Промените в Конституцията - на финалната права, предстои окончателно гласуване Снимка: © Булевард България

Съдебна реформа и ограничавана на президента при избора на служебно правителство: това са част от промените в Конституцията, които успешно преминаха и второ четене и предстои да бъдат гласувани окончателно в пленарната зала в сряда, 20 декември.

С измененията Висшият съдебен съвет се разделя на две, мандатът на главния прокурор се намалява, а председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд ще имат право само на един мандат за срок от 7 години.

Депутатите приеха също така президентът да има срок от 7 дни, за да издаде указ за назначаване или освобождаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, след като те бъдат избрани.

Досега такъв срок не беше предвиден и президентът можеше да бави назначаването или освобождаването на някои от тримата големи в съдебната власт.

Държавният глава ще бъде с ограничени правомощия при избора на служебен министър-председател.

Ще може да избира за служебен премиер между 7 длъжностни лица на високи позиции, като от първоначално определените отпадна председателят на Върховния касационен съд, решиха депутатите със 165 гласа "за".

Според промените, ако всички посочени в закона откажат да заемат тази длъжност и държавният глава не може да назначи служебен кабинет, такъв ще бъде избиран от Народното събрание.

По-рано днес народните представители решиха още хора с двойно гражданство да могат да се кандидатират и да бъдат избирани за депутати и министри. Досега това беше забранено.

Срещу идеята се обявиха от БСП, които този път участват в дебатите и гласуваха "против" ремонта на основния закон.

За разлика от социалистите, депутатите от "Възраждане“ и "Има такъв народ" напуснаха пленарната зала и обявиха, че няма да участват в дебатите и вота. Те ще внесат обща жалба до Конституционния съд за промените в конституцията.

Парламентът "Възраждане" и ИТН бойкотираха промените в Конституцията и заедно ще пишат жалба до КС

Без дебати останалите народни представители в залата гласуваха още, че избори за ново Народно събрание се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащия парламент.

В промените е заложено още, че с полагането на клетвата на новоизбраните народни представители се прекратяват пълномощията на предишното Народно събрание - т.е. парламентът няма да прекъсва мандата си, докато не бъде излъчено нов, включително по време на служебни кабинети.

Ето кои от по-важните промени успяха да съберат над 160 гласа:

  • съдебният съвет се разделя на две - за прокурори и за съдии, като между тях ще има общо звено, което ще се събира само по ограничен кръг въпроси;
  • главният прокурор ще е с петгодишен мандат, а съдебните съвет - по 4 години;

  • президентът ще може да назначава и освобождава председателите на върховните съдилища и главния прокурор, но ще има седемдневен срок за издаване на указ;

  • правомощията на служебния кабинет вече ще могат да се ограничават със закон;

  • президентът ще бъде длъжен да избира служебен премиер измежду 4 категории висши държавни служители:

    • председател на Народното събрание

    • управител или подуправител на БНБ

    • председател на Сметната палата или негов заместник

    • омбудсман или негов заместник.

  • отпадна първоначалната идея за добавяне на председателя на ВКС към хората, които биха могли да бъдат назначавани за служебен премиер;

  • министри и депутати ще могат да бъдат хора с двойно гражданство;

  • парламентът се задължава да прилага принципи на "откритост, прозрачност, публичност и обоснованост" при избора на членове на регулатори или други държавни органи, в които има квота

Промените в основния закон вече бяха разглеждани два пъти - през октомври и в началото на декември.

При първото гласуване те не успяха да получат нужната подкрепа от 3/4 от депутатите, но събраха повече от минимално нужните 160 гласа, за да продължи процедурата.

За да бъдат окончателно приети измененията, след второто четене те ще бъдат гласувани на трето четене в цялост. При него народните представители не могат да правят предложвния по същество, а само технически корекции. Гласуването ще е в сряда сутринта.

Реформата на Конституцията: Кой какво предлага преди крайния срок?


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024