Руският газов гигант "Газпром" реши да не изплаща дивиденти във връзка с миналогодишните си финансови резултати, съобщава "Ройтерс". Решението се случва за първи път от 1998 г. насам и предизвика спад на акциите на компанията с 27%.
„Акционерите решиха, че в настоящата ситуация не е препоръчително да се изплащат дивиденти въз основа на резултатите за 2021 г.“, каза заместник-изпълнителният директор Фамил Садигов.
Той добави, че "Газпром" предпочита да се съсредоточи върху руската регионална газификация, подготовката за отоплителния сезон и плащането на повишени данъци.
Сривът в акциите е в резултат на това, че решението на компанията отменя препоръката на борда на директорите за изплащане на дивидент от 52,53 рубли на акция, което би било най-големият раздаван дивидент.
Енергийният гигант планира да похарчи 526 милиарда рубли до 2025 г., за да увеличи газификацията на Русия от сегашното й ниво от 72%. Законодателите също така обсъждат налагането на по-висок данък за добив на минерали върху компанията, тъй като правителството увеличава социалните плащания.
"Това е катастрофа за акциите на "Газпром", тъй като единствената инвестиционна привлекателност на компанията бяха високите дивиденти. Решението вероятно е отчасти свързано и с желанието на финансовото министерство да увеличи бюджетните приходи", обясняват анализатори на Tinkoff Investments.
Решението на Газпром идва, тъй като Групата на седемте най-богати икономически сили (Г-7) се стреми да ограничи цената на руския петрол и газ като начин да попречи на Москва да финансира войната в Украйна, което доведе до рязкото покачване на цените на енергията
Доставките на руски газ към Европа през Украйна и през газопровода "Северен поток 1" също са намалели. В изявлението си в четвъртък "Газпром" не спомена нито предложенията на Г-7 за ограничаване на цените на газа, нито намалените потоци към Европа, като и двете заплашват да намалят приходите на компанията и евентуално данъчните ѝ плащания.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: