чернобил е чул експлозия, идваща от Новата защитна обвивка, която защитава останките на реактор 4 на бившата Чернобилска АЕЦ, като е възникнал пожар. Според информацията, безпилотен летателен апарат се е ударил в покрива на т.нар. саркофаг", съобщи МААЕ в профила си в X.

Според информацията няма пострадали. „Радиационните нива вътре и извън обекта остават нормални и стабилни", като МААЕ продължава да следи ситуацията.

Украинският президент Владимир Зеленски, цитиран от CNN, заяви, че дронът, който се е врязал в защитния купол, близо до границата на Украйна с Беларус, е руски.

Руски нападателен безпилотен апарат с високоексплозивна бойна глава удари купола, който защитава света от радиация на разрушеното четвърто енергийно звено в централата", каза Зеленски.

Той уточнява, че бетонното съоръжение е претърпяло повреда от експлозията, но пожарът е бил изгасен.

Нивата на радиация не са се увеличили и се наблюдават постоянно. Според първоначални оценки, щетите по защитното съоръжение са значителни", каза той.

Именно четвъртият реактор на АЕЦ "Чернобил" избухна през 1986 година, което предизвика радиационен облак, който засегна редица европейски държави, включително България. Тогава властите в СССР опитаха да прикрият инцидента. Впоследствие над реактора беше изграден бетонен саркофаг, който да обезопаси съоръжението.

"Българският Чернобил" - проф. Димитър Вацов в търсене на отговори как е било възможно да се случи

Живот

Ан Хатауей е бременна с третото си дете

43-годишната актриса обяви новината с видео в Instagram

19:35 - 19.06.2026
Бизнес

Amazon се отказа от филма на Лука Гуаданино за Сам Алтман след сделка с OpenAI

Artificial разказва за драматичното уволнение и бързото връщане на Алтман начело на OpenAI през 2023 г.

18:12 - 19.06.2026
Важно днес

Радев брани от европейски санкции и Вагит Алекперов - съосновател на "Лукойл"

Алекперов е съосновател и бивш дългогодишен президент на „Лукойл“

17:25 - 19.06.2026
Важно днес

МОН публикува отговорите от изпитите по математика след 7 и 10 клас

Резултатите от изпитите ще бъдат обявени до 1 юли

16:05 - 19.06.2026
Важно днес

Венеция обмисля да повиши до 50 евро входната такса за еднодневни туристи

Венеция стана първият туристически град в света, който въведе входна такса за посетители през 2024 г.

16:00 - 19.06.2026
Политика

Хилари Клинтън подкрепи плана на Тръмп за Газа: Може да не ви харесва, но няма друга алтернатива

"Дори аз мога да приема, че това е най-добрият вариант в една ужасна ситуация"

15:59 - 19.06.2026
Спорт

Васил Божков си поиска над 5 млн. евро от "Левски"

Бизнесменът преди обещаваше да не си иска заемите от клуба

15:43 - 19.06.2026