Беларус освободи 52 политически затворници, САЩ отмени част от санкциите

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Беларус е освободил 52 политически затворници в замяна на решението на САЩ да отмени санкциите срещу националната авиокомпания "Белавиа".

Новината дойде след срещата на американския пратеник Джон Коул с президента на Беларус Александър Лукашенко.

Местната агенция "Белта" твърди още, че САЩ ще възстановят и своето посолство в Минск, което е затворено от началото на войната в Украйна.

Associated Press съобщава, че един от помилваните затворници Микалай Статкевич е отказал да се присъедини към групата от дисиденти, пуснати на свобода през границата на Беларус и Литва.

Статкевич е останал в ничията земя между двете държави и многократно е настоявал да бъде пуснат обратно в родината си. Граничните полицаи обаче не му разрешават да влезе в страната.

Статкевич е бивш кандидат за президент и един от най-популярните опозиционери срещу Лукашенко

Арестуван е през 2010 и е осъден на 6 години затвор по обвинение, че провокирал масови безредици, а през 2015 г. е пуснат на свобода по настояване на САЩ. Той е задържан и вкаран в затвора с присъда от 14 години след последните мащабни протести срещу диктатурата в Беларус.

Сред освободените политически затворници е и Ихар Лосик - журналист от "Свободна Европа", на 33 г., осъден през декември 2021 г. за "организиране на масови бунтове и разпалване на социална омраза".

В групата влизат още няколко чуждестранни граждани - включително литовци, латвийци, поляци, германци, един французин и един гражданин на Великобритания.

Завръщането на Сярхей Циханоуски, или как Беларус може да сложи край на диктатурата

Важно днес

Съдът остави в ареста двете тийнейджърки от убийството в Пловдив

Пред съда се събраха протестиращи, които настояват за тежки наказания

12:50 - 13.08.2026
галерия

От Испания до Исландия – пълното слънчево затъмнение в снимки

Испания наблюдава първото си пълно слънчево затъмнение от 1905 г. насам, а в голяма част от Европа явлението беше частично

12:33 - 13.08.2026
Важно днес

Почина Антон Станков - бивш министър на правосъдието при НДСВ

Той е починал след кратко боледуване на 60-годишна възраст

12:08 - 13.08.2026
Важно днес

Васил Терзиев поздрави Бургас и призова заедно да се възползваме от шанса „Евровизия 2027“

Големият финал ще се проведе на 15 май 2027 г.

11:34 - 13.08.2026
Важно днес

Бургас ще бъде градът домакин на "Евровизия 2027"

Двата полуфинала ще бъдат на 11 и 13 май, а финалът ще е на 15 май

11:00 - 13.08.2026
Бизнес

Джош Къшнър купи „Лос Анджелис Лейкърс“ за рекордните 12,5 млрд. долара

По-малкият брат на Джаред Къшнър от години се дистанцира политически от семейство Тръмп

09:57 - 13.08.2026
Важно днес

„Евровизия“ променя правилата за домакинство от 2027 г.

Победителят няма да може да бъде домакин на „Евровизия“, ако страната участва във въоръжен конфликт

09:20 - 13.08.2026
Важно днес

Само 17 минути е разпитван ключов таен свидетел по делото срещу Благомир Коцев

Свидетел 3-АС-30 е дал показанията си на 9 октомври 2025 г., а само ден по-късно твърденията му се оказват ключови за съда

09:02 - 13.08.2026
Живот

Милиони в Европа наблюдаваха пълното слънчево затъмнение

Пълната фаза на затъмнението премина през Гренландия, Исландия и Испания

08:03 - 13.08.2026