Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Германският производител на сандали с коркови подметки Birkenstock претърпя разочарование при излизането си на борсата в Ню Йорк.

Компанията обяви цена от 46 долара на акция при първичното си борсово предлагане, което щеше да означава пазарна капитализация от почти 8,5 млрд. долара.

Търговията обаче тръгна с доста по-ниско предлагане на 41 долара за акция, а в края на първия ден падна до 40,2 долара, или 12,6% под очакваното за мениджмънта на Birkenstock.

Инвеститорите дават сигнал, че смятат германската компания с 249-годишна история за надценена - знак за акционерите, че са преценили погрешно търсенето на пазара.

Подобен изненадващ спад спрямо първоначалните прогнози за популярен бранд се случи през 2019 г., когато Uber стана публична компания. Акциите ѝ паднаха със 7% под исканата цена от 45 долара, преди все пак да се възстановят.

Пласирането на акциите на Birkenstock привлече малко под 1,5 млрд. долара. Близо 2/3 от парите ще отидат в основния собственик на бранда, фонда L Catterton, който е свързан с луксозната група LVMH. Публичното предлагане на акциите няма да промени контрола върху собствеността на производителя на обувки.

Произходът на Birkenstock датира още от 1774 г., когато обущарят Йоханес Биркенщок поставя основите на бъдещата семейна "империя". При патентоването на подметката, разработена през 1902, компанията казва, че това е "най-добрата алтернатива на босото ходене", като помага за балансиране на тежестта на тялото и намаляване на точките на натиск и търкане на крака.

Удобни, издръжливи и със запомнящ се дизайн, сандалите им отдавна се смятаха за антитеза на "висшата мода", но постепенно се превърнаха в попкултурен символ.

Все по-често те се възприемат като моден аксесоар, за което помогнаха и колаборациите им с луксозни брандове като Dior и Manolo Blahnik.

Дори Барби, изиграна от Марго Роби, носеше чифт розови сандали Birckenstock във финалната сцена на едноименния филм.

По-слабият старт на борсата все пак не е изключение за германския производител. Интересът към излизането на борсата в последната година е по-слаб от обичайно, като новите публични компании спаднаха до най-ниската си точка от 2009 г. насам.

Важно днес

Кола удари трима работници на АПИ

Служителите на АПИ са почиствали храсти при околовръстния път на Ботевград в посока София

17:17 - 20.06.2026
Важно днес

Един човек загина след сблъсък на два товарни влака в Германия

Двата вагона излизат от релсите падат от мост

17:03 - 20.06.2026
Важно днес

Свръхнатоварен трафик наложи временно ограничаване на движението по магистрала "Струма"

В продължение на повече от два часа движението към "Кулата" беше ограничено

16:27 - 20.06.2026
Кино и сериали

Toy Story 5 и историята за таблет в детската игра може да запише най-силния боксофис дебют за годината

В петата част на "Играта на играчките" към актьорския състав от Том Ханкс, Джоан Кюсак и Тим Алън, се присъединява и водещият Конън О'Брайън

16:02 - 20.06.2026
Важно днес

Инициативен комитет издига Андрей Гюров за президент, обяви Атанас Атанасов

Той трябва да обяви дали Георги Кандев ще бъде него вицепрезидент

14:12 - 20.06.2026
Важно днес

Борисов поздрави Радев за санкциите срещу Русия

Според лидера на ГЕРБ Радев се е справил "изключително добре"

13:26 - 20.06.2026
Важно днес

Делян Добрев напуска Народното събрание и дава "път на младите" в ГЕРБ

Дългогодишният депутат от ГЕРБ ще напусне парламента следващата седмица

12:05 - 20.06.2026
Важно днес

Консервативният президент на Полша отне на Володимир Зеленски най-високото държавно отличие на страната

Доналд Туск се опита да намали дипломатическото напрежение между Киев и Варшава

11:59 - 20.06.2026