10 повода за гордост от  българския спорт през 2024 година Снимка: © Булевард България

В края на календарната година е време за равносметка. А по отнишение на спорта тя показва, че имаме поводи да се гордеем и да вярваме, че може да стане и по-добре.

За Григор Димитров и Александър Везенков се превърна в стандарт да са на топ ниво в два от най-конкурентните спортове на планетата, но 2024-та определено е тази, в която Карлос Насар успя да засенчи всички.

Годината се оказа интересна, защото под прожекторите блестяха някои млади надежди, но ветераните също показаха, че не са за отписване.

Натурализирани спортисти донесоха слава на страната ни, развявайки трибагреника в на Олимпийските игри в Париж, а една сензация в бойните спортове всеки път излиза със знаме, което наполовина е българското.

В следващите редове няма да видите и дума за “цар футбол” - най-популярният спорт у нас, който засега ражда предимно скандали и главоболия.

Ето кои са 10-те повода за спортна гордост от 2024 година. С пожелание през 2025 година да бъдат повече.

Карлос Насар

Карлос Насар завърши изумителната си година със световна титла и два световни рекорда. Тежкоатлетът от Червен бряг не остави шанс на конкуренцията си в категория до 89 килограма на форума в Бахрейн и подобри два от трите световни рекорда - в изхвърлянето със 183 килограма и в двубоя с 405.

Насар влезе в историята, като стана първият българин с европейска, световна и олимпийска титла в рамките на една календарна година, откакто трите турнира се провеждат отделно. През 1972 година Йордан Биков печели и трите отличия, но в две състезания, защото в периода от 1964 до 1984 година олимпийската титла се счита и за световна.

Карлос вече зарадва българската публика с европейска титла на Шампионата на Стария континент в София по-рано през 2024-та, а след това с два световни рекорда покори Олимпийските игри в Париж отново без конкуренция за златния медал.

Григор Димитров

Григор Димитров завърши годината в топ 10 на световната ранглиста за втори път в кариерата си и за първи от 2017 година насам.

Той направи много успешен сезон 2024. Българинът започна кампанията с титла от АТР 250 турнира в Бризбън, игра финал на АТР 250 турнира в Марсилия, полуфинал на АТР 500 в Ротердам и загуби срещата за титлата на Мастърса в Маями от Яник Синер.

Григор записа още 1/4-финали на Ролан Гарос и US Open и игра финал на АТР 250 турнира в Стокхолм.

Освен това завършекът в топ 20 на световната ранглиста е осми в кариерата на първата ни ракета. Повече финиширания в топ 20, от настоящите представители на 20-ицата, има само Новак Джокович (19).

Григор и Джокович са и единствените двама представители на 33 години или повече в топ 40 на световната ранглиста.

Александър Везенков

Александър Везенков отново играе за “Олимпиакос” и много бързо си върна статута на един от най-добрите баскетболисти в Европа. Все едно никога не си е тръгвал в посока Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада.

И макар отвъд Океана да не му се получи, българският национал бе посрещнат на ръце в Пирея. Още с първите си мачове показа, че и през този сезон в Евролигата ще бъде звездата на гръцкия колос.

В края на календарната година Везенков постигна и нещо впечатляващо - мина кота 2500 точки в Евролигата.

Кубрат Пулев

Кубрат Пулев спечели регулярната титла на Световния боксов съюз (WBA) с победа в София в края на годината. Кобрата отне пояса на Махмуд Чар след 12 рунда битка в "Арена София”.

Вечерта беше историческа за българския бокс, защото страната ни за първи път има шампион в тежка категория. Сега неговият баланс на професионалния ринг е вече 32 победи (14 с нокаут) и 3 загуби.

Следващата мечта на Кубрат е да стигне до среща със сензацията Олександър Усик.

Освен през 2014 година срещу Владимир Кличко, Кубрат имаше шанс за световния връх и през 2020 година, когато загуби от Антъни Джошуа. Ако се стигне до среща с Усик, за втори път някой от фамилия Пулеви ще се бие с украинеца, след като на Олимпийските игри през 2012 година именно Усик спря Тервел Пулев по пътя към мач за златния медал.

Сила на Олимпийските игри

Страната ни стана балканска сила №2 на Игрите в Париж, изоставайки единствено от Румъния, а за това спомогнаха спечелени още общо 5 медала.

Два от тях бяха златни и дойдоха в традиционния за нас спорт - борбата. Първо натурализираният украинец Семен Новиков триумфира в класическата борба категория до 87 килограма, а после в свободния стил роденият в Дагестан Магомед Рамазанов, който също се състезава за България, бе над всички в категория до 86 килограма.

Солидният ни актив бе подхранен с три бронзови медала. Иранката Кимия Ализаде представи достойно България, спечелвайки репежаш в таекуондото, категория до 57 килограма. Кубинецът Хавиер Ибанес се би мъжки и завоюва бронз в бокса, а европейският шампион във вдигането на тежести Божидар Андреев сложи край на кариерата си с олимпийски медал.

Боряна Калейн

Боряна Калейн спечели сребърен медал в многобоя на турнира по художествена гимнастика на Олимпийските игри в Париж. Калейн събра 140.600 точки и зае второто място, за да добави нов голям успех в своята кариера. Възпитаничката на Марияна Памукова записа второ участие на Олимпийски игри след Токио 2020, където се нареди пета.

Родената в София гимнастичка прекрати великолепна кариера, в която спечели почти всичко в спорта, включително световна и европейски титли. Общият ѝ брой медали от професионални състезания доближава 100.

Никола Цолов

Никола е победител в три надпревари във Формула 3 и един от най-големите таланти на България в моторните спортове.

Един от специалните моменти за него през годината бе триумфът на спринта в Монте Карло.

В третия си сезон във Формула 3 през 2025 г. българинът ще се състезава за Кампос Рейсинг – това е тимът, с който спечели титлата в испанската Формула 4 през 2022 г.

Алберт Попов

Albert Popov

Звездата на България в алпийските ски Алберт Попов направи впечатляващо състезание в слалома в Алта Бадия и завърши десети. За седми път в кариерата си той бе в топ 10 на надпревари от календара на Световната купа.

Най-доброто му представяне остава в Палисейдс Тахо, САЩ - трето място от февруари миналата година.

Владимир Зографски

Владимир Зографски завърши на осмо място в старта от Световната купа по ски-скок в Енгелберг (Швейцария) с 286.7 точки от два много силни скока.

Това бе второто най-добро постижение за българина в Световната купа във вече дългата му кариера, като рекордът му остава в Рука (Финландия) през 2018 година, когато завърши шести.

Радослав Янков

Най-добрият български сноубордист в историята Радослав Янков спечели състезание в алпийските дисциплини в Кареца, Италия - старт от битката за Световната купа. Това е първата му победа след почти 8-годишна пауза.

34-годишният сноубордист триумфира в паралелния гигантски слалом в италианския курорт.

Дакота Дичева

Тя е българката, която се състезава под английски флаг, която се превърна в спортна сензация.

Дичева вече е не само европейска, но и световна шампионка на елитната ММА верига "Professional Fighters League" (PFL). В мача на годината, провел се в Саудитска Арабия, Дакота надделя над бразилката Тайла Сантос с технически нокаут във втория рунд и спечели титлата в категория муха на PFL.

Дакота вече има баланс от 14 победи и нула загуби в ММА. 12 от успехите ѝ идват след нокаут, а по един са със съдийско решение или предаване на съперника.

И макар този успех да не е точно “български”, самата Дичева винаги подчертава корените си и дори излиза в октагона със знаме, което наполовина е българско.

“В началото на кариерата ми излизах само с единия флаг, но това никога не ме караше да се чувствам добре. Малко се ядосвах, когато виждах само английското знаме под името ми преди битка. Много съм горда с българските си корени и вече винаги ще нося и този флаг”, казва Дакота.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

САЩ санкционираха най-богатия грузински олигарх Бидзина Иванишвили

Бившият премиер и основател на "Грузинска мечта" е смятан за действителен управник на държавата

19:42 - 27.12.2024
Важно днес

ЕРП-тата са заплашени с неустойки, ако не пуснат тока до края на деня

ГЕРБ искат временна комисия заради безкрайните аварии

18:44 - 27.12.2024
Европейски дневници

USB-C става универсалното зарядно в ЕС: Какво трябва да знаем за промяната

Регулацията влиза в сила от 28 декември

18:02 - 27.12.2024
Важно днес

Медицинският хеликоптер транспортира млада жена в тежко състояние

29-годишната жена е в кома, с опасност за живота

14:31 - 27.12.2024
Важно днес

Отлични условия за ски на Боровец, Банско и Пампорово

След първоначални трудности, свързани с електрозахранването през вчерашния ден, и Боровец е готов да посреща скиори и сноубордисти

14:06 - 27.12.2024
Текстове от партньори

Близо 19 000 писма бяха пуснати в „Най-голямата пощенска кутия за коледни пожелания“

Kaufland превърна коледните пожелания на клиентите си в дарение от 20 000 лв. за „Българската Коледа“

13:45 - 27.12.2024