"Вече няма криза, ресторантите са пълни, цените в тях бяха едни от най-бързо растящите и не виждам причина да останем на 9%", така бившият финансов министър Асен Василев коментира по БНР недоволството на ресторантьорите от планираното отпадане на намалената ставка на ДДС.
Облекчението беше въведено като антикризна мярка по време на пандемията от COVID-19. Макар че ограниченията заради заразата отпаднаха отдавна, а браншът неведнъж се похвали, че е възвърнал нивата на оборотите си отпреди разпространението на вируса, ресторантьорите продължават да ползват преференциално ДДС. Не се забелязва преференциалното облагане да се отразява в крайната цена за потребителите.
Инициатива от страна на бившия финансов министър Асен Василев за връщане на ставката от 20% още от януари 2024 година не липсваше, но предложенията бяха отхвърлени от ГЕРБ и ДПС в 50-ото Народно събрание.
В крайна сметка в закона за ДДС беше записано, че намалената ставка за ресторантите отпада след 31 декември 2024 година и финансовото министерство потвърди, че не възнамерява да удължава действието ѝ през 2025 година.
"Годишният ефект от връщането на по-високата ставка е 400 млн. лв. Преференциалните ставки по принцип са предпоставка не само за увеличаване на административната тежест, но те са и предпоставка за отклонение от данъчно облагане", заяви преди дни служебният финансов министър Людмила Петкова.
След като преди изборите служебният финансов министър предупреди, че се очертава ръст на разходите с 18 млрд. лв. за 2025 година, в деня след вота Людмила Петкова обяви, че не се налагат данъчни промени, които да "покрият" въпросните разходи или други мерки, а финансовото министерство ще внесе бюджет с дефицит от 3%.
"Всеки път, когато има избори, се появява дупка в бюджета. Този път съвсем нагло, в деня след изборите стана ясно, че проблем няма. Така бившият финансов министър Асен Василев коментира по БНР внушенията за дефицит, надхвърлящ в пъти изискването за 3%, които отпаднаха в деня след изборите.
"Вдигане на данъци не се налага и мисля, че това вече всички го видяха, не е разписано подобно и в данъчните закони," коментира още Асен Василев и допълни, че дефицитът за догодина да е в рамките на 3%.
Според него е важно да се заложат набор от мерки за увеличаване на превенцията и извънболничната помощ в здравната каса.
"Да се разшири кръга от безплатни лекарства или те да са с по-малко доплащане, защото това в крайна сметка спестява пари на касата, хората са по-здрави и не се налага скъпоструващо лечение след това в болницата", заяви Василев.
Докато той беше финансов министър, кабинеът "Денков" реши 56 медикамента за сърдечни заболявания да се поемат изцяло от НЗОК.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: