100 км за малко над 9 часа: Падна рекордът при дамите в Обиколката на Витоша Снимка: © БНТ

37-ото издание на Обиколката на Витоша бе белязано от подобрен рекорд при бегачите. За шести път в десетото си участие Мария Николова триумфира пред останалите, а по-впечатляващото е, че го стори с 20 минути по-бързо от предишното си постижение.

Тя спря хронометрите на 9 часа, 17 минути и 31 секунди, което означаваше, че завършва с пето най-добро време сред всички участници на 100-километровото трасе. Обиколката започна точно в полунощ в събота срещу неделя, а за Николова най-важно при успеха е, че е разпределила „прецизно“ силите си.

„Това е много важно в подобно предизвикателство. През нощта имаше гъста мъгла над язовир Студена и на Ярема, допълнително трасето бе влажно и на места доста кално от проливния дъжд. Щастлива съм с рекорда и продължавам към следващата година и следващото изпитание”, каза шампионката след финала, цитирана от БНТ.

Втора при дамите се нареди Надежда Ангелова с време 9.39:08 ч., а трета остана Моника Филипова, която спря хронометрите на 10.40:43 ч.

При мъжете двубоят между шампиона от 2016 г. Ивайло Атанасов и рекордьора в планинските бягания Кирил Николов–Дизела бе повече от оспорван. Двамата се движеха рамо до рамо до Чуйпетлово – до 44-ия километър, но там Дизела получи болки от възпалена стара травма и се отказа.

Атанасов продължи и триумфира с личен рекорд 8.18:20 ч., само на 6 минути от най-доброто постижение, постигано на трасето. Среброто бе за Стефан Иванов, финиширал 40 минути след шампиона, а бронза заслужи Тодор Георгиев.

„Трасето допълнително се усложни от падналия порой, на места в маратонките ми влизаше много кал и това затрудняваше бягането. Малко не стигна за рекорда, но предизвикателството остава“, каза след победата си 32-годишният учител по философия Ивайло Атанасов.

В обиколката се включиха над 580 скороходци. Повече от 100 бяха участниците, които се впуснаха в супер изпитанието „200 км“ - да обиколят Витоша първо с велосипед и след това със скороходците. Големият герой на уикенда се казва Самуил Вълчев, който запази лидерството си от първия ден с велосипеда и накрая спечели златото при дуатлонистите с 16.17:11 ч. (5.08:56 ч. колоездене и 11.08:15 ч. бягане).

Предния ден Александър Алексиев записа трета поредна победа при колоездачите. Резултатът му бе 3.56:32 ч., което го остави само на 48 секунди от собствения му рекорд на трасето от миналото лято. Тогава известният с прякора „Машината“ стана първият в историята, обиколил планината за под 4 часа.

При жените с велосипед Христина Козарева очаквано защити титлата си от миналата година.

Събитието, известно още като „Витоша 100“, е част от инициатива „София – европейска столица на спорта. На старт застанаха представители на 22 държави, част от тях с цели отбори. Много от заявилите участие от чужбина обаче не можаха да се включат поради наложената карантина, предаде БНТ. Общият награден фонд бе над 10 000 лв.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Мой малък Манхатън: Паркирането в центъра на Пловдив ще струва 10 лева на час

Предвижда се безплатният престой в центъра да бъде 30 минути

12:11 - 15.04.2025
Бизнес

И Ryanair се готви за ефекта от митата на Тръмп

Анализатори от Barclays посочват, че митата на Тръмп могат да тласнат Ryanair да търси бизнес връзки с Китай

12:10 - 15.04.2025
Важно днес

НАП изпраща напомняния за данъчните декларации

Крайният срок за подаването им изтича на 30 април

11:52 - 15.04.2025
Важно днес

Тръмп обвини Зеленски за войната, докато Русия убива цивилни с ракети в Украйна

"Не започваш война срещу някого, който е 20 пъти по-голям от теб, и после се надяваш, че ще ти дадат ракети"

10:38 - 15.04.2025
Важно днес

Общината започна събарянето на незаконните постройки в "Захарна фабрика"

Сградите са опасни, тъй като са построени без разрешителни и заповед за събарянето им има от 2016 г. насам

10:11 - 15.04.2025
Живот

Последната общинска педиатрия в София е пред затваряне след вълна от оставки и ниски заплати

Медицинските работници в МБАЛ "Княгина Клементина" настояват за по-високо заплащане, но директорката не смята, че това е възможно

09:50 - 15.04.2025
Политика

НАТО купи AI система от фирма на Питър Тийл - милиардера, който направи Джей Ди Ванс вицепрезидент

Алиансът избра Palantir – сделка не само с технология, но и с идеологията на Питър Тийл

09:23 - 15.04.2025
Важно днес

ДПС-Доган отново решава дали да се оттегли от управляващото мнозинство

Формацията на Доган ще оценява оставането си във властта

08:10 - 15.04.2025
Важно днес

Тръмп замрази $2 млрд. долара финансиране за "Харвард" заради "неподчинение"

Престижният университет отказа да се съобрази с незаконните искания на Тръмп

07:37 - 15.04.2025