Великобритания, Франция, Испания, Канада и още 21 държави, сред които повечето западноевропейски съюзници, публикуваха съвместно изявление с призив за незабавно прекратяване на войната в Ивицата Газа.
В писмото, разпространено от британското външно министерство, страните осъждат отказа на Израел да осигури пълен достъп до хуманитарна помощ, насилието срещу цивилни и плановете за „постоянно принудително разселване“ на палестинското население, съобщава BBC.
„Войната в Газа трябва да приключи сега. Страданието на цивилните достигна нови дълбини“, заявяват подписалите се страни. Те определят модела на израелската помощ като „опасен“ и обвиняват правителството на Нетаняху, че подхранва нестабилността и лишава жителите на Газа от човешко достойнство.
Според писмото над 800 палестинци са загинали, докато са се опитвали да получат храна и вода.
Страните настояват за незабавно и безусловно освобождаване на заложниците, държани от „Хамас“ след нападенията от 7 октомври 2023 г., както и за пълно възстановяване на доставките на помощ и свобода на действие за ООН и хуманитарните организации.
Особено остро е осъдено намерението на израелските власти за създаване на „хуманитарен град“ – идея, която според авторите на писмото би представлявала „постоянно принудително разселване“, в разрез с международното хуманитарно право. Те изразяват и тревога от засиленото строителство на селища в Западния бряг и Източен Йерусалим, както и от ескалацията на насилието от страна на заселници.
Малко след публикуването на изявлението Израел категорично го отхвърли. Според говорителя на външното министерство Орен Марморщайн, то е „изключено от реалността“ и пренебрегва отговорността на „Хамас“ за конфликта. „Изявлението не оказва необходимия натиск върху терористичната организация и не признава нейното поведение като причина за войната“, заяви той в социалната мрежа X.
Израел твърди, че е приел предложение за примирие, което „Хамас упорито отказва да приеме“. „Хамас е единствената страна, отговорна за продължаването на войната и страданието от двете страни“, подчерта говорителят и добави, че в момент на чувствителни преговори такива изявления не са конструктивни.
Изявлението и ответната реакция идват на фона на нова сухопътна операция на израелските сили в Деир ал-Балах – за първи път от началото на конфликта в централната част на ивицата. Израелски танкове и бронирани машини, подкрепени от въздушни и артилерийски удари, са навлезли в района, където се намират хиляди разселени палестинци и вероятно израелските граждани, държани като заложници от „Хамас“.
Папа Лъв също се включи в международните призиви за примирие. В телефонен разговор с палестинския президент Махмуд Абас той осъди „безразборната употреба на сила“ и „принудителното преместване“ на населението. По-рано миналата седмица папата осъди нападение над католическа църква в Газа, при което загинаха трима души, търсещи подслон.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: