Румен Радев е събрал над половин милион евро дарения за изборите Снимка: © "Прогресивна България"

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"Проресивна България" на бившия президент Румен Радев е събрала почти 530 000 евро дарения две седмици преди вота на 19 април.

Това показват данни на Института за развитие на публичната среда, който следи ключови данни за финансирането на предизборната кампания.

Това са 85% от всички привлечени дарения от симпатизанти или кандидати от политическите сили, участващи в изборите. На далечно второ място са ПП-ДБ с малко под 40 000 евро.

В списъка дори не присъстат партии като ГЕРБ, които традиционно разчитат на държавната си субсидия.

ДПС досега е отчело само 350 евро дарения.

Авторите на доклада обръщат внимание, че най-голям брой дарения от физически лица са направени в по-малки размери - по 500 или по 600 евро - за които не се изисква подаване на декларация за произход на средствата.

Някои от тези плащания са направени още на 11-12 март, т.е. преди официалния старт на предизборната кампания.

"Назад във времето неведнъж сме ставали свидетели на сериозна дарителска мобилизация по време на предизборни кампании. Например при първото участие на инициативния комитет „Радев – Йотова“ в президентски избори бяха събрани 723 172 лв. (369 752 евро). Журналистически разследвания тогава показаха, че част от даренията са били от хора, живеещи близо до прага на бедност, а много суми са били под минималната работна заплата и не са подлежали на проверка от Сметната палата", коментират от Института.

Засега рекордът за декларирани дарения по време на кампания се държи от Николай Бареков от 2014 г., който тогава отчита над 1 млн. лв., съобщават те.

Важно днес

Почина Валентин Петров - бивш главен секретар на МВР

Той беше част от екипа на бившия министър на вътрешните работи Румен Петков

18:37 - 04.04.2026
Живот

Ромео и Жулиета на Gen Z - всички обичат Сейди Синк и Ноа Джуп

Актьорите блестят в нова постановка по трагедията на Шекспир в Лондон

17:13 - 04.04.2026
Важно днес

Човек загина при бомбардировка край АЕЦ "Бушер" в Иран

Основните сгради на централата не са засегнати

16:55 - 04.04.2026
Важно днес

Стоичков, Балъков и още легенди се сбогуваха с Борислав Михайлов

Поклонението пред бившия капитан на тима от САЩ'94

14:20 - 04.04.2026
Спорт

Григор Димитров се насочва към Монте Карло след две загуби на гладиаторска арена

Мастърсът в Княжеството започва на 6 април

13:57 - 04.04.2026
Технологии

Русия искаше да спре Telegram и VPN-услугите. Накрая блокира банковата си система

Каква е причината за сериозния срив в системата за банкови разплащания

13:47 - 04.04.2026
Живот

Хари Ешкенази и мисията да превърнеш класната стая в концертна зала с "Фортисимо в клас"

Цигуларят, който прави класиката модерна от "Карибски пирати" до Моцарт

12:56 - 04.04.2026
Политика

Съдбата на един военен пилот може да промени залозите за войната в Иран 

САЩ и Израел се опитват да спасят летеца. Иран се надпреварва с тях, за да го плени.

12:28 - 04.04.2026
Важно днес

МВР разкри фабрика за незаконни цигари със стока за 1,3 млн. евро

Двама мъже са арестувани при операцията в Дупница и с. Кривина

11:26 - 04.04.2026