Антимонополната комисия разследва за картел 7 вериги и няколко сдружения на производители Снимка: © Getty Images

Комисията за защита на конкуренцията е образувала по своя инициатива три производства за предполагаем картел между търговските вериги и производители на храни, се посочва в съобщение на сайта ѝ. Проверките са по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията, който засяга забранени споразумения.

От него става ясно, че регулаторът проверява фирмите, които стопанисват магазините от веригите „Била“, „Кауфланд“, „Лидл“, „Фантастико“, „Метро“, „Промаркет“, „Т-маркет“, както и обединенията Сдружения за модерна търговия, Съюз на птицевъдите, Асоциация на промишленото производство, Асоциация на млекопреработвателите в България и Национална асоциация на млекопреработвателите.

Информацията бележи още един връх в ескалацията на напрежението през последните седмици около високите цени на храните. Служебното правителство отвори фронта срещу веригите с обвинения за предполагаема „спекула“ и „картел“ помежду им. Заговори се мерки за понижаване на цените, като например спорното предложение за изсветляване на надценките.

Бизнесът отхвърля обвиненията.

Днес от КЗК информираха, че от офисите са били иззети копия на документи и електронна кореспонденция, които комисията ще анализира в детайли. В съобщението се отбелязва, че доказването на подобни антитръстови нарушения изисква анализ на голямо количество данни и резултати в скоро време са невъзможни.

Новината за действията на антимонополния орган идват, след като по-рано днес председателят му Юлия Ненкова – след години на поста – даде първото си медийно интервю. По думите ѝ то е „продиктувано от това, че в последни месеци се говореше как КЗК нищо не прави, не влиза по магазините и не санкционира“.

„Това не е вярно“, каза Ненкова в ефира на bTV.

„Секторът на храните в страната е приоритет в дейността на Комисията и е постоянно наблюдаван и проучван от КЗК, за което свидетелстват множеството решения на Комисията през годините“, се казва в съобщението на регулатора. В него регулаторът критикува опитите за „дискредитирането“ му в публичното пространство.

Критики към КЗК, че не си върши работата, имаше от представители на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. А темата с цените на храните взе връх в разгара на предизборната кампания, превръщайки се в основна и за самото служебно правителство, назначено от Румен Радев.

Настоящото ръководство на комисията бе назначено по време на кабинета на ГЕРБ през 2016 г. В края на третия мандат на Бойко Борисов през 2021 г. мандатът му, който изтичаше, бе удължен от 5 на 7 години.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Доналд Тръмп номинира нов кандидат за главен прокурор

Решението идва часове след като първоначалният му кандидат за поста, бившият конгресмен Мат Гейц, се оттегли

09:46 - 22.11.2024
Важно днес

САЩ санкционираха “Газпромбанк”

Решението директно засяга вноса на руски газ в Европа и изпълнението на вече сключените договори

08:42 - 22.11.2024
Важно днес

Рязко застудяване през уикенда. Температурите падат с 10°

Червен код за ураганен вятър с пориви над 100 км/ч. е обявен за петък в областите Враца и Монтана

08:18 - 22.11.2024
Важно днес

Депутатите ще направят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024