България пак ще иска от Европейската комисия предоговаряне на инвестициите по Плана за възстановяване, като две от основните настоявания са за пореден път да се отложи въвеждането на пазарни цени на тока за бита, но в същото време да отпадне забраната за производство на скъпа електроенергия от въглища.
Това се разбра от думите на вицепремиера Томислав Дончев, който съобщи, че страната ще оттегли вече подаденото искане за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), докато се опитва да предоговори част от заложените като условия реформи.
Според Дончев България настоява, че към този момент трябва да отпадне либерализацията на пазара на ток за битовите потребители. Към момента това беше едно от условията, заложени като реформи срещу средства по Плана за възстановяване и устойчивост.
Законът предвижда битовите потребители да излязат на свободния пазар на електроенергия от 1 юли 2025 г., но от думите на Дончев стана ясно, че ще бъдат инициирани законови поправки, така че либерализацията отново да се отложи, докато се "създадат адекватни механизми за защита на потребителите". Това се случва за пореден път.
"По другия спорен момент, който спъваше получаването на втория транш досега - Пътната карта за климатична неутралност, България претендира, че е изпълнила изискванията и са дадени всички аргументи пред ЕК за това. В същото време сме поискали да отпадне задължението ни за законова забрана на производството на електроенергия от въглища от 2038 г. и да се запази само на ангажимента за ограничения на общите годишни въглеродни емисии. Няма да има такава забрана, застопорена в закон", коментира Дончев.
Произведеният от въглища ток е скъп именно заради въглеродните емисии, а този ток влиза в микса на цената - в това число и на държавно регулираната все още стойност за домакинствата. На този фон мотивът за отлагане на пазарния принцип за цените на електроенергията за бита отново е "защита на потребителите".
След като приключат преговорите с Европейската комисия за предоговаряне на условията, правителството ще подаде ново искане за второто плащане от 653 млн. евро заедно с преработения план и енергийните проекти по новата глава REPowerEU. Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев, като според него страната има шанс да получи средствата в пълен обем.
Процесът на реорганизация на инвестициите в ПВУ продължава и се очаква да приключи в края на април. Според Дончев "съществуват всички предпоставки България да подаде ново искане за второ плащане и да получи такова до края на годината".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: