"Аз никога не лъжа": Борисов смята, че санкциите срещу Пеевски може да отпаднат, ако той се поправи Снимка: © Пресцентър ДПС

"За разлика от другите, аз никога не лъжа. Аз лично съм разговорял с определни хора за сваляне на санкциите по "Магнитски"", призна отново лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, след като само ден по-рано обяви, че е водил лични преговори с бившия външен министър на Великобритания Дейвид Камерън за сваляне на санкциите срещу Делян Пеевски. Часове по-късно посолството на Обединеното кралство в България обясни, че има законов ред за оспорване на наложени санкции и опровергаха казаното от лидера на ГЕРБ.

Борисов обаче благодари на посолството на Великобритания - по думите му позицията на дипломатическата мисия опровергава твърденията, че в замяна на отпадането на санкциите е "търгувано с тръби". В нея се казва, че искане за отпадане на санкциите не е подавано от името на който и да е български гражданин, включен в списъка със санкции по режима на Обединеното кралство за глобални санкции срещу корупцията.

Борисов обаче явно не прави разлика между санкциите на Обединението кралство и тези на САЩ по закона "Магнитски".

Споменавайки "търговия с тръби", той визира публикацията от началото на октомври на американския в. "Уолстрийт джърнъл", според която лидерът на ГЕРБ е разговарял с Доналд Тръмп-младши за продажба на дял от "Турски поток" в замяна на отпадане на санкциите по закона "Магнитски" на негови "близки съюзници". Срещата се състои по време на визитата на Тръмп-младши в България. Санкции по закона "Магнитски" бяха наложени на Делян Пеевски и Владислав Горанов през 2021 г. от Службата за контрол на чуждестранни активи към Министерството на финансите на САЩ, а не от Обединеното кралство.

Едва през 2023 г. Делян Пеевски беше санкциониран от Великобритания заедно с Илко Желязков (бивш зам.-шеф на Бюрото за контрол на СРС) и хазартния бос Васил Божков (те двамата са и под американски санщции - б.р.)

Независимо от объркването обаче Борисов смята, че санкциите срещу Пеевски могат да отпаднат, ако той се поправи. Явно според него това вече се случило, тъй като без свян призна, че е преговарял за сваляне на санкциите.

Той легитимира постъпката си с аргумента, че по време на правителството на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" именно от коалцията дойде посланието, че "Пеевски се е поправил". Подобно изказване направи преди време депутатът Даниле Лорер, а по-късно се отметна от думите си.

Лидерът на ГЕРБ дори заяви, че не е бил сам в разговорите за сваляне на санкциите на Делян Пеевски, а в тях са участвали още лидерите на коалицията Кирил Петков, Асен Василев и Христо Иванов. Вчера Борисов заяви, че с тогавашният лидер на "Да, България" Христо Иванов са обсъждали многократно как да паднат санкциите - нещо, което Иванов отрече категорично.

"Всеячески искат да сложат Пеевски при мене, а те да се отърсят - изобщо не ми пука. Докато има стабилно мнозинство чрез него (чрез Пеевски, бел.авт.), и правителството, и държавата - аз ще го правя", подчерта Борисов, който съвсем доскоро се гневеше от това, че го "опаковат" с лидера на ДПС-Ново начало.

Самият Делян Пеевски също взе отношение по дискусията, като припомни, че обжалва американските санкции и според него, когато те "приключат, ще приключат и английските".

"Аз работя само по закон", заяви депутатът.

Той твърди, че по време на коалиционното управление на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" лидерите на коалицията са се "надпреварвали да предлагат помощ за санкциите по "Магнитски"".

По думите му е имало разговор в неговия кабинет с Кирил Петков, Асен Василиев, Христо Иванов, които предложили следното: "имаме много голямо желание да работим с теб, не понасяме Борисов. Искаме съюз с теб срещу Борисов. Можем да уредим с нашите контакти с Джим О'Браян и с Алекс Сорос да се свалят тези санкции, но трябва да пенсионираме Борисов, защото искаме да вземем неговия електорат. Докато него го има ние няма да пораснем". Изгоних ги всичките. Отидох при Борисов и му разказах", посочи Пеевски.

Христо Иванов се върна, за да опровергае Борисов за "Магнитски": "Вградил се е в статуквото на Пеевски като мома в мост"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Екобулпак" спира обслужването на контейнерите за разделни отпадъци в 16 столични района

Столичната община се усъмни в мотивите насред криза с боклука

14:18 - 06.11.2025
Живот

Инсталация за безплатна безалкохолна бира в София повдига темата за отговорно шофиране

Съоръжението е част от кампанията "Алкохолът е лош шофьор" на "Каменица"

11:11 - 06.11.2025
Важно днес

Общественият съвет за Национална детска болница подаде оставка

Силви Кирилов я прие и нарече "внушения" аргументите за липса на прозрачност

11:05 - 06.11.2025
Важно днес

Василев: Властта да не се крие в теменужките, а да обясни бюджета или да го преработи

Бившият финансов министър определи като "рекет" проектобюджета

10:34 - 06.11.2025
Важно днес

Кметът на "Изгрев" "наказа" министъра на културата като изгони театралната му школа от читалището

Кметът наказа десетки деца, като ги изгони от школата, заради това, че е един от преподавателите в нея е Росен Белов

10:23 - 06.11.2025
Важно днес

Цигарите поскъпват от Нова година заради по-висок акциз

Косвеният налог ще оскъпи и нагреваемите тютюневи изделия

09:44 - 06.11.2025
Технологии

Google Gemini влиза в iPhone: Siri става “по-умна”

Анализатори споделят, че бъдещата система Gemini ще засенчи настоящия изкуствен интелект на Apple

08:57 - 06.11.2025
Важно днес

Суперлуната на бобъра освети ноемврийското небе

Луната на 5 ноември е била на около 356 980 км от Земята

08:45 - 06.11.2025