Асен Василев се обяви против предизборната щедрост на ГЕРБ и ДПС към пенсионерите Снимка: © Screenshot

Еднократна добавка за част от пенсионерите може да осуети планираното трайно вдигане на всички пенсии от 1 юли. Това стана ясно от думите на министъра на финансите в оставка Асен Василев.

Той коментира предложение, което ГЕРБ и ДПС обявиха, че ще внесат за разглеждане в парламента. То предвижда еднократна добавка в размер на 75 лева за пенсионерите с най-ниски пенсии до 526 лева. Според тях това ще струва 40 млн. лева на НОИ.

„Позицията на Министерството на финансите, поне откакто аз го оглавявам, винаги е била за трайно увеличаване на пенсиите, а не просто да се дават еднократни помощи,“ заяви Асен Василев и призова НС да не се поддава на популизма и предизборните обещания.

Даването на добавки предизборно, коледни или великденски, е изключително порочна практика. Тя дели пенсионерите на групи. Така ако един човек получава пенсия от 527 лева, той няма да получи добавка, но ако пенсията му е с 3 лева по-ниска – той ще получи 75 лева добавка. Защо делим пенсионерите, а не правим стъпки към трайно увеличение на пенсиите им?“ заяви Асен Василев и се аргументира с динамиката на средната и минималната пенсия в последните 15 години.

Средната пенсия у нас през 2009 година е била 208 лева, в следващите 11 години е нараствала с под 10 лева на година и така през 2020 г. е била 382 лева, каза Василев и допълни, че след трайните увеличения на пенсиите през 2021, 2022 година – средната пенсия достига 788 лева през 2023 година.

„Това е повече от двойно на средната пенсия от 2020 година. А 2024 година, от 1 юли в закона за бюджета и НОИ е заложено средната пенсия да достигне 873 лева, което е почти 100 лева увеличение за всички пенсионери, всеки месец, а не 75 лева еднократно и предизборно,“ аргументира се финансовият министър.

Деленето на пенсионерите на групи, раздаването на пари безпринципно, без да са предвидени в бюджета е изключително порочна практика, която се използва, за да може да се държат пенсиите ниски. Ние искаме пенсиите да се увеличават и те се увеличават,“ заяви още Асен Василев.

Той обобщи и динамиката в размера на минималната пенсия от 2009 година насам – тогава минималната пенсия е била 136 лева, а 11 години по-късно през 2020 г. става 250 лева. През 2023 година е увеличена двойно до 523 лева, а от юли 2024 година са предвидени средства, така че да стане 580 лева.

Според Асен Василев предложението на ГЕРБ и ДПС за еднократна добавка за пенсионерите с най-ниски доходи, която ще струва 40 млн. Лева, на практика застрашава трайното увеличение на пенсиите за всички пенсионери от юли 2024 година. То предвижда увеличаване на средната пенсия с близо 100 лева и с около 50 лева - на минималната.

Василев обясни, че в момента в НОИ са събрани с 6 млн. лева повече осигуровки от планираните и че до края на годината те могат да станат 35-40 млн. лв. „но могат и да не станат“, обясни Василев.

При условие, че в НОИ няма излишък от 40 млн. лева, приемането на такова решение от НС, което не включва компенсиране от централния бюджет, поставя под риск да се направят трайните увеличения за всички пенсионери,“ каза Василев и призова „да не се заиграваме с популизма, а да направим това, което е правилно“.

Финансовият министър коментира, че всички пенсионери заслужават достойни старини и по-високи пенсии, според заслугите си към пенсионната система. По думите му еднократна великденска добавка няма да обхване 90% от пенсионерите, които имат дори с три лева пенсия, по-висока от линията на бедността, която през 2024 година е 526 лв.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пеевски се подиграва с Борисов: "Джейхан Ибрямов е личен масажист на Мечо"

Парламентът не позволи на Сарафов да продължи разследването срещу Ибрямов

13:43 - 24.01.2025
Важно днес

Полетите от и до България от Ирландия са отменени заради рекордно силни ветрове

Нарушен е целият въздушен трафик, червен код за опасно време в Ирландия и Шотландия

12:09 - 24.01.2025
Важно днес

Нови сигнали за измамени по схемата "кредити за хиляди левове вместо безплатно лечение"

Фирмата, свързана със схемата, оперирала и в други страни

11:33 - 24.01.2025
Важно днес

Една от най-големите руски рафинерии гори след мащабна атака

Рафинерията е едно от ключовите съоръжения на руската петролна промишленост

10:42 - 24.01.2025
Политика

САЩ са арестували 538 нелегални мигранти и са депортирали стотици

Масовата операция се случва само няколко дни след началото на втория мандат на Доналд Тръмп

10:39 - 24.01.2025
Спорт

Джокович намекна, че краят на кариерата му наближава

Тенисистът приключи участието си в Australian Open след контузия

10:11 - 24.01.2025
Важно днес

Времето през уикенда ще е топло за сезона

Максималните температури ще са от 10 до 15°

09:43 - 24.01.2025
Важно днес

ГЕРБ няма да подкрепи свалянето на имунитетите на депутатите от ДПС-Доган

Към този момент единствено Рангелов и Ибрямов не са се отказали от имунитети си доброволно

09:26 - 24.01.2025