Историческата молитва на крал Чарлз III и папа Лъв XIV след 5 века църковно разделение Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


За първи път от близо 500 години кралят на Великобритания и папата участваха заедно в църковна служба.

Това се случи в Сикстинската капела във Ватикана, където крал Чарлз III и папа Лъв XIV направиха символичен жест на сближаване между Англиканската и Католическата църкви.

Общи молитви между британски крал и папа не е имало от времето на крал Хенри VIII през 1534 г.

Чарлз, който е и върховен ръководител на Англиканската църква, застана до папата, близо до олтара на капелата, докато Лъв XIV и англиканският архиепископ Стивън Котрел водиха службата.

Чарлз се е срещал с последните трима папи, а Йоан Павел II и Бенедикт XVI са пътували до Великобритания.

Разривът между Лондон и Ватикана датира именно от 1534 г., когато крал Хенри VIII се обявява за върховен глава на новосъздадената Англиканска църква.

Решението бележи един от най-драматичните разриви в историята на християнството - и началото на нова епоха.

Всичко започва заради лична драма. Хенри VIII иска да анулира брака си с Катерина Арагонска, след като тя не му ражда мъжки наследник. По това време той вече има връзка с бъдещата си втора (от общо шест) съпруга Ан Болейн.

Папа Климент VII отказва да даде разрешение заради политическия натиск от императора Карл V, племенник на Катерина.

Тогава кралят предприема безпрецедентен ход. По негово искане парламентът приема Акт за върховенството (Act of Supremacy), с който кралят става „върховен управител на Църквата на Англия“.

Лондон се отделя от Рим, а папата губи власт над духовните дела на Острова (власт, възстановена съвсем за кратко по време на кралица Мери - б.р.)

Този разрив трае векове. Едва през 1982 г., при папа Йоан Павел II и премиера Маргарет Тачър, Великобритания и Ватикана възстановяват дипломатическите си отношения след почти 450 години пауза.

Важно днес

Протестиращи обявиха „СарафOFF, уволнен си!“ пред Съдебната палата в София

Протестът е ден преди заседание на прокурорската колегия на ВСС

20:07 - 10.03.2026
Здраве

Една от 10 жени живее с ендометриоза, но заболяването остава от най-трудните за диагностициране

"Майчин дом" предлага безплатни прегледи за заболяването до края на месец май

18:47 - 10.03.2026
Живот

Най-после "женски" манекен ще тества колите за безопасност след десетилетия краштестове за мъже

С над 150 сензора THOR-05F представя по-точно уязвимостта на женското тяло

18:07 - 10.03.2026
Важно днес

Янкулов към прокуратурата: Защо се събират доказателства за корупция, без да се повдига обвинение?

Позицията на правосъдното министерство е част от задочен диалог между институциите по няколко актуални теми

16:57 - 10.03.2026
Важно днес

Над 2600 българи са евакуирани от 11 страни в Близкия изток

Тази вечер в София трябва да кацне последният полет от Рияд

16:52 - 10.03.2026
Важно днес

Американският министър на отбраната предупреди, че предстои „най-интензивният ден на удари“ срещу Иран

По данни на американските военни броят на изстреляните от Иран ракети е намалял с над 90% спрямо началото на операцията

16:30 - 10.03.2026
Бизнес

Съпрузите, които създадоха Covid-ваксината, напускат BioNTech

Угур Шахин и Йозлем Тюречи ще създадат нова биотехнологична компания

15:36 - 10.03.2026
Важно днес

Служител на район "Приморски" във Варна е задържан с 1500 евро подкуп

Прокуратурата твърди, че заподозреният е поискал сумата от собственик на преместваем обект

14:30 - 10.03.2026
Важно днес

Гърция планира да даде между 50 и 100 евро на човек заради високите цени на горивата

Предвиждат се и помощи за храна за уязвимите групи

14:29 - 10.03.2026