Пет български компании ще сътрудничат на „Уестингхаус“ при изграждането на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“, базирана на технологията AP1000.
Споразуменията за това бяха подписани в сградата на Американската търговска камара в София, съобщават от Министерството на енергетиката.
Най-позната от петте компании е „Главболгарстрой“. Тя е една от най-крупните строителни фирми в България и Югоизточна Европа.
Българската компания OSKAR EL се занимава с инженерингова дейност и автоматизация на процеси. Фирмата извършва проектиране и изграждане на системи за електроуправление на машини и съоръжения на комплексни проекти в енергетиката.
ENPRO Consult също е инженерингова фирма с опит в областта на индустриалните технологии.
EnergoService доставя инженерингови услуги и продукти за ядрени и конвенционални централи.
EQE България е създадена през 1992 г. в София като смесено дружество с EQE International - САЩ, предоставящо специализирани услуги за анализ на безопасността и сеизмично укрепване на рискови и високотехнологични обекти и съоръжения като ядрени и конвенционални електроцентрали, металургичната и химическата индустрия.
От министерството на енергетиката уточняват, че чрез меморандумите се задълбочава потенциалът за сътрудничество в производството на ключови компоненти, включително системи за контрол и управление, системи за радиационен мониторинг, както и предоставяне на различни инженерни, консултантски и строителни услуги.
Министърът на енергетиката Румен Радев очаква към петте български компании да се присъединят и още. Той добави, че изграждането на местна верига за доставки в дългосрочна перспектива е изключително важно за нашия национален интерес, а екипът на министерството ще направи всичко възможно, за да подпомогне този процес.
Дейвид Дърам от "Уестингхаус “ заяви, че българската ядрена верига за доставки има богат опит и е от ключово значение в подкрепата за усилията на компанията да достави успешно най-модерния доказан в света реактор AP1000.
От „Уестингхаус“ изразиха увереност, че сътрудничеството с „АЕЦ Козлодуй“ по проекта за изграждане на нов ядрен блок с технологията AP1000 ще създаде и една голяма екосистема от местни компании, работещи в областта на ядреното инженерство, която да се превърне в гръбнака на бъдещата ядрена индустрия, базирана на тази технология, в цяла Европа.
"Това е първата стъпка от многото, които предстоят в този процес", посочи посланикът на САЩ в България Кенет Мертен и определи деня като добър за партньорството между България и САЩ, както и между "Уестингхаус" и българските компании.
България може да се превърне в първата държава в Европа, която пуска в експлоатация реактор, базиран на технологията АР 1000. В момента подобни ядрени мощности работят в Китай и САЩ.
Американската компания и „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“ имат сключен договор за проучване предварителни инженерни дейности за изграждане на нов американски реактор.
Според "Капитал" започване на реални строителни дейности може да се очаква най-рано към 2026 г.
БТА припомня, че според представителството на „Уестингхаус“ в България, 2032 година е реалистичен срок да заработи седми блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй “.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: