Адвокат Стефан Карайотов, който представлява Ивайло Цветков-Нойзи, е поискал Софийският градски съд (СГС) да спре делото за отнемането на автомобила му, докато Конституционният съд (КС) не се произнесе по въпроса за конституционността на разпоредбата в Наказателния кодекс.
Въпросната разпоредба предвижда задължително отнемане на коли на шофьори, хванати да управляват под въздействие на алкохол или наркотици. Искането за отлагане е станало ясно на днешното заседание в СГС, съобщава сайтът „Лекс“.
Съдът е отложил делото за 8 януари поради отсъствието на адвокат Карайотов, който е заявил, че е служебно ангажиран в Бургас. Съдът обаче му е наложил глоба от 1000 лв., тъй като адвокатът не е успял да представи доказателства, че този ангажимент е предшествал получаването на призовката за делото в СГС.
Нойзи, който не е задължен да присъства, също не е бил в съда. Следващото заседание ще разгледа и искането за спиране на делото, като дотогава се очаква евентуално решение на КС.
През ноември миналата година Ивайло Цветков беше арестуван за шофиране с 2,12 промила алкохол в кръвта, а по-късно лабораторните изследвания показаха още по-висок резултат – 2,52 промила. Цветков се призна за виновен и получи условна присъда от 10 месеца с тригодишен изпитателен срок и отнемане на шофьорската книжка за 14 месеца. Въпреки признанията и доказателствата за тежкото провинение, Софийският районен съд (СРС) реши, че автомобилът на Цветков няма да бъде отнеман в полза на държавата. Мотивите на съда бяха свързани със защита на правото на собственост и оценка на обществената опасност.
Съдът аргументира, че конфискацията на автомобила би превърнала Цветков в „изкупителна жертва“ без реален ефект върху пътната безопасност. Освен това магистратите посочиха, че престъплението на публициста е „инцидентна проява“ и че високата концентрация на алкохол вече е отчетена при определяне на присъдата. Решението предизвика бурна реакция от страна на Софийската районна прокуратура, която определи казуса като „притеснителен прецедент“ и обяви, че ще го протестира.
Мярката за отнемане на превозните средства на шофьори, заловени в нетрезво състояние или под въздействие на наркотици, бе въведена през лятото на 2023 г. Законът предвижда, че при установяване на такова нарушение превозното средство се конфискува или се изисква заплащане на неговата равностойност, ако е чужда собственост. В София само до края на 2023 г. бяха запорирани над 170 автомобила, а наказателните паркинги на СДВР се препълниха.
Отказът на СРС да приложи закона при случая на Цветков се основава на преценка за несъразмерност на наказанието спрямо провинението. Съдът отбеляза, че налагането на имуществена санкция би било прекомерно, като същевременно направи изводи за обществения принос на подсъдимия. Тези аргументи не бяха приети от прокуратурата, която изтъкна, че отнемането на автомобилите е ключова мярка за превенция на тежките пътнотранспортни произшествия.
Случаят с Ивайло Цветков привлече значително обществено внимание поради новите законодателни разпоредби и въпросите, които поставя относно съразмерността на наказанията. Вече повече от година делото остава в центъра на обществените дебати, като финалното решение ще бъде наблюдавано с повишен интерес.
Доц. Киселова за плагиатството и правото: ГЕРБ нанесе сериозни поражения в науката
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: