Симидчиев пита военния министър Димитър Стоянов за цензурата над д-р Ненков във ВМА Снимка: © bTV

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Депутатът от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев ще поиска обяснение от служебния министър на отбраната Димитър Стоянов за скандала, довел до оставката на анестезиолога д-р Мирослав Ненков от Военномедицинска академия.

Ненков разказа пред "Дарик радио", че е напуснал работата си, след като началникът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски му е разпоредил да преустанови медийните си изяви.

Медикът е редовен гост в сутрешния блок на радиото и участва в различни публицистични предавания в лично качество (през 2014 г. той беше и служебен министър на здравеопазването).

Д-р Ненков коментира, че е решил да напусне, за да запази свободата си да говори: "За да имам право да кажа, че нашият президент прилича на руски генерал, че премиерът Борисов е манипулатор, че главният прокурор е слаб актьор - неща, които аз мисля".

"Ако това е вярно, ще отправя питане до министъра на отбраната, за това в каква степен се ограничава свободата на лично мнение на лекари, работещи в структури към МО, което те изразяват извън работно време и от свое име", пише д-р Александър Симидчиев в профила си във Facebook.

Питането му е отправено до Димитър Стоянов, тъй като ВМА е част от системата на Министерството на отбраната, а не на здравеопазването.

В коментара си пред "Дарик" д-р Мирослав Ненков допусна, че "някой мишок от някоя институция е заплашил генерала нещо или го е мотивирал по някакъв начин да се опита да ми затвори устата, което е много притесняващо".

"Ген. Мутафчийски направи така, че аз да напусна, но този мишок, който му църка в ушенцето, ще направи нещо друго - не толкова приятно за него самия", каза още лекарят.

Спорт

Милиони по улиците на Мадрид. Испания отпразнува световната титла с грандиозен парад

Голямо шоу, шеги с Доналд Тръмп и много усмивки

08:16 - 21.07.2026
Важно днес

Тръмп наложи 50% мито върху вино, хокейни стикове и строителни материали от Канада

Марк Карни обяви хода на Тръмп за "заплаха за канадския суверенитет"

07:59 - 21.07.2026
Важно днес

Комисията по отбрана решава дали авиобаза "Безмер" ще приеме американски военни самолети

Предложението на Румен Радев влиза в Народното събрание

07:28 - 21.07.2026
Важно днес

Хората на Радев променят модела за изчисляване на трудов стаж в ущърб на работещите

ПБ опитва да прокара промените в Кодекса на труда през Закона за бюджета

20:35 - 20.07.2026
Важно днес

Румен Овчаров: Заради „Магнитски“ останах без банкови сметки, а на дъщеря ми отказаха ипотечен кредит

Банките могат да обслужват санкционирани лица, но се страхуват да го правят, твърди Овчаров

19:50 - 20.07.2026
Важно днес

Washington Post: САЩ са на прага на пълномащабна война с Иран

Военните смятат, че Америка няма достатъчно ресурси за сухопътна операция, но Тръмп не я изключва

19:30 - 20.07.2026
Важно днес

Тир се обърна на "Тракия" край Карнобат

Движението се извършва само в едната лента в посока София, а камионите се отклоняват

18:17 - 20.07.2026
Спорт

Отиде си легендарният английски футболист Кевин Кийгън

Той беше диагностициран с рак през януари

17:45 - 20.07.2026
Важно днес

ДБ иска Гърция да ни пази с “Пейтриът” заради американските цистерни

От коалицията настояват президентът да свика Консултативния съвет за национална сигурност

17:06 - 20.07.2026