Ал-Джулани: кой е бившият терорист на "Ал Кайда", който свали режима на Асад Снимка: © Screenshot

Режимът на семейство Асад беше на власт в Сирия в продължение на 54 години. На Абу Мохамад ал-Джулани и бунтовниците му обаче им стигна само седмица, за да съборят династията, управлявала страната с желязна ръка, авторитаризъм и масови репресии.

Като командир на групировката "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ) ал-Джулани се превърна във влиятелна и противоречива фигура, която изигра важна роля в сирийското бунтовническо движение. Групата му, някога свързвана с "Ал Кайда", от години контролира по-голямата част от провинция Идлиб в Северозападна Сирия.

В края на ноември тя превзе Алепо - втория най-голям град в Сирия, и отправи най-сериозното предизвикателство към управлението на Асад от десетилетие насам. След това продължи с настъпления в други райони, а в неделя пое контрола и над Дамаск. Бунтовници и жители празнуваха по улиците на столицата, а президентът Башар Асад избяга и получи политическо убежище в Русия.

Бунтовнически сили в Сирия

В неделя командирът Ал-Джулани триумфално обяви "превземането на Дамаск" в свое обръщение. Той използва истинското си име – Ахмед ал-Шараа, вместо Абу Мохамед ал-Джулани - псевдонима, с който е познат. Но кой всъщност е военният лидер и какво възнамерява да прави със Сирия сега?

Роденият в Саудитска Арабия Ахмед Хюсеин ал-Шара е дете на сирийски изгнаници. Първите си седем години прекарва в столицата Рияд, където баща му работи като петролен инженер.

В края на 80-те години на миналия век семейството му се връща в Сирия. През 2003 г. Ал-Джулани заминава за съседен Ирак и само на 21 години става боец на "Ал Кайда", за да се бори срещу американската окупация.

Джулани казва, че се е радикализирал по време на втората интифада през 2000 г. между палестинските араби и израелците.

"Тогава бях на 17 или 18 години и започнах да мисля как мога да изпълня дълга си. Да защитя един народ, който е потиснат от окупатори и нашественици", казва той през 2021 г. пред PBS Frontline в едно от малкото си интервюта пред западни медии.

Привлечен от идеята да се противопостави на американската инвазия в Ирак през 2003 г., Джулани стига до Багдад след дълго пътуване с автобус от Дамаск - само няколко седмици преди американските сили да бъдат разположени там. Издига се в редиците на бунтовниците в следващите няколко години, преди да бъде заловен и хвърлен в американския затвор "Кемп Бука" и Ирак. Затворът и до днес е известен с това, че е отгледал цяло поколение джихадистки лидери, отбелязва "Financial Times".

Освободен е точно когато започва сирийското въстание през 2011 г.. Джулани напуска Ирак и решава да основе своя собствена бунтовническа фракция. През 2012 г. създава Джабхат ан-Нусра или Фронт Нусра - сирийски клон на Ал-Кайда.

През това време обаче започва да се дистанцира от транснационалната джихадистка идеология на "Ал Кайда" след противоречия с лидерите ѝ. В крайна сметка решава да се отцепи. През 2017 г. се слива с други опозиционни групировки в структурата, позната и днес като "Хаят Тахрир аш-Шам".

Джулани се откроява сред останалите бунтовници в ХТШ. Той е добре образован, възпитан и говори тихо. Преди е носил тюрбан, военна екипировка и е поддържал брадата си дълга. Впоследствие изоставя тези външни белези на типичен ислямистки лидер и сега предпочита къса подстрижка и костюми.

Произходът му от средната класа "е помогнал за формирането на подхода му към исляма", казва пред FT Джером Древон, експерт по джихад в световната неправителствена организация Crisis Group:

"Той често е казвал, че ислямът трябва да се направлява от реалния свят, че не можеш да налагаш исляма си на света".

Аарон Зели - друг експерт в тази област, обаче предупреждава, че Джулани не е демократ, а "харизматичен лидер на авторитарен режим".

Въпреки променения имидж и усилията на ал-Джулани да се представи като прагматичен и умерен лидер, опасенията около него и неговата групировка остават. Причините са предполагаемите нарушения на човешките права в контролираните от нея територии и евентуални връзки с терористични организации. Групата му също така е подложена на критики вътре в Сирия, че използва авторитарни тактики и се саморазправя със свои опоненти.

Сирийският лидер е обявен за терорист от Държавния департамент на САЩ още през 2013 г. В изявлението тогава се посочват самоубийствените атентати, извършени от неговата групировка, която следва "насилствената, сектантска визия".

Появиха се въпроси какво правителство ще подкрепи Ал-Джулани и дали сирийците ще го приемат. В страната вече има назначено преходно правителство с министър-председател Мохамед ал-Башир. Той вече беше ръководител на времемен кабинет, когато ХТШ управляваше части от северозападна Сирия и Идлиб. Единственото вакантно място към момента в преходното правителство на Сирия е това на военен министър. Очаква се постът да заеме именно лидерът на ХТШ.

В Идлиб "Хаят Тахрир аш Шам" държи на власт управление, ръководено от консервативна и понякога твърдолинейна сунитска ислямистка идеология. От началото на бунтовническата офанзива ал-Джулани се опитва да успокои малцинствените общности от други религии. Според някои анализатори сега той ще е изправен пред изпитанието на живота си: дали ще успее да обедини сирийците.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Възраждането на винила - Създават първата фабрика за грамофонни плочи у нас от 30 години насам

Фабриката, разположена в село близо до София, ще започне да изпълнява поръчки от февруари

18:10 - 26.12.2024
Важно днес

Втори ден без ток: Бедствено положение в Троян и Тетевен след обилен снеговалеж

Снежната покривка в по-високите части на района достига близо метър

16:59 - 26.12.2024
Коледен булевард

Най-великите коледни рокендрол песни 

Rolling Stone прави класация с велики парчета, които оборват клишето, че коледната музика е "ужасно досадна"

15:34 - 26.12.2024
Важно днес

Празнично работно време Mall of Sofia

13:19 - 26.12.2024
Важно днес

Празнично работно време The Mall

12:41 - 26.12.2024