България ще получи 1 259 728 допълнителни дози от ваксината на Pfizer/BioNTech от следващата поръчка на ЕК. Това обяви премиерът Бойко Борисов във включване на живо във Facebook.
Решение за очакваните допълнителни 1 млн. дози васкини от Pfizer/BioNTech за страната ни се чакаше дълго. Делът на България от общо 10-те милиона дози за целия ЕС ще се запази, както се очакваше, като дори получаваме с около 100 хил. дози повече от първоначално обявеното количество. Дозите би трябвало да пристигнат по ускорена процедура между април и юни 2021 г.
До този момент страните от ЕС все още не успяваха да се споразумеят за разпределението, защото Австрия, Чехия и Словения не бяха съгласни с квотите, които португалското председателство на ЕС предлага. Това са 3 от 6-те страни - част от коалицията около Себастиан Курц, която настояваше най-активно за отпускане на солидарна помощ на най-изоставащите държави в имунизирането на населението.
Самата Австрия признаваше, че ваксинационната й кампания върви около средното ниво на ЕС, т.е. страната не е в групата на най-засегнатите от сгрешеното национално планиране и залагане на много високи доставки от AstraZeneca за сметка на иРНК-ваксините, какъвто е случаят с България например.
Лидерите на страните от съюза дадоха да се разбере още миналата седмица, че няма да увеличават квотата на Виена за иРНК-ваксини и поставиха Себастиан Курц в изолация.
Според идеята на Лисабон, около 30% от десетте милиона допълнителни дози до 30 юни трябва да се запазят приоритетно за най-изоставащите в имунизирането на населението си държави - за България е предназначен най-голям дял. Останалите в групата са Чехия, Хърватия, Естония, Латвия и Словакия.
ЕС предлага България и още 5 страни да получат най-много ваксини от следващата доставка на Pfizer
Алберто Нардели, европейски кореспондент на Bloomberg, публикува следното разпределение от португалското предложение:
- България - 1 151 889 дози
- Чехия - 142 940 дози
- Естония - 41 553 дози
- Латвия - 376 689 дози
- Словакия - 602 921 дози
- Хърватия - 684 009 дози
Останалата част от доставките ще се разпределят по стария квотен принцип според големината на населението. При това положение България трябваше да получи и още 108 000 дози в допълнение към "солидарната" подялба за второто тримесечие на 2021.
Politico съобщава, че посланиците на Чехия, Словения и Австрия са отказали да подкрепят това разпределение. Очаква се всички представители на държавите членки в Брюксел да се съберат отново в опит за разрешаване на проблема.
Кои от държавите са поръчали пълната или още по-висока от националната си квота от Pfizer/BioNTech и кои (като България) са оставили своя дял неизползван:
The leaked draft document from yesterday's COREPER meeting reveals one interesting information: How much each EU country buy of the Pfizer vaccine
— Jean Fisch (@Jean__Fisch) April 1, 2021
Most took their pro-rata share (incl 🇧🇪) but some took much more (Denmark, Malta ..) and others much less (Latvia, Slovakia, ...) https://t.co/VZFbAF7y77 pic.twitter.com/uJhenQIzPe
"Това е стратегията на базара - влизаш с висока оферта, приемаш по-ниска. Само че този път няма да се получи", казва дипломат от ЕС пред Politico.
Всяка доза, дадена по "солидарната" линия за страни като България, означава отнемането й от друга държава. А Австрия, която беше най-шумният поддръжник на идеята за "солидарното" преразпределение на 10-те милиона ваксини сега няма да получи по-щедро количество от тях - но няма и необходимост на фона на ситуацията в закъсалите страни.
"На практика натискът на Себастиан Курц за увеличение на дозите за страната му всъщност доведе до предложение, в което Виена ще трябва да се откаже от ваксини. А това е политическа игра с висок залог за Курц", се казва в публикацията.
Решението на този спор беше прехвърлено на нивото на посланиците в ЕС, защото правителствените лидери така и не се разбраха за по-приемливо разпределение - Курц дори заплаши с вето всяко решение, което остави Австрия без достъп до допълнителните дози.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: