САЩ окончателно запазиха визите за румънци и предизвикаха политически трусове в Румъния Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Съединените щати обявиха окончателно в петък вечерта, че изключват Румъния от Програмата за безвизово пътуване, което означава, че румънците все още ще трябва да пътуват с визи, ако посещават страната за туристическа или бизнес цел. Намеренията на Вашингтон за това бяха обявени още в края на март, но сега решението окончателно влиза в сила.

Въпреки че Румъния е изпълнила строгите изисквания за сигурност и получи зелена светлина от предишната администрация на президента Джо Байдън, тя няма да бъде добавена към списъка от страни, които пътуват до САЩ без визи.

Новината предизвика разочарование и остри реакции в Румъния - както от правителството, така и от експерти и граждани. Стигна се и до призиви за оставки.

Министерството на външните работи обяви в изявление, че съжалява за решението на САЩ, като подчерта, че Румъния е изпълнила всичко необходимо, за да бъде включена в програмата.

"Това обаче е политическо решение, което е по преценка на американските власти и отразява приоритетите на администрацията. Румъния и САЩ остават партньори, решени да засилят сътрудничеството във всички области", пишат от румънското външно министерство.

От своя страна румънското правителство обяви, че ще продължи дипломатическия диалог с Вашингтон на най-високо ниво, "за да бъдат зачитани правата на румънците" и допуска, че може да има допълнителни разговори по темата след президентските избори в страната на 4 и 18 май.

Запазването на визите за САЩ е с конкретен тайминг - тази седмица в Румъния предстои първи тур от президентските избори, а новината от Вашингтон предизвика вътрешнополитически трусове.

Политологът и бивш евродепутат от Демократическата либерална партия Кристиан Преда призова за оставката на премиера Марсел Чолаку. Според него тя е необходима след този "провал".

"Жалко решение! Американците влизат свободно в Шенгенското пространство и следователно в Румъния, но Тръмп изисква от нас виза. Ясно доказателство за вражда!“, написа Преда в профила си във Facebook, като твърди, че именно премиерът Чолаку бил виновен за това решение.

Важно днес

Централните банки в еврозоната обменят левове безплатно в евро

Това става по фиксирания курс от 1, 95583

14:41 - 05.01.2026
Текстове от партньори

Как Billa гарантира спокоен преход към еврото

От 1 януари веригата продължава двойното обозначаване на цените, като всички суми се изписват първо в евро, а после и в лева, както на етикетите, така и на касовите бонове.

14:20 - 05.01.2026
Важно днес

Васил Терзиев назначи Боян Недев временно за главен архитект на София

Недев ще замества подалата оставка Богдана Панайотова до избора на нов титуляр

14:17 - 05.01.2026
Спорт

"Манчестър Юнайтед" уволни мениджъра си след скандал и слаби разултати

Рубен Аморим се разделя с "червените дяволи"

13:38 - 05.01.2026
Живот

Най-популярните имена за момчета и момичета в България през 2025 г.

Кои са топ 3 на най-предпочиатните женски и мъжки имена за новородени в България

13:10 - 05.01.2026
Култура

Актрисата Симона Халачева представя фотографска изложба, посветена на Япония

„Arigatō, Nihon / Благодаря ти, Япония!!“ се открива на 7 януари в галерия „София“

12:47 - 05.01.2026
Важно днес

Безплатната ваксина срещу човешкия папилома вирус вече е достъпна за момичета до 18 г.

Разширява се обхватът на имунизациите срещу HPV

12:02 - 05.01.2026
Важно днес

Танцът, който струваше властта на Мадуро

Според източници от Белия дом “един танцов ход в повече” се е оказал фатален за венецуелския лидер

10:43 - 05.01.2026