Перник, Стара Загора и Кюстендил са областите, към които ще бъдат насочени 2,4 млрд. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост за България.
Парите ще бъдат използвани за насърчаване на нови работни места в следващите 6 години като част от трансформацията на районите, разчитащи на въгледобива в момента.
"Ще се опитаме да финансираме през Фонда за справедлив преход и това ново държавно предприятие, което ще се създаде, което ще поема хора, съкратени във въглищните региони, за да работят по рекултивация", каза вицепремиерът Атанас Пеканов в интервю за БНР.
Той предупреди, че ресурсът по Плана за въстановяване "е значим, но не трябва да се очаква да ни разреши всички проблеми".
Сумата на грантовете с европейско финансиране е 12,9 млрд. лв., като се очаква около 6-7 млрд. лв. частни инвестиции да допълнят проектите.
Правителството на Стефан Янев внесе в ЕК българския план на 15 октомври, като заложи няколко сценария за сроковете на затваряне на въглищните централи. Кабинетът ще настоява да бъде въведен най-дългия преходен период - до 2040 г.
"Ние смятаме, че ЕК трябва да прояви гъвкавост по отношение на затварянето на въглищните централи. Министерството на енергетиката работи по сценариите какво ще се случи, ако затварянето на въглищните централи е през 2038-а, 2040-а или по-рано. Надявам се скоро да име такива сценарии, за да можем да вземем най-доброто решение", каза той.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: