Александър Николов: Битовите потребители ще получат 25% компенсация за декември и 1/3 за януари Снимка: © bTV

Битовите потребители ще получат 25% компенсация от цената на сметката за енергия за декември 2021, както и 1/3 от цената за януари 2022 г. Това заяви министърът на енергетиката Александър Николов пред bTV.

„Още тази седмица ще излезе решение максимално бързо ресурсът да се освободи още през януари – тоест за януари и декември да има компенсация в едно. За декември месец – компенсацията ще е 25% от размера на сметката. Например, ако сметката ви е 300 лева, ще ви се приспаднат 75 лева“, обясни министърът.

„За януари размерът ще е приблизително 42 лв. на мегаватчас – около 1/3 от сумата, която дължи конкретният абонат. Те ще бъдат компенсирани от разходите към съответните доставчици, за да могат останалите месеци от зимата да бъдат прекарани по-леко от хората“, каза Николов.

За бизнеса компенсацията за декември ще е 130 лева на мегаватчас – малко под 30% от сметките.

„Поради динамиката на цените, таванът е с по-ясен размер, фиксиран до 250 лева. Размерът зависи от това дали се повишават цените занапред“, каза Николов.

Той отказа да коментира влизането на ДАНС в „Булгаргаз“ и заяви, че не е задължително спекулативната търговия да се осъществява от държавното дружество. Преди дни той заяви, че ще се провери дали компанията изнася неправомерно в Румъния от хранилището в Чирен, вместо да предлага газ на борсата, а директорът на „Булгаргаз“ го обвини в лъжа.

„Булгаргаз“, като обществен доставчик, има достъп до всички възможни ресурси и дългосрочни договори, както и до хранилището в Чирен. Разполага с ресурс, за който следва да е в полза на обществото, после в полза на индустрията и накрая, при достатъчни обеми, те да се реализират на пазара. В България има две газови борси. Това дава възможност лесно да се сравнят цените на една и съща стока тип природен газ на едното и на другото място. Индустрията ползва цените, които стигат до регулирания пазар – тоест там няма разделение“, каза Николов.

„След това може да се направи сравнение кои контрагенти купуват на конкретен пазар. Спекулацията може да не се прави от „Булгаргаз“, а от юридическо лице. То реализира позитивен финансов резултат, това е целта му, но не трябва да е на гърба на потребителя“, заяви министърът.

Той обяви, че правителството е провело разговор с Азербайджан и с компанията, която търгува с „Булгаргаз“, още в края на 2021 г.

„Те са критичен партньор за България. От тяхна страна има ангажимент да се направи възможното за по-големи количества към България по време на отоплителния сезон. Очакваме отговора на компанията, защото консорциумът е корпоративно лице, което следва интересите си. Не може и двете страни да са доволни в краткосрочен план – търговията с газ е такава, че един печели, но друг губи. Юридически е възможно да откажат, но не вярвам това да се случи заради дългосрочните ангажименти“, каза Николов.

„Булгаргаз“ очаква газовата връзка Гърция-България да бъде въведена в експлоатация без повече забавяне, най-късно на 1 юли, за да може страната ни да получава договорените с Азербайджан количества газ в пълен обем. Това се казва в позиция на компанията от неделя, 16 януари.

От там уточняват, че ако това не стане, отново ще възникне риск азерската компания да активира наказателната клауза по договора и да усвои предоставената от „Булгаргаз“ и БЕХ банкова гаранция в значителен размер.

От „Булгаргаз” заявяват, че „в случай на поредно забавяне в изграждането на газопровода IGB, ще бъде необходимо спешно провеждане на преговори с решителна подкрепа на политическо ниво за ново удължаване на временните договорености за доставка на природен газ от Азербайджан”.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Хърватският президент скочи в собствения си капан. Получи забрана да е премиер

Зоран Миланович отказа да напусне поста си, за да участва в кампанията

16:47 - 19.04.2024