Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Главният изпълнителен директор на Volkswagen Херберт Дийс беше принуден да напусне компанията от 1 септември след натиск от страна на ръководителите на синдикати в автомобилния гигант, съчетан с недоволство от акционерите от фамилиите Порше и Пиех.

63-годишният мениджър стана известен като инициатор на прехода на VW към електрическите автомобили, се присъедини към компанията малко след скандала с невярното отчитане на вредни емисии "Дизелгейт" през 2015 г. Три години по-късно беше избран за главен изпълнителен директор.

Дийс си беше поставил за цел да превърне VW в световен лидер на световния пазар на електромобили към 2025 г. Volkswagen засега изпреварва Tesla в Европа по брой продажби, но производството им е по-бавно, а новият им завод за електрически модели ще бъде отворен едва през 2026, коментира "Гардиан".

Под негово ръководство компанията пусна своите първи изцяло електрически модели и обяви, че ще инвестира 52 млрд. евро за разработването на изцяло ново портфолио.

Мандатът му обаче беше помрачен от непрекъснати конфликти със синдиката, който представлява голяма част от близо 300 000 служители на VW в Германия и контролира 10 от общо 20 позиции в надзорния съвет.

Новият ръководител на Volkswagen ще бъде Оливер Блуме - настоящият главен изпълнителен директор на Porsche. 54-годишният мениджър в момента подготвя операцията по първично публично предлагане на акции на бранда.

Дийс напуска с признание от борда на VW за твова, че "значително е помогнал за трансформацията на компанията". Както коментира "Зюддойче цайтунг" обаче - в последните месеци той е бил сериозно критикуван заради нерешени проблеми, особено заради инвестициите в звеното, което се занимава с разработването на собствен софтуер и IT-системи.

Оливер Блуме, който ще наследи Дийс, работи в групата VW от 1994 г. и е част от борда на директорите на Porsche от 2015.

Важно днес

Тийнейджър е в болница, след като се "повеселил" с лекарство за епилепсия

Лекарството е продадено без рецепта

09:13 - 30.01.2026
Важно днес

Атанас Зафиров не иска пак да е депутат, но не пуска БСП

Партията свика конгрес на 7 и 8 февруари и вече има и друг кандидат за лидер

08:32 - 30.01.2026
Важно днес

Призив за "Национално блокиране" може да парализира икономиката в САЩ в протест срещу ICE

„Без работа. Без училище. Без пазаруване. Спрете финансирането на ICE“, гласи посланието на планираните протести 

07:47 - 30.01.2026
Важно днес

Илияна Йотова се среща с Димитър Главчев в последния ден от консултациите за служебен премиер

След като посочи служебен премиер, Илияна Йотова трябва да насрочи предсрочните избори

07:28 - 30.01.2026
Спорт

Александър Везенков бе над всички при успех над "Барселона"

Българският национал отново стана герой на отбора си

00:20 - 30.01.2026
Спорт

"Лудогорец" продължава към елиминациите на Лига Европа

Голям успех за българския шампион

00:15 - 30.01.2026
Важно днес

След смъртта на 18-годишния Билгин директорът и обвинената в тормоз учителка напускат училището

МОН проверява училището в Нова махала, психолози работят със съучениците на момчето

18:07 - 29.01.2026
Важно днес

ЕС обяви Иранската революционна гвардия за терористична организация

Междувременно американски военноморски сили са разположени около Иран

18:00 - 29.01.2026
Политика

Мария Габриел пак е кандидат - този път за зам.-шеф на ЮНЕСКО

Правителството в оставка я подкрепя, но писмото за това е "тайна"

17:21 - 29.01.2026