След 17 години Хърватия връща задължителната военна служба, 800 новобранци започват обучение Снимка: © Getty images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Хърватия започва програмата си за базово военно обучение като на 9 март официално влиза в сила възстановяването на задължителната военна служба. 800 новобранци ще започнат подготовка във военни казарми в Книн, Слун и Пожега.

Мярката за възобновяването на задължителното военно обучение идва след 17-годишна пауза, след промените в законите за отбраната, приети от хърватското правителство през октомври миналата година.

От 800-те новобранци 446 са доброволци, сред които 82 жени. Останалите 354 новобранци са родени през 2007 г. и принадлежат към поколението, което трябва да премине обучението по новата система.

Според Министерството на отбраната интересът към програмата е силен. Само 10 наборници са подали молба за отказ по съвест и са избрали да преминат гражданска служба вместо военна.

Междувременно заявленията от доброволци продължават да постъпват, като около 200 души вече са се записали за следващия прием, планиран за май.

По време на обучението курсантите ще усвояват основни военни умения, тактики за оцеляване и самозащита, оказване на първа помощ, управление на FPV дронове, както и базова полева подготовка и дисциплина. В програмата ще участват и петима елитни спортисти, които ще се подготвят като бъдещи договорни резервисти.

Новобранците ще получават месечно възнаграждение от около 1100 евро по време на обучението. Двата месеца, прекарани в подготовка, ще се зачитат като трудов стаж, а участниците ще получат и предимство при кандидатстване за работа в държавната и местната администрация при същите условия като останалите кандидати.

Вицепремиерът и министър на отбраната Иван Анушич заяви, че правителството е много доволно от силния интерес към програмата. Той благодари на младите хора, че осъзнават значението на военното обучение и демонстрират ангажираност както към личната си безопасност, така и към националната сигурност. Анушич изрази и надежда част от новобранците да изберат да продължат кариерата си в хърватските въоръжени сили след края на обучението.

Хърватия планира да обучава до 4000 новобранци годишно в рамките на пет набора.

Решението на хърватското правителство да възстанови задължителната военна служба идва на фона на нарастващо напрежение в Европа и регионалната несигурност, включително продължаващата война в Украйна. Промените в закона за отбраната, приети през октомври 2025 г., имат за цел да засилят националната сигурност и бойната готовност на страната.

Четири години след руската инвазия в Украйна: Кога и при какви условия ще има мир

Живот

„Капка живот за гората“: 12 000 дървета ще възстановят опожарена местност в Пирин

Кока-Кола ХБК България, Фантастико, Югозападното държавно предприятие, Националната асоциация на доброволците и хиляди потребители обединяват усилия в залесяването на 25 декара унищожен горски терен

16:01 - 16.07.2026
Бизнес

Лидл България със злато и бронз от Stevie Awards 2026 - Оскарите на бизнеса

Лидерът в ритейла бе отличен като работодател на годината и за изключителни постижения в развитието на умения

15:46 - 16.07.2026
Важно днес

София си върна къпалнята „Мария Луиза“

Новият устройствен план за Борисовата градина предвижда зелен амфитеатър на мястото на стадион „Юнак“

14:48 - 16.07.2026
Важно днес

Гърция блокира санкциите срещу Русия заради бизнеса на гръцки милиардер

Компаниите на Георгиос Прокопиу превозват милиони тонове руски втечнен газ

14:37 - 16.07.2026
Важно днес

16-годишно момче е транспортирано с медицински хеликоптер от Гоце Делчев до София след катастрофа с мотоциклет

Момчето е с тежки травми и към момента е с опасност за живота

14:25 - 16.07.2026
Живот

Актьорът Сам Нийл е починал от пневмония, съобщи агентът му

Причината за смъртта беше обявена, за да се сложи край на спекулациите

13:27 - 16.07.2026
Важно днес

МВнР обясни двойствената позиция за Украйна с липсата на правна обвързаност

Управляващите не виждат противоречие в думите и действията на кабинета

13:12 - 16.07.2026
Важно днес

Кой е Сергий Корецки – новият премиер на Украйна

Досега той оглавяваше най-големите петролни и газови компании в страната

12:55 - 16.07.2026