Футболната лига обвини БФС в рекет след наложени глоби срещу "Левски" и "ЦСКА-София" Снимка: © ПФК Левски София/levski.bg

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Глоби след дербито между "Левски" и ЦСКА-София станаха нов повод за напрежение в българския футбол. Президентът на Професионалната футболна лига (ПФЛ) Атанас Караиванов обвини във "финансов рекет" дисциплинарната комисия към Българския футболен съюз (БФС).

В публикация в профила си във Facebook той твърди, че комисията извършва "чист рекет по измислени правила".

Причината за недоволството му е са глоби, които бяха наложени на двата най-титулувани футболни клуба в България - "Левски" и "ЦСКА-София". Двата тима се изправиха един срещу друг в неделя в среща от 8-ия кръг на Първа лига.

Във вторник обаче дисциплинарната комисия към БФС обяви, че налага глоби и на двата отбора заради поведението на техните фенове по време на мача. "Левски" беше санкциониран със 7300 лв, а ЦСКА с 9300 лв.

Караиванов смята, че наложените санкции са неоснователни, тъй като двубоят е протекъл мирно. Вместо да получат поощрение или подкрепа за усилията обаче, БФС е предприел "пореден финансов рекет" срещу отборите

"Колко пари е осигурил като възнаграждение за дербито на “сини” и “червени” БФС, за да си позволи да налага санкции с подобен размер?...Крайно време е глобите и съдийските такси да са съобразени с приходите, които БФС осигурява на клубовете. Отборите от Първа лига плащат за съдийски такси и глоби над 2 600 000 лева, добавете към тях комисионата на БФС от над 700 000 лева за тв права - над 3,3 милиона лева. Бъркането в джоба на отборите в турнира за купата на България и Втора лига е само лек “бонус", пише той.

Освен президент на ПФЛ Атанас Караиванов е и член на настоящия Изпълком на БФС. Това е и една от най-острите скорошни реакции срещу ръководния орган на българския футбол.

Тя идва няколко седмици, след като беше представен проект, който предлага администрирането на първенствата на Първа и Втора лига да премине от БФС към професионалната лига. Очакванията са от началото на сезон 2026-2027 състезанията да се организират от професионалните клубове под шапката на ПФЛ.

Важно днес

Временен срив в мобилното банкиране на ДСК остави потребителите без достъп

Техническият проблем продължи няколко часа

14:22 - 24.12.2025
Важно днес

Катастрофа затрудни движението по АМ "Тракия" край отбивката за АМ "Марица"

Инцидентът е станал в платното в посока Бургас

12:10 - 24.12.2025
Важно днес

Двама полицаи загинаха при взрив в Москва, на метри от експлозията, убила генерал

Бомбата е взривена на пресечка на улицата, на която избухна колата на ген. Фанил Сарваров

09:19 - 24.12.2025
Важно днес

Марко Рубио забрани на бивш еврокомисар да влиза в Америка

Тиери Бретон отговаряше за регулацията на социалните мрежи в ЕС до 2024 г.

08:51 - 24.12.2025
Важно днес

На 24 декември имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени

Отбелязваме паметта на светицата и мъченица Евгения

08:35 - 24.12.2025
Коледен булевард

Коледата идва тихо. Понякога дарителството също.

Повечето от нас искат да помагат, но отлагат

08:04 - 24.12.2025
Живот

Медена магия: канелени сладки, които топят зимата - рецепта

С Dr. Oetker ви каним да направите именно тези нежни меденки – малки, ароматни съкровища, които стоплят и най-студения ден.

08:02 - 24.12.2025
Кино и сериали

Празнични кино вечери пред телевизора – за нея, за него, за децата, идват с Vivacom

Vivacom отключва всички ТВ канали за всичките си ТВ платформи

07:56 - 24.12.2025