Американски и ирански пратеници пристигнаха в Исламабад за мирни преговори Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Високопоставени представители на САЩ и Иран пристигнаха в пакистанската столица Исламабад за преговори, насочени към прекратяване на шестседмичната война. Техеран обаче поставя под въпрос началото им, като заявява, че те не могат да започнат без ангажименти по въпроса за Ливан и за американските санкции срещу Иран, съобщава Reuters.

Американската делегация, водена от вицепрезидента Джей Ди Ванс, в която са специалният пратеник на президента Доналд Тръмп Стив Уиткоф и неговият зет Джаред Къшнър, кацна с два самолета на военновъздушните сили на САЩ в авиобаза край Исламабад. Там тя беше посрещната от началника на пакистанската армия, фелдмаршал Асим Мунир, и външния министър Исхак Дар.

Иранската делегация, водена от председателя на парламента Мохамад Багер Галибаф и външния министър Абас Арагчи, е пристигнала вчера.

Това са преговорите на най-високо равнище между САЩ и Иран след Ислямската революция от 1979 г. и първите официални преки разговори между двете страни от 2015 г., когато беше постигнато споразумение, ограничаващо ядрената програма на Иран срещу облекчаване на санкциите.

САЩ се оттеглиха от него през 2018 г. по време на първия мандат на Доналд Тръмп. Същата година тогавашният върховен лидер на Иран аятолах Али Хаменей, който беше убит в началото на войната преди шест седмици, забрани по-нататъшни преки разговори между американски и ирански представители.

Председателят на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф написа в X, че Вашингтон по-рано се е съгласил да деблокира ирански активи и да осигури примирие в Ливан, където израелските удари срещу подкрепяната от Иран „Хизбула“ са отнели живота на близо 2000 души от началото на бойните действия. По думите му преговорите няма да започнат, докато тези ангажименти не бъдат изпълнени.

Иранската държавна телевизия съобщи, че делегацията ще се срещне с пакистанския премиер Шехбаз Шариф около обяд, за да се уточнят времето и форматът на „възможните преговори“.

САЩ и Израел заявяват, че бойните действия на Израел в Ливан не са част от примирието между Вашингтон и Техеран, докато Иран настоява, че те трябва да бъдат включени.

Отделно Галибаф заяви, че Иран е готов да постигне споразумение, ако САЩ предложат „реално“ решение и признаят правата на Иран, предават иранските държавни медии.

Белият дом не коментира незабавно исканията на Техеран, но Доналд Тръмп написа в социалните мрежи, че единствената причина иранците „да са живи“ е, за да преговарят за сделка.

„Иранците сякаш не осъзнават, че нямат никакви карти, освен краткосрочно изнудване на света чрез международните водни пътища. Единствената причина да са живи днес е, за да преговарят“, написа той.

Джей Ди Ванс заяви, че очаква положителен изход от срещата, но добави: „Ако се опитат да ни надиграят, ще разберат, че преговорният екип няма да бъде особено отстъпчив.“

Тръмп постави под съмнение примирието с Иран заради Ормузкия проток

Иран заплаши да напусне мирните преговори заради израелските удари по Ливан

Технологии

От най-малкия телефон до цял екран в джоба – Samsung разширява сгъваемата серия Galaxy Z

Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 и Flip8 предлагат три различни начина за работа, забавление и създаване на съдържание

16:00 - 22.07.2026
Политика

Ямбол беше най-силният район на Румен Радев - днес кметовете и депутатите от 31 МИР са против решението му за "Безмер"

Вотът за самолетите от САЩ стана първи сериозен тест за единството в "Прогресивна България"

14:54 - 22.07.2026
Важно днес

НС разреши самолетите на САЩ в Безмер, трима от хората на Радев не го подкрепиха

Радев определи като "безотговорност и демагогия" всяването на страх срещу US самолетите

14:15 - 22.07.2026
Важно днес

Прокурорската колегия на ВСС отказа да отстрани Емилия Русинова

Русинова ще продължи да оглавява СГП, независимо от дисциплинарното производство срещу нея

13:46 - 22.07.2026
Живот

Откриха мъртъв Даниел Сиад - агентът на модели, който е водил момичета за Джефри Епстийн

Името му се споменава над 2000 пъти в досиетата "Епстийн" - включително от София

12:38 - 22.07.2026
Важно днес

Повече от 1100 души искат оставката на ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев

"Господин Дачев, избрахте грешната академия. Намерете си друга", казват студентите

12:37 - 22.07.2026
Важно днес

Кабинетът гони ДПС от сградата на “Врабча” 23 и я връща на НАП

Според Шишков сградата на “Врабча” 23 е “непропорционално голяма” за нуждите на ДПС

12:19 - 22.07.2026
Бизнес

Общо 25 млади таланти се присъединяват към стажантските програми на Кока-Кола ХБК

Тазгодишното издание съчетава практически опит, участие в реални бизнес проекти и възможност за международен стаж

11:56 - 22.07.2026
Живот

Светът на Ева и историите, които живеят в плата

Освен дизайнер, Ева е и преподавател в департамент „Изкуства и дизайн“ на Нов български университет.

11:21 - 22.07.2026