България е приета в чакалнята на еврозоната ERM II Снимка: © Getty Images

Членството на България в валутно-обменния механизъм - чакалнята на еврозоната - е одобрено от финансовите министри на еврозоната и ръководството на Европейската централна банка. Това става ясно от прессъобщение на ЕЦБ, публикувано в петък. От 1 октомври 2020 г. ще започне да действа и директният европейски надзор над българските банки.

Централният валутен курс на българския лев ще остане на 1 евро = 1,95583 лева. Ще се следи и стандартен марж на отклонение от плюс минус 15% от стойността на централния курс.

"В същото време, следвайки внимателна оценка на целесъобразността и устойчивостта на валутния борд на България, беше прието, че България се присъединява към ERM със съществуващия си режим на валутен борд като едностранен ангажимент, който не води до допълнителни задължения за ЕЦБ", се казва в съобщението.

Гуверньорът на БНБ Димитър Радев обяви решението за исторически акт, който ще има голямо значение за бъдещето на България.

"Това е акт, който трябва да ни обединява. Знам, че няма да стане днес, но съм убеден, че рано или късно ще се получи. Това е исторически акт, тъй като той дава тежест на България, каквато тя никога не е имала при решаването на европейските дела. Тя надхъврля както размера на нашата икономика, така и размера на нашата територия. Нямаше да бъде завършен, ако не беше подкрепен с важни политически актове. Използвам повода, за да подчертая този принос - имаше 2 или 3 критични момента, в които трябваше да се вземат важни политически решения. Като свидетел на тези решения, мога да кажа, че премиерът беше на висотата на тези решения", каза той.

"Това е решение, съпоставимо с няколкото исторически в прехода решения, свързани с по-голямата интеграция в евроатлантическото семейство - членството в НАТО и ЕС. Това е само началото, защото следващата логична стъпка е присъединяването на еврото. То ще се случи, когато извървим всички стъпки пред нас. Работата, която свършихме, ни дава надежда да вярваме, че сме на правилна посока. Интеграцията на страната ни в еврозоната свързва икономиките на държавите по начин, който е цивилизационен избор. След присъединяването ни в еврозоната България ще участва във втората резервна валута в света. Свързваме се с кръвоносната система на една от най-големите икономически формации в света. Членството в ЕРМ 2 изискват допълнителни реформи за конвергенция с богатите държави на ЕС. Но точно днес бих искал да заявя, че когато българските институции се обединят около една цел, те могат да бъдат успешнии", коментира финансовият министър Владислав Горанов.

Решението за включването на лева в ERM II е взето под условието, че България ще се присъедини към Банковия съюз и ERM II едновременно, а българските власти ще завършат процеса по въвеждане на серия от мерки, които са особено важни за плавния преход и включването в ERM II, се казва в писмото на ЕЦБ.

Тези мерки се отнасят до шест области: банков надзор, макропруденциална рамка, надзор над небанковия финансов сектор, законова рамка за борба с изпирането на пари, законодателство за несъстоятелността и управлението на предприятия с държавна собственост.

"Членовете на ERM II приветстват положителната оценка на ЕЦБ и ЕК за прилагането на тези условия. ЕЦБ днес обяви, че установява режим на близко сътрудничество с Българската народна банка", се казва в съобщението.

Българските власти поемат ангажимент да следват стриктни икономически политики с цел запазване на икономическата и финансова стабилност и да постигнат висока степен на устойчива икономическа конвергенция с останалите членове от валутния механизъм.

Правителството е поело ангажимент да приложи специфични мерки за небанковия сектор, държавните предприятия, законодателството за несъстоятелността и прането на пари.

България ще продължи да приллага разширените реформи, извършвани в съдебната система и в полето на борбата срещу корупцията и организираната престъпност в Бългаиря с оглед на значението им за стабилността и интегритета на финансовата система, подчертават от ЕЦБ.

Ще бъде продължено внимателното наблюдение на развитието на макроикономическата политика и приложението на мерките в съответните сфери.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Руски кът" в училище - МОН обяви кои училища работят с проруски организации

Образователното министерство не вижда руска пропаганда

19:07 - 21.05.2025
Политика

Защо в Пловдив няма протести в градския транспорт? Защото и него никакъв го няма

Но за разлика от стачката в София - тук синдикатите си мълчат

18:00 - 21.05.2025
Важно днес

Четвърти ремонт затруднява трафика по магистрала "Тракия"

Срокът за приключване на ремонтите е до края на юни

17:36 - 21.05.2025
Важно днес

МОН публикува отговорите на матурата по български език и литература

Над 50 000 зрелостници се явиха на изпита

16:44 - 21.05.2025
Политика

Росен Желязков нарече Васил Терзиев "съдружник" в решението на транспортната криза

Ако на кмета не му трябвали държавните 15 млн. лева, можел да ги върне

16:07 - 21.05.2025
галерия

Режисьорският дебют на Скарлет Йохансон изправи на крака публиката в Кан

"Eleanor the Great" получи петминутни аплодисменти на премиерата си

15:35 - 21.05.2025
Важно днес

Германия арестува тийнейджъри от неонацистка група за заговор

Властите предупреждават за нарастваща радикализация сред младежите

14:44 - 21.05.2025
Европейски дневници

Доставките от Temu и Shein ще се таксуват по 2 евро в Европейския съюз

Европейската комисия предприема мерки срещу евтиния внос от онлайн търговци извън ЕС

14:15 - 21.05.2025
Важно днес

Емилия Русинова, свързвана с „Осемте джуджета“, временно застава начело на СГП

Илиана Кирилова бе освободена поради навършване на пенсионна възраст

13:54 - 21.05.2025