Американските власти са започнали проверки срещу бившите директори на ЦРУ и ФБР Джон Бренън и Джеймс Коми, съобщи Fox News Digital, позовавайки се на източници от Министерството на правосъдието.
Проверките са свързани с предполагаеми злоупотреби по време на правителствените разследвания на намесата на Русия в президентските избори в САЩ през 2016 г. Тогава Доналд Тръмп спечели надпреварата срещу кандидата на демократите Хилъри Клинтън, а разследванията поставиха под въпрос легитимността на изборния процес.
Обхватът на текущите наказателни разследвания срещу Бренън и Коми остава неясен. Според източниците, Джон Ратклиф, директор на националното разузнаване, назначен от Тръмп, е посочил Бренън като потенциален обект на съдебни действия.
До момента ФБР отказва коментар по темата, а ЦРУ и Министерството на правосъдието не са излезли с официални изявления. От Белия дом обаче дойде първа реакция: говорителят Каролайн Ливит заяви пред Fox News, че е удовлетворена от решението на Министерството на правосъдието да започне проверка.
Джон Бренън и Джеймс Коми от години са подложени на критики от страна на Доналд Тръмп и неговите съюзници заради ролята си в разследванията за руска намеса.
Коми оглавяваше ФБР, когато през 2016 г. беше започнато официално разследване за евентуална координация между щаба на Тръмп и руските власти. През 2017 г. Тръмп уволни Коми малко след като той публично потвърди, че настоящият президент е разследван.
По-късно случаят беше поет от специалния прокурор Робърт Мълър, който повдигна обвинения срещу няколко приближени на Тръмп, но не откри доказателства за престъпен заговор с Русия.
Джон Бренън ръководеше ЦРУ, когато през януари 2017 г. американските служби публикуваха доклад с твърдението, че руското правителство, начело с президента Владимир Путин, се е стремяло да наклони резултата от изборите в полза на Тръмп. Въпреки критики към методологията, това заключение не беше оспорено при по-късен преглед на анализа, извършен от ЦРУ.
Разследванията срещу Бренън и Коми се разглеждат от мнозина като продължение на усилията на администрацията на Тръмп да постави под съмнение легитимността на предишните разследвания срещу него. По време на първия си мандат, Министерството на правосъдието назначи специалния прокурор Джон Дърам, който разследваше дали ФБР е нарушило процедурите в досието "Русия". В резултат бяха повдигнати обвинения срещу три по-нископоставени фигури, но не беше открито доказателство за мащабна конспирация срещу Тръмп.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: