Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Национален фонд "Култура" се замеси в пореден скандал - този път заради одобряването на стотици хиляди евро за проекти със спорна стойност.
Парите идват от Плана за възстановяване и устойчивост, а проектите получават одобрение в последните дни преди края на кабинета на Росен Желязков. Това става с голямо закъснение, при министър Мариан Бачев. Ръководителката на фонда София Щерева беше сменена преди дни, а новият министър Найден Тодоров съобщи, че е възложил проверка на разпределението на парите.
Най-голямо внимание привлече финансирането на музикално турне на актьора Иво Аръков, който ще получи 255 000 евро за представянето на дебютния си албум Glory в 10 града в Европа.
Аръков е кандидатствал по т.нар. "Схема за безвъзмездна помощ с две сесии “Български продукции от сектора на културните и творчески индустрии в платформите на отворените пазари за изкуства в ЕС" по ПВУ.
Общата сума на безвъзмездната помощ за цялата схема е малко над 1,7 милиона евро и е разпределен между 16 дружества и организации - сред тях са Народният театър, "Дерида Денс", Културен център Двореца в Балчик, и др.
Проектът за турнето на Иво Аръков представлява 15% от целия бюджет за безвъзмездно финансиране по схемата и привлича най-голямата сума. Той е кандидатствал с дружеството "Фиш Ай" ЕООД.
Ето какво представлява предложението му, което е одобрено в края на януари 2026 г. от Национален фонд "Култура", според информацията в информационната система за управление на средствата от ЕС в България:
- Проектът цели международно разпространение на албум “Glory” съдържащ авторски песни на българският певец и артист Иво Аръков. В този дебютен албум са включени 10 авторски песни на български и английски език в стил поп и рок. След големият успех на песните сред национална публика, предстои разпространението им в други европейски държави като Франция, Англия, Холандия, Испания, Италия и др. Проектът предвижда турне в 10 европейски столици пред публика от над 10 000 зрители. Маршрутът на турнето преминава през следните градове: Виена - Лисабон - Мадрид - Париж - Брюксел - Амстердам - Берлин - Копенхаген - Стокхолм - Рим
В профила на Аръков във Facebook има серия от анонси за концерти с вход "свободен", но в други градове - Милано, Будапеща, Стокхолм, Валенсия, Барселона, Букурещ, Париж. Всички те са придружени с информация, че се осъществяват с подкрепата на НФК по Национален план за възстановяване и устойчивост.
Друга фирма на Иво Аръков - "Арок филмс" - е спечелила финансиране от 72 500 евро (безвъзмездна помощ) за създаването на кратък филм на име "Изолация" - "провокиращ мисълта филм, който изследва темите за оцеляването, човешката устойчивост и цената на знанието в един постапокалиптичен свят".
Това е станало по линия на схемата "Създаване на български продукции и копродукции в сектора на културните и творческите индустрии и промотирането им на европейските и международните пазари за изкуства".
"Площад Славейков" съобщи по-рано, че Иво Аръков е кандидатствал и с още един проект на име "DESOLE" пред Фонд "Култура" за 255 000 лева. Според Mediapool обаче той не е одобрен.
Самият Иво Аръков твърди, че информацията в "Площад Славейков" за сумите е невярна (в нея се говори за общо 800 000 лева), и намеква, че "са го почнали с политическа кампания".
Публично достъпните данни от ИСУН все пак повдигат въпроси за това как е преценена целесъобразността на всички проекти за подкрепа на културни дейности по ПВУ.
Иво Аръков досега беше известен само с филмови и телевизионни роли, както и с участията си в риалити формати и предаването "Мармалад" по bTV.
Профилът му в YouTube включва няколко песни, от които най-много гледания има "Неонови мечти" (158 000). Едноименната песен от дебютния албум "Glory" е гледана 6500 пъти за 6 месеца.